Jak se léčí nealkoholická steatohepatitida (NASH)?

Nealkoholická steatohepatitida (NASH) je pokročilý typ nealkoholického ztučnění jater (NAFLD). NAFLD se vyznačuje nadměrným hromaděním tuku v játrech, které nesouvisí s užíváním alkoholu. Kromě tuku zahrnuje NASH také zánět a poškození jater.

Zatímco ne tak běžné jako nealkoholické ztučnění jater (NAFL), další typ NAFLD, se odhaduje, že NASH ovlivňuje mezi 1,5 a 6,45 % dospělých na celém světě. Bez léčby může NASH postupovat a vést k vážným komplikacím, včetně zjizvení jater a rakoviny.

Většina současných terapií NASH je založena na změně vaší stravy a životního stylu, ale může pomoci i léčba dalších základních komorbidit.

Zjistěte více o dostupných možnostech léčby NASH, o kterých můžete dále diskutovat s lékařem nebo zdravotníkem.

Existuje léčba NASH schválená FDA?

Od roku 2022 neexistuje žádná medikace nebo jiná léčba NASH nebo NAFLD schválená Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA). V současné době se studují některé možné léky, včetně těch, které se zaměřují na metabolismus glukózy (cukru) a lipidů (tuků), aby pomohly snížit zánět a fibrózu jater.

Dokud nebudou dostupné potenciální léky, léčba NASH a NAFLD sestává ze strategií řízení. V případě NASH je cílem snížit další poškození jater a případně snížit jakýkoli základní tuk a zánět na játrech.

Jak se léčí stavy, které mohou způsobit, že NASH bude závažnější?

Předpokládá se, že NASH je převládající u dospělých, kteří mají jiné zdravotní stavy, jako je vyšší index tělesné hmotnosti a diabetes 2. typu. I když zatím není k dispozici lék k léčbě NASH, zvládání takových souvisejících komorbidit může pomoci.

Dosažení střední hmotnosti

Nadváha a obezita jsou považovány za rizikové faktory pro rozvoj NASH, ale hubnutí vám může pomoci to zvládnout. Zatímco mírná hmotnost je vysoce individuální a může záviset na dalších faktorech, jako je vaše výška a geny, postupné snižování hmotnosti může snížit účinky NASH.

Například ztráta 3 % až 5 % tělesné hmotnosti může snížit přebytečný tuk v játrech. Také ztráta 7 % tělesné hmotnosti může snížit zánět v játrech.

Promluvte si s lékařem o tom, jak můžete začít s postupným snižováním hmotnosti. Některé strategie mohou zahrnovat:

  • kontrola porcí
  • nízkokalorická dieta
  • pravidelné cvičení

Kontrola diabetu

Diabetes typu 2 je další stav, který je běžný u dospělých s NASH. Řízení hladiny cukru v krvi a užívání doporučených léků vám může pomoci zvládnout oba tyto stavy.

Zdržování se alkoholu

Zatímco NASH a NAFL nejsou způsobeny velkou konzumací alkoholu, zdržet se alkoholu se doporučuje každému s onemocněním jater. Tak jako jeden klinický přehled poznamenává, že pití alkoholu během NASH může zvýšit riziko poškození jater.

Snížení příjmu cukru

Diety s vysokým obsahem sladkých potravin a nápojů také byli spojené s vyšším rizikem rozvoje NAFLD. Omezení takto zpracovaných potravin vám může pomoci zvládnout další komorbidity, jako je cukrovka a obezita.

Snížení celkového cholesterolu

Vysoký cholesterol je další stav pozorovaný u NASH, ačkoli dieta a cvičení mohou pomoci. The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že „optimální“ hladina celkového cholesterolu je kolem 150 miligramů na decilitr (mg/dl). Zaměřte se také na hladinu triglyceridů nižší než 150 mg/dl.

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení je klíčem k řízení vaší hmotnosti a snížení rizika chronických onemocnění. Zatímco obecné doporučení je alespoň 30 minut denně, lékař může doporučit více než toto množství.

Nejlepší jsou mírná cvičení, která zvyšují vaši tepovou frekvenci a potí se a mohou zahrnovat rychlou chůzi, jogging a plavání.

Pokud však s cvičením začínáte, promluvte si nejprve s lékařem. Pravděpodobně vám doporučí začít nejprve s nižší intenzitou cvičení, než se postupně propracujete k mírnějším cvičením.

Řízení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak je dalším rizikovým faktorem pro metabolický syndrom, který může být spojen s NASH. Kromě pravidelného cvičení můžete být schopni pomoci regulovat svůj krevní tlak zdravou stravou a denním příjmem sodíku nižším než 1500 mg denně.

Jak se NASH diagnostikuje?

Mohou být diagnostikovány oba typy NAFLD kombinace fyzikální vyšetření, zobrazovací testy pro zjištění jaterního tuku a zánětu a krevní testy, které měří potenciálně zvýšené jaterní enzymy.

Jedním z diagnostických nástrojů, který se používá u NASH a ne u NAFL, je jaterní biopsie. To zahrnuje odebrání malého vzorku jater k vyšetření tkáně na známky fibrózy nebo cirhózy. Biopsie je odeslána do laboratoře k prozkoumání pod mikroskopem, aby se toto určení napomohlo.

Možné komplikace neléčeného NASH

Když se neléčí, základní zánět a poškození spojené s NASH může vést na typ zjizvení v játrech nazývaný fibróza. Podle komplexního klinického přehledu, který se zabýval údaji NAFLD mezi lety 1989 a 2015, asi 41 % dospělých s NASH zažívají progresi fibrózy.

To může dále způsobit cirhózu nebo trvalé zjizvení jater. Také s cirhózou zvyšuje vaše riziko rozvoje rakoviny jater nebo selhání jater. Lékař může doporučit transplantace jater k řešení těchto stavů.

Navíc mít NAFLD může zvýšit vaše riziko vývoje:

  • metabolický syndrom, který může zahrnovat také vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol

  • kardiovaskulární onemocnění, které je také nejčastější příčinou úmrtí lidí s NASH

  • cukrovka typu 2

Často kladené otázky

Diagnóza NASH může vyvolat mnoho otázek, které budete chtít prodiskutovat s lékařem. Níže uvádíme několik běžných otázek a odpovědí, které vám pomohou začít:

Co je NASH?

NASH je forma NAFLD, která také způsobuje zánět ve vašich játrech. Tento zánět může vést k trvalému poškození jater a příp zvýšit své riziko vzniku rakoviny jater.

Existují léky k léčbě NASH?

Tam v současné době nejsou žádné léky dostupné k léčbě NASH, i když existují možné léky, které jsou zkoumány v klinických studiích.

Místo toho můžete zvážit konzultaci s lékařem o způsobech, jak zvládnout NASH prostřednictvím stravy, cvičení a dalších strategií životního stylu. Také si uvědomte tvrzení týkající se doplňků nebo vitamínů jako „léků“ NASH, protože mohou způsobit více škody než užitku.

Je NASH reverzibilní?

Pokud se NASH neléčí, může vést k trvalému poškození jater. Samotný stav je však reverzibilní. Ve skutečnosti by významné zlepšení vašeho metabolického profilu mohlo v budoucnu potenciálně vést k normální funkci jater.

Co byste měli jíst, pokud máte NASH?

Jíst dietu zaměřenou na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky vám může pomoci zvládnout NASH. Jedním z doporučení je středomořská strava, která se zaměřuje spíše na potraviny rostlinného původu, které mají přirozeně nízký obsah nasycených tuků, než na potraviny živočišného původu.

Také se doporučuje zaměřit se na zdravé (rostlinné tuky), jako je olivový olej, protože ty mají nižší obsah nasycených tuků.

Odnést

NASH je typ NAFLD, který je často spojován s metabolickými poruchami. Je charakterizována nadměrným hromaděním tuku a také zánětem, který může potenciálně poškodit zdravé jaterní tkáně.

V současné době není k dispozici žádný lék k léčbě NASH, což činí dietu, cvičení a další strategie řízení důležitými při prevenci a zvrácení poškození jater. Promluvte si s lékařem pro více informací o tom, jak můžete zvládnout specifické komorbidity, které byste mohli mít s NASH.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY