Jak vypadá melanom?

Nebezpečí melanomu

Melanom je jednou z nejméně běžných forem rakoviny kůže, ale je také nejsmrtelnějším typem, protože má potenciál šířit se do jiných částí těla.

Každý rok cca 91 000 lidí mají diagnostikovaný melanom a více než 9 000 lidí na něj zemře. Výskyt melanomu je na vzestupu, zejména u dětí a dospívajících.

Obrázky melanomu

Rizikové faktory pro vznik melanomu

Existuje několik faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku melanomu, mezi které patří:

 • často se spálit, zvláště pokud bylo spálení natolik silné, že způsobilo puchýře na kůži
 • žijící v lokalitách s větším množstvím slunečního světla, jako je Florida, Havaj nebo Austrálie
 • používání solárií
 • mít světlejší pleť
 • s osobní nebo rodinnou anamnézou melanomu
 • máte na těle velké množství znamének

Krtci

Téměř každý má alespoň jeden znaménko — plochou nebo vyvýšenou barevnou skvrnu na kůži. Tyto skvrny vznikají, když se kožní pigmentové buňky nazývané melanocyty seskupují do shluků.

Krtci se často vyvíjejí v dětství. Než dosáhnete dospělosti, můžete jich mít na těle 10 nebo více. Většina krtků je neškodná a nemění se, ale jiní mohou růst, měnit tvar nebo barvu. Z některých se může stát rakovina.

Hledejte změny

Největším vodítkem, že místo na kůži může být melanom, je to, zda se mění. Rakovinový krtek se časem změní ve velikosti, tvaru nebo barvě.

Dermatologové používají pravidlo ABCDE, aby pomohli lidem rozpoznat příznaky melanomu na kůži:

 • Asymetrie
 • Bobjednat
 • Color
 • Dprůměr
 • Evolvingový

Pokračujte ve čtení, abyste viděli, jak každý z těchto příznaků melanomu vypadá na kůži.

Asymetrie

Krtek, který je symetrický, bude na obou stranách vypadat velmi podobně. Pokud nakreslíte čáru středem krtka (z libovolného směru), okraje obou stran se k sobě velmi těsně přiblíží.

U asymetrického krtka se dvě strany nebudou shodovat ve velikosti nebo tvaru, protože buňky na jedné straně krtka rostou rychleji než buňky na straně druhé. Rakovinné buňky mají tendenci růst rychleji a nepravidelněji než normální buňky.

okraj

Okraje normálního krtka budou mít jasný, dobře definovaný tvar. Krtek je oddělen od kůže kolem něj.

Pokud se hranice zdá rozmazaná – jako by se někdo zbarvil mimo čáry – může to být známkou toho, že krtek je rakovinný. Roztrhané nebo rozmazané okraje mateřského znaménka také souvisí s nekontrolovaným buněčným růstem rakoviny.

Barva

Krtci mohou mít mnoho různých barev, včetně hnědé, černé nebo hnědé. Dokud je barva v celém krtkovi pevná, je pravděpodobně normální a nerakovinná. Pokud ve stejném krtci vidíte různé barvy, může to být rakovina.

Krtek melanomu bude mít různé odstíny stejné barvy, jako je hnědá nebo černá, nebo skvrny různých barev (např. bílá, červená, šedá, černá nebo modrá).

Průměr

Krtci obvykle zůstávají v určitých limitech velikosti. Normální krtek měří asi 6 milimetrů (1/4 palce) nebo menší v průměru, což je zhruba velikost gumy na tužku.

Větší znaménka mohou naznačovat známky potíží. Krtci by také měli zůstat konzistentní ve velikosti. Pokud si všimnete, že některý z vašich mateřských znamének v průběhu času roste, zvažte jeho vyšetření.

Vyvíjející se

Změna není nikdy dobrá věc, pokud jde o krtky. Proto je důležité pravidelně kontrolovat kůži a sledovat všechna místa, která rostou nebo mění tvar nebo barvu.

Kromě znaků ABCDE dávejte pozor na jakékoli další rozdíly v znaménku, jako je zarudnutí, šupinatění, krvácení nebo mokvání.

Nehtový melanom

I když je to vzácné, může se melanom vyvinout i pod nehty. Když k tomu dojde, objeví se to jako pruh pigmentu přes nehet, který:

 • způsobuje ztenčení nebo praskání nehtu
 • vznikají uzliny a krvácení
 • se kutikulou rozšiřuje

Melanom ne vždy způsobuje bolest, když je pod nehty. Poraďte se se svým lékařem, pokud si všimnete jakýchkoli změn na nehtech.

Navštivte dermatologa

Pravidelnými kožními kontrolami můžete odhalit možnou rakovinu kůže dostatečně brzy, aby mohla být léčena.

Pokud na své pokožce objevíte něco nového nebo neobvyklého, navštivte dermatologa, aby provedl důkladnější kontrolu pokožky.

Lidé, kteří mají hodně mateřských znamének a mají v rodinné anamnéze rakovinu kůže, by měli pravidelně navštěvovat svého dermatologa. Dermatolog může zmapovat vaše mateřská znaménka a sledovat všechny změny, ke kterým dojde.

Mohli by odebrat vzorek krtka, nazývaný biopsie, aby zkontrolovali rakovinu. Pokud je krtek rakovinný, cílem bude odstranit ho dříve, než bude mít šanci se rozšířit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY