Jak cytokiny ovlivňují imunitu, záněty a psoriatickou artritidu

Psoriatická artritida (PsA) je autoimunitní stav, který způsobuje bolesti kloubů, otoky a záněty. Často se vyskytuje u lidí s psoriázou, zánětlivým autoimunitním stavem, který postihuje kůži. Mnoho lidí s PsA má vysoké hladiny cytokinů, což jsou malé proteiny, které hrají roli v imunitě a zánětu.

Snížení hladin cytokinů může pomoci zvýšit imunitu a snížit zánět, což může zpomalit progresi PsA a léčit symptomy. Můžete to udělat udržováním životního stylu, který podporuje zdravotní přínosy, a užíváním léků inhibitorů cytokinů.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o cytokinech a jejich roli při zánětu a psoriatické artritidě.

Co jsou cytokiny a co dělají?

Cytokiny jsou malé signální proteiny, které ovlivňují růst krevních buněk a buněk souvisejících s imunitou a zánětem. Vaše imunitní buňky uvolňují cytokiny, které působí jako poslové zánětu a stimulují imunitní systém k boji s nemocemi a infekcemi. Mohou předávat zprávy, které:

 • pomáhají opravit poškozené tkáně
 • způsobit, že zdravé buňky žijí déle
 • zničit abnormální buňky

Nadměrná produkce prozánětlivých cytokinů může vést k cytokinové bouři, což je přehnaná imunitní odpověď, která způsobuje zánět a nadměrně aktivní imunitní buňky. Cytokinové bouře mohou mít několik příčin, včetně imunoterapie, infekcí a autoimunitních stavů.

Jak cytokiny ovlivňují zánět a artritidu?

Zánět pomáhá vašemu tělu bránit se proti bakteriím, virům a toxinům. Uvolnění příliš velkého množství zánětlivých cytokinů nebo pokračování zánětlivé reakce po dokončení procesu hojení však může poškodit vaše zdraví.

Zánětlivé cytokiny mohou způsobit, že imunitní systém napadne sám sebe a zničí zdravé buňky a tkáně. To může vést k příznakům nebo stavům, jako jsou:

 • chronická bolest
 • Chronický zánět
 • autoimunitní stavy
 • astma
 • ulcerózní kolitida
 • diabetes 1. typu

Lidé s chronickými zánětlivými autoimunitními stavy, jako je revmatoidní artritida a PsA, mají často vysoké hladiny zánětlivých cytokinů.

Podle výzkum z roku 2017Cytokinové nerovnováhy mohou hrát roli při vzniku psoriázy a revmatoidní artritidy, což jsou oba zánětlivé autoimunitní stavy. Tato zjištění mohou vědcům pomoci dozvědět se více o genetických podobnostech těchto dvou stavů a ​​vyvinout léčbu pro oba.

Výzkum také ukázal, že cytokiny mohou hrát roli ve čtyřech „patologických událostech“ (nebo příčinách) u psoriatického onemocnění, kterými jsou:

 • kloubní eroze
 • tvorba pannu (nebo dalšího růstu) v kloubu
 • nový růst kostí
 • psoriatický plak

Život s psoriatickou artritidou (PsA)

Život s PsA může být náročný. Pokud chcete najít podporu pro psoriatickou artritidu, můžete se připojit k podpůrné skupině nebo se podívat na některé zdroje duševního zdraví. Zeptejte se svého lékaře na podpůrné skupiny nebo jiné zdroje ve vašem okolí.

Národní nadace pro psoriázu poskytuje informace o PsA a spojuje vás s online komunitou.

Arthritis Foundation také poskytuje Live Yes! Connect Groups, které vám umožní připojit se k osobním a online skupinám.

Může snížení hladin cytokinů pomoci léčit psoriatickou artritidu (PsA)?

Protože vysoké hladiny zánětlivých cytokinů jsou často spojeny s PsA, snížení hladin cytokinů může pomoci zmírnit příznaky. Některé biologické léky mohou cílit nebo blokovat specifické cytokiny, aby léčily stav nebo zabránily jeho progresi.

Podle výzkumu z roku 2018 mohou některé biologické a malomolekulární léky, které se zaměřují na konkrétní cytokiny a signální dráhy, pomoci oddálit vývoj onemocnění a zlepšit kvalitu života u lidí s PsA.

Vědci však zjistili, že více než 40 procent lidí s psoriatickou artritidou na tuto léčbu reaguje pouze částečně nebo nereaguje vůbec.

Další výzkum z roku 2021 poukazuje na účinnost cytokinových inhibitorů k léčbě PsA. Tyto léky blokují specifické cytokinové dráhy spojené s autoimunitním zánětem, což může pomoci snížit zánět střev, kůže a kloubů.

Jak přirozeně snížit cytokiny

Chcete-li přirozeně snížit cytokiny, musíte dodržovat výživnou stravu a zdravý životní styl, který pomůže posílit imunitu a minimalizovat stres a záněty.

Je důležité snažit se cvičit alespoň 150 minut týdně a dopřát si hodně kvalitního spánku a odpočinku. Prospěšné může být také zapojení do uklidňujících činností, jako je masáž, trávení času v přírodě a procvičování hlubokého dýchání.

Dodržování vyvážené stravy bohaté na živiny může pomoci snížit produkci prozánětlivých cytokinů. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste maximalizovali své stravovací výhody:

 • Zařaďte dostatek celozrnných výrobků a čerstvého ovoce a zeleniny. Některé potraviny rostlinného původu obsahují polyfenoly, které mohou pomoci zabránit uvolňování zánětlivých cytokinů.
 • Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, včetně hovězího chovaného na trávě, tučných ryb ve studené vodě, ořechů a semen.
 • Pijte nápoje, které podporují vaše zdraví, jako je zelený čaj, který obsahuje epigalokatechin-3-gallát (EGCG), flavonoid, který může pomoci zabránit zánětu a nižší produkci cytokinů.
 • Zahrňte protizánětlivé bylinky, jako je zázvor, kurkuma a česnek.

Omezte potraviny, které mohou podporovat zánět, včetně:

 • cukry
 • nasycené tuky
 • hydrogenovaný olej
 • trans tuky
 • lepek
 • aspartam
 • kasein
 • omega-6 mastné kyseliny

Vždy se poraďte se svým lékařem o změnách ve vaší stravě

Promluvte si se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, než provedete změny ve vaší stravě, abyste se ujistili, že všechny změny, které možná zvažujete, jsou bezpečné a zapadají do vašeho současného léčebného plánu, který může zahrnovat léky.

Váš lékař může také poskytnout další návrhy pro vaši jedinečnou situaci nebo doporučit dietologa nebo odborníka na výživu, aby vám pomohl.

Odnést

Cytokiny jsou malé chemické posly, které hrají roli v aktivaci zánětu a imunitní odpovědi.

Vysoké hladiny zánětlivých cytokinů jsou často spojeny s autoimunitními stavy, včetně PsA, který způsobuje bolesti kloubů, otoky a záněty.

Výzkumníci se dozvídají více o biologických lécích, které jsou navrženy tak, aby blokovaly produkci zánětlivých cytokinů, což je proces, který může pomoci zmírnit příznaky PsA a dalších stavů.

Hladinu cytokinů můžete snížit konzumací stravy, která podporuje vaše zdraví, snížením stresu a pravidelným cvičením.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY