Jak může psoriáza ovlivnit trávicí systém

Psoriáza může ovlivnit trávicí systém a vést k dalším problémům, které zahrnují Crohnovu chorobu a celiakii.

anja Ivanova/Getty Images

Psoriáza je zánětlivý autoimunitní stav a může ovlivnit více než vaši pokožku.

Tento článek prozkoumá vztah mezi psoriázou a zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova choroba a celiakie, a také to, jaká léčba by mohla být možná, pokud máte tyto žaludeční problémy kvůli psoriáze.

Může psoriáza způsobit žaludeční potíže?

Trávicí problémy, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, jsou běžné u lidí, kteří mají také psoriázu. Psoriáza však tyto stavy přímo nezpůsobuje.

Stejné geny, které hrají roli při vzniku psoriázy, hrají roli i při vzniku dalších zánětlivých onemocnění, včetně Crohnovy choroby.

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronické, zánětlivé onemocnění, které spadá do kategorie autoimunitních onemocnění. Existuje několik podtypů psoriázy, ale každý přichází s určitým stupněm celotělového zánětu a lézí na kůži.

Tyto léze se mohou lišit od červené po fialovou a mohou se objevit s odlupující se, šupinatou kůží nebo pustuly, v závislosti na konkrétním typu. Mnoho forem psoriázy také zahrnuje prvek bolesti kloubů, známý také jako psoriatická artritida. Svědění, zánět a další autoimunitní nebo zánětlivé stavy jsou běžné u lidí s psoriázou.

Toto onemocnění má také psychologický dopad, protože mnoho lidí s psoriázou zažívá určitý stupeň deprese a špatné sebevědomí.

Je toho ještě hodně, co je třeba zjistit o souvislosti mezi těmito nemocemi, ale předpokládá se, že jak psoriáza, tak tyto gastrointestinální zánětlivé stavy pocházejí ze zánětu vyvolaného cytokiny – konkrétně z drah interleukinu 23 a Th17.

Studie z roku 2015 odhaduje, že psoriáza je asi 8krát častější u lidí se známou Crohnovou chorobou než u běžné populace. Stejná studie poznamenala, že asi 10 % lidí s Crohnovou chorobou má blízkého příbuzného s psoriázou.

Novější studie z roku 2018 konkrétněji rozebrala prevalenci zánětlivých střevních onemocnění (IBD) u lidí s psoriázou. Prevalence každého onemocnění střev u lidí s psoriázou byla:

 • Crohnova choroba: 0,4 %
 • ulcerózní kolitida: 0,5 %
 • celiakie: 2 %

Stejná studie z roku 2018 uvedla, že asi 9,5 % lidí s Crohnovou chorobou mělo psoriázu, stejně jako asi 6,6 % lidí s ulcerózní kolitidou.

Jaké dopady může mít psoriáza na trávicí systém?

Není jasné, který stav může nastat jako první. U některých lidí vědci naznačují, že psoriáza a zánětlivá onemocnění zažívacího traktu se mohou vyvíjet nezávisle na sobě. U jiných lidí může být psoriáza varovným signálem pro základní trávicí zánět.

Když v těle existuje zánět, může mít mnoho účinků.

U psoriázy o sobě zánět dává vědět prostřednictvím kožních plaků a lézí. Bolest břicha u IBD může být také způsobena zánětem výstelky ve vašem trávicím traktu.

Kromě bolesti v břiše byly u lidí s psoriázou hlášeny ve vyšší míře následující zažívací příznaky:

 • pocit nafouknutí nebo plnosti
 • průjem
 • hlen ve stolici
 • krev ve stolici
 • neúmyslné hubnutí

Způsobuje psoriáza syndrom dráždivého tračníku (IBS)?

Zatímco řada studií prokázala, že psoriáza a IBD sdílet odkaz, jak přesně může psoriáza způsobit IBD, není přesně jasné. Celkově jsou lidé s psoriázou spíše mít jiné typy zánětlivých stavů.

Je obtížné získat přesné číslo o tom, jak často se u lidí s psoriázou rozvine IBD. Existuje však a silnější asociace mezi psoriázou a Crohnovou chorobou než u jiných zánětlivých onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida.

Na druhou stranu syndrom dráždivého tračníku (IBS) obvykle není spojen se zánětlivým onemocněním. Místo toho se zdá, že IBS obvykle vyplývá z věcí, jako jsou:

 • nesnášenlivosti některých potravin
 • bakteriální infekce
 • stres

Zdá se také, že existuje souvislost mezi IBD a mírnějšími případy psoriázy. Studie z roku 2019 uvedla, že 87 % lidí s IBD mělo mírnou psoriázu a 13 % lidí s IBD mělo středně těžkou až těžkou psoriázu.

Léčba psoriázy může hrát roli v tomto rozdílu, protože závažnější psoriáza je pravděpodobněji zvládnutelná systémovými léky než mírný případ. Systémové léky používané u psoriázy mohou také pomoci léčit další zánětlivé stavy, jako je Crohnova choroba a jiné formy IBD.

Tato léčba má však háček.

Biologická léčiva se častěji používají k léčbě psoriázy – stejně jako u jiných geneticky podmíněných zánětlivých stavů.

Přesto existují určité důkazy, že IBD se může skutečně vyvinout jako neobvyklý vedlejší účinek těchto léků.

Označuje se jako paradoxní problém, protože tyto léky mohou léčit právě ty stavy, které se zdají způsobit, zdá se, že léky používané k léčbě IBD, jako je např. infliximab, adalimumab a etanercept může po zahájení léčby vést k rozvoji psoriázy.

Navíc, zatímco některé zprávy se pokoušely spojit léčbu psoriázy tildrakizumabem s rozvojem IBD, vědci zjistili, že obtížný dokázat tento odkaz.

Jak léčíte žaludeční problémy způsobené psoriázou?

Jak se léčí trávicí problémy, které se vyskytují vedle psoriázy nebo jako důsledek psoriázy, závisí hodně na tom, o jaký stav se jedná.

U lidí se často vyskytují zánětlivé stavy, jako je psoriáza a IBD s podobnými genetickými vlastnostmi. Zánětlivé poruchy trávení jako takové mohou mít prospěch z některých stejných léčebných postupů jako psoriáza.

Léčba psoriázy se může lišit v závislosti na typu a závažnosti, ale může zahrnovat věci jako:

 • cvičení
 • relaxační strategie
 • změny stravy
 • topické krémy včetně analogů vitaminu D a steroidů

 • systémové steroidy
 • apremilast (Otezla)
 • chemoterapeutické léky
 • biologika

Léčbu komplikuje skutečnost, že u lidí s psoriázou se často vyskytuje řada dalších zdravotních problémů, jako jsou:

 • obezita
 • metabolický syndrom
 • nealkoholické ztučnění jater
 • celiakie

Pokud se tyto stavy objeví po psoriáze nebo vedle ní, možná budete muset být léčeni nezávisle léky nebo změnami životního stylu, které mohou, ale nemusí mít vliv na vaši psoriázu.

Co můžete udělat pro zvládnutí psoriázy?

Samotná psoriáza se obvykle léčí jedním nebo více z následujících:

 • změny životního stylu
 • přísná péče o pleť
 • topické léky
 • systémové léky
 • světelná terapie

Pokud trpíte jinými zdravotními problémy kromě psoriázy, budou vyžadovat vlastní léčbu. Zvažte konzultaci se svým zdravotnickým týmem ohledně možností, které se mohou změnit na základě vaší úplné zdravotní anamnézy, jakýchkoli nových příznaků nebo vedlejších účinků, které se mohou objevit po počáteční diagnostice psoriázy.

Psoriáza je zánětlivé onemocnění. Tam, kde je zánět v jedné oblasti těla, je obvykle zánět i v jiných oblastech. Psoriáza a zánětlivé onemocnění střev jsou často spojeny, ačkoli vztah mezi těmito stavy mimo jejich společný genetický a zánětlivý původ není dobře pochopen.

Léčba může záviset na příznacích, ale může zahrnovat změny životního stylu, přísnou péči o pleť nebo lokální a systémové léky.

Poraďte se s lékařem, pokud máte lupénku a máte zažívací potíže, nebo pokud již máte IBD a objeví se u vás kožní léze.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY