Jak se zbavit třešňových angiomů

Co jsou třešňové angiomy?

Červené krtky nebo třešňové angiomy jsou běžné kožní výrůstky, které se mohou vyvinout na většině oblastí vašeho těla. Jsou také známé jako senilní angiomy nebo Campbell de Morganovy skvrny.

Obvykle se vyskytují u lidí ve věku 30 let a starších. Sbírka malých krevních cév uvnitř třešňového angiomu jim dává načervenalý vzhled.

Tento typ kožního růstu obvykle není důvodem k obavám, pokud často nekrvácí nebo nemění velikost, tvar nebo barvu. Poraďte se se svým lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli krvácení nebo změny vzhledu. Mohou to být příznaky rakoviny kůže.

Jak vypadají?

Třešňový angioma má často jasně červený, kruhový nebo oválný tvar a je malý-obvykle má velikost od určitého bodu do průměru přibližně jedné čtvrtiny palce. Některé třešňové angiomy se zdají hladké a vyrovnané s vaší kůží, zatímco jiné se zdají mírně vyvýšené. Nejčastěji rostou na trupu, pažích, nohou a ramenou.

Krvácení může nastat, pokud je angiom poškrábaný, třený nebo rozříznutý.

Co způsobuje třešňové angiomy?

Přesná příčina červených znamének není známa, ale může existovat genetický faktor, který zvyšuje pravděpodobnost, že je u některých lidí dostanou. Jsou také spojovány s těhotenstvím, vystavením chemikáliím, určitými zdravotními stavy a klimatem.

Zdá se také, že existuje souvislost mezi třešňovými angiomy a věkem. Často se začnou objevovat, když jednotlivci dosáhnou 30 let a zdá se, že s věkem narůstají ve velikosti a počtu. Jeden studie poznamenal, že je má více než 75 procent lidí starších 75 let.

Jak se léčí třešňové angiomy?

Pravděpodobně nebudete muset léčit třešňový angiom, ale máte možnosti, pokud jej chcete odstranit z kosmetických důvodů.

Možná budete muset odstranit, pokud je v oblasti, která je snadno narazena, což může vést k pravidelnému krvácení.

Existuje několik běžných postupů pro odstranění červených krtků.

Elektrokauterizace

Tato chirurgická metoda léčby zahrnuje vypálení angiomu pomocí elektrického proudu dodávaného malou sondou. Pro tento postup budete mít také někde na těle umístěnou zemnící podložku, která uzemní zbytek těla před náporem elektřiny.

Kryochirurgie

Kryochirurgie zahrnuje zmrazení angiomu kapalným dusíkem. Extrémní zima to zničí. Tato metoda je známá jako rychlý a relativně snadný postup.

K tomu, aby kryochirurgie fungovala, často potřebujete pouze jedno ošetření a kapalný dusík se obvykle rozprašuje jen asi 10 sekund. Rána poté nevyžaduje mnoho péče.

Laserová operace

Tento typ operace zahrnuje použití pulzního barevného laseru (PDL), aby se zbavil třešňového angiomu. PDL je koncentrovaný žlutý laser, který vydává dostatek tepla ke zničení léze. Tato metoda je rychlá a provádí se ambulantně, což znamená, že nebudete muset zůstat v nemocnici přes noc.

V závislosti na tom, kolik angiomů máte, budete možná potřebovat jedno až tři léčebné sezení. Tato operace může způsobit lehké modřiny, které mohou trvat až 10 dní.

Vyříznutí holení

Tento postup zahrnuje odstranění angiomu z horní části kůže. Excize holení je alternativou k invazivní chirurgii, která by zahrnovala vyříznutí léze nebo růstu a použití stehů nebo stehů k uzavření rány.

Pokud máte angiomy odstraněny některou z těchto metod, zjizvení je neobvyklé, ale vždy možné.

Kdy vyhledat lékařské ošetření třešňových angiomů

Pokud si všimnete jakýchkoli změn ve způsobu, jakým vypadá červený krtek, naplánujte si schůzku se svým lékařem. Je důležité nechat si prohlédnout jakýkoli typ léze nebo růstu, když se změní jeho vzhled nebo pokud není diagnóza známa. Váš lékař bude schopen vyloučit závažné stavy, jako je rakovina kůže.

Váš lékař se může rozhodnout provést biopsii, která zahrnuje odstranění a vyšetření malého vzorku oblasti nebo celé léze, aby diagnostikoval nebo vyloučil další stavy.

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud ještě nemáte lékaře.

Třešňové angiomy a dlouhodobý výhled

Třešňový angiom sám o sobě nezmizí, ale je také nepravděpodobné, že by vám způsobil nějaké problémy. Pokud je podrážděná, může čas od času krvácet.

Červený krtek, který se mění ve velikosti, tvaru nebo barvě, je však vždy důvodem k obavám a měl by se na něj podívat váš lékař primární péče nebo dermatolog.

Podobné podmínky

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY