Intravenózní pyelogram

Co je to intravenózní pyelogram?

Rentgenové paprsky jsou nejlépe známé pro jejich použití při hodnocení zlomených kostí. Lze je však použít i k pohledu na různé části těla.

Intravenózní pyelogram (IVP) je test, který pomocí rentgenového záření a barviva ukazuje vaše ledviny a močové cesty. Pořizuje snímky vašich ledvin, močového měchýře a močovodů. Močovody jsou trubice, které přenášejí moč z ledvin do močového měchýře.

Pokud máte problémy s močovými cestami nebo bolesti břicha, může vám lékař nařídit IVP. IVP může provést v ordinaci lékař rentgenový technik. To lze také provést v nemocnici.

Proč je tento test proveden?

Váš lékař může nařídit IVP, pokud máte známky problému s ledvinami. Patří mezi ně bolest v boku nebo zádech nebo krev v moči.

IVP může pomoci diagnostikovat:

  • infekce močového měchýře a ledvin
  • kameny močového měchýře a ledvin
  • nádory
  • zvětšená prostata
  • poranění břicha
  • blokády ve vašich močových cestách

IVP se stále provádějí. Upřednostňovaným způsobem vyšetření močového systému jsou však nyní vyšetření počítačovou tomografií (CT). Provedení těchto skenů zabere méně času. Jsou také schopni poskytnout alternativní pohledy na systém.

Jak se mohu připravit na IVP?

Pití spousty tekutin den před testem může pomoci připravit vaše ledviny na vyloučení barviva.

Před provedením IVP informujte svého lékaře, pokud:

  • můžeš být těhotná
  • máte alergii, zejména na jód nebo mořské plody
  • jste někdy měli nežádoucí reakci na rentgenové barvivo (kontrastní barvivo)

Pokud máte cukrovku a užíváte inzulín, měli byste se zeptat svého lékaře, zda byste měli v den testu inzulín užívat.

Večer před schůzkou budete muset jíst speciální dietu. Toto má minimalizovat tuhou stolici ve vašem tlustém střevě. Stolice může ztížit čtení rentgenových paprsků. Můžete být také instruováni, abyste den před testem užili projímadlo a omezili večeři na vyčištění tekutin.

Jak se provádí IVP?

Poté, co vyprázdníte močový měchýř, bude do vaší paže nebo ruky zavedena intravenózní linka. Váš lékař nebo zdravotní sestra poté vstříkne do linky kontrastní barvivo. Budete požádáni, abyste si lehli na vyšetřovací stůl a rentgenová kamera nad vámi pořídila počáteční snímky.

Při vstřikování barviva můžete cítit brnění. Může to mít pocit, že močíš. To je normální. Můžete mít také kovovou chuť v ústech.

Nový rentgenový snímek bude pořizován každých několik minut po dobu 30 až 60 minut. Série obrázků bude sledovat barvivo při jeho pohybu ledvinami a močovody do močového měchýře. Před pořízením každého obrázku budete muset zadržet dech. Těsně před posledním obrázkem budete požádáni, abyste znovu vyprázdnili močový měchýř. Tento poslední obrázek ukáže, jak dobře se váš močový měchýř vyprázdnil.

Po ukončení IVP můžete obnovit normální dietu. Pití více tekutin může vašemu tělu pomoci vyloučit barvivo.

Existují nějaká rizika s IVP?

S IVP je spojeno několik malých rizik.

Kontrastní barvivo může ovlivnit funkci ledvin. Obvykle je to dočasné, ale několik lidí má trvalé poškození. Existuje také šance, že byste mohli reagovat na barvivo, i když jste nikdy předtím neměli alergickou reakci.

Také jste minimálně vystaveni záření z rentgenového záření. Pokud jste těhotná, i toto malé množství záření by mohlo poškodit vyvíjející se plod. Takové komplikace jsou však vzácné.

Poraďte se svým lékařem o jakýchkoli obavách nebo otázkách, které máte ohledně IVP, před testem.

Interpretace výsledků

Po skončení IVP se doba, po kterou jsou obrázky k dispozici, liší v závislosti na laboratoři. Když jsou všichni připraveni, radiolog je zkontroluje. Lékaři bude zaslána zpráva. Zpravidla trvá dosažení výsledku jeden nebo dva dny. Prohlédnou si s vámi vaše výsledky a promluví o případném dalším testování nebo léčbě, které možná budete muset udělat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY