Jak vitamín D ovlivňuje příznaky psoriatické artritidy?

Nedostatek vitaminu D je spojen s psoriatickým onemocněním. Dostatek slunečního vitaminu může pomoci snížit zánět v těle, který je spojen s psoriázou a psoriatickou artritidou.

Psoriatická artritida (PsA) je zánětlivý typ artritidy. Postihuje asi 1 ze 3 lidí s lupénkou.

Psoriáza a PsA jsou autoimunitní stavy. Vznikají, když imunitní systém náhodně napadne jinak zdravé části těla. Psoriáza postihuje kůži a PsA klouby.

Vitamin D je živina, kterou si tělo vytváří, když je vystaveno slunci. Tento vitamín je důležitý pro zdraví kostí a zdá se, že také reguluje hladiny několika zánětlivých proteinů.

Výzkumy naznačují, že nedostatek vitamínu D je spojené s vyšší mírou zánětu v těle. Vitamin D se může také podílet na podpoře a normální imunitní odpověď. To může být významné pro prevenci autoimunitních onemocnění.

Zde je to, co zatím víme o spojení mezi vitamínem D a PsA.

Nedostatek vitaminu D u psoriatické artritidy

Nízká hladina vitaminu D je běžná. Odhaduje se, že asi 35 % dospělých ve Spojených státech má nedostatek vitamínu D.

Nízké hladiny vitaminu D jsou spojeny s různými zánětlivými stavy, včetně PsA. Studie ukazují široký rozsah, pokud jde o míru nedostatku vitaminu D u PsA. Jedna studie zahrnující 300 účastníků s psoriázou a PsA zjistila, že 74,9 % mělo nízkou hladinu vitaminu D.

Lidé s PsA jsou považováni za skupinu v ohrožení nedostatku vitaminu D. Nízké hladiny vitaminu D jsou spojeny s vyšší úrovní zánětu u lidí s PsA. Několik studií, včetně jedné z roku 2022, naznačuje, že nízké hladiny vitaminu D jsou také spojeny se zvýšenou aktivitou onemocnění PsA.

Výzkumníci se proto snažili pochopit, jak může vitamín D hrát roli v léčbě PsA.

Proč je vitamín D důležitý pro psoriatickou artritidu

Vitamin D se již dlouho používá jako součást lokální léčba na psoriázu. Funguje tak, že snižuje zánět v kůži, pomáhá zmírňovat svědění a nepohodlí lézí lupénky.

Ale zatím, výzkum o tom, zda je perorální doplněk vitaminu D prospěšný pro PsA, je neprůkazné. Některé studie ukazují pokles zánětlivých proteinů u lidí, kteří užívali doplněk vitamínu D. Jiné studie neprokazují žádné zlepšení.

Existuje možnost, že zánět snižuje množství vitamínu D v těle. To by zvýšilo množství vitamínu D, které potřebujete, abyste zůstali v normálním rozmezí.

Lékařská rada Národní nadace pro psoriázu vydala v roce 2018 dietní pokyny, které doporučují lidem s PsA užívat doplněk vitaminu D nebo analog vitaminu D. Toto doporučení učinili pomocí toho, co nazývají „slabými důkazy“ kvůli nedostatku konzistentních údajů.

Psoriatická artritida je považována za systémové onemocnění. Zánět PsA zvyšuje riziko jiných zánětlivých stavů, jako je metabolický syndrom a srdeční onemocnění. Výzkum ukázal, že nedostatek vitaminu D může zvýšit riziko metabolického syndromu a srdečních chorob.

Dostatek vitamínu D může pomoci regulovat zánět v těle a snížit zdravotní rizika spojená s PsA.

Jak zjistit, zda máte nedostatek vitamínu D

Většina lidí, kteří mají nedostatek vitamínu D, si to neuvědomuje. Někteří se mohou cítit unavení nebo slabí, i když je to často asymptomatické. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda jsou vaše hladiny vitaminu D nízké, je nechat si provést krevní test, abyste si zkontrolovali jeho hladiny.

Odtud si můžete promluvit se svým lékařem o tom, zda by vám prospělo užívání doplňku vitamínu D.

Tipy, jak zvýšit příjem vitamínu D

Existují tři hlavní způsoby, jak získat více vitamínu D.

Vystavení slunci

Hlavním zdrojem vitaminu D je slunce. Naše tělo vytváří vitamín D, když je vystaveno slunečnímu záření. Je jich mnoho proměnné které ovlivňují, kolik vitamínu D je člověk schopen vyrobit ze slunce, včetně:

 • roční období
 • vaši geografickou polohu
 • množství vystavené kůže
 • denní dobu
 • tón vaší pleti
 • množství znečištění ovzduší
 • vaše používání opalovacího krému

Vzhledem k riziku rakoviny kůže se před pobytem na slunci doporučuje použít opalovací krém. Ale je důležité si uvědomit, že opalovací krém s SPF 8 nebo vyšší blokuje UV záření a snižuje množství vitamínu D, které si tělo dokáže vytvořit.

Strava

Potravinové zdroje vitamínu D zahrnout:

 • mléko obohacené vitamínem D a mléčné alternativy
 • žloutky
 • tučné ryby
 • další potraviny obohacené vitamínem D, včetně margarínu, jogurtu a snídaňových cereálií

Pokud však nedržíte středomořskou dietu, většina lidí nepřijímá dostatek vitamínu D pouze ze stravy.

Doplňky

Doplňky vitamínu D jsou nejspolehlivějším a nejbezpečnějším způsobem, jak trvale uspokojovat potřeby vitamínu D. Národní institut zdraví doporučuje, aby dospělí ve věku 19 až 70 let potřebovali 15 mcg (600 IU) vitaminu D denně. Dospělí starší 70 let potřebují 20 mcg (800 IU) vitaminu D denně.

Tato současná doporučení týkající se doplňků jsou nižší než předchozí doporučení. Jak se výzkumníci stále učí o vitamínu D, zjišťujeme, že více není vždy lepší.

Psoriatická artritida je zánětlivý stav. Vitamin D je živina, která má zřejmě protizánětlivé vlastnosti. Mnoho lidí s PsA má nedostatek vitamínu D. Nízké hladiny vitaminu D jsou spojeny se zvýšenou aktivitou onemocnění.

Dosud výzkumy nejsou přesvědčivé o tom, zda vitamín D zlepšuje PsA. Přesto pokyny naznačují, že lidé s PsA by měli užívat denní doplněk.

Je dobré si nechat zkontrolovat hladinu vitaminu D. Pokud jsou vaše hladiny nízké, užívání doplňku vitamínu D vám může pomoci dostat vaše hladiny do normálního rozmezí. Suplementace vitaminu D má potenciální výhody, i když nezlepšuje příznaky PsA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY