Jaké domácí léky fungují na hyperaktivní močový měchýř?

Jak poznáte, že máte hyperaktivní močový měchýř?

Hyperaktivní močový měchýř (OAB) znamená, že váš močový měchýř má problémy s normálním ukládáním moči. Mezi běžné příznaky OAB patří:

 • potřebu chodit na záchod častěji než obvykle
 • neschopnost udržet moč
 • dochází k úniku, když potřebujete močit (inkontinence)
 • potřeba močit několikrát během noci

Postupem času mohou tyto příznaky ovlivnit váš každodenní život. Mohou ztížit plánování výletů, způsobit neúmyslné narušení během práce nebo ovlivnit kvalitu vašeho spánku.

OAB může mít mnoho příčin, včetně změn souvisejících se stárnutím, zdravotních stavů, jako je Parkinsonova choroba, obstrukce močového měchýře a slabé pánevní svaly. Někdy je příčina neznámá. OAB je velmi častý a léčitelný stav.

Ve skutečnosti je známo, že několik léků, jako jsou bylinky, cvičení a behaviorální terapie, pomáhá zvládat močové příznaky. Asi 70 procent žen, které používají tyto metody, uvádí, že jsou s výsledky spokojeny, podle Harvard Health Blog.

Čtěte dále a zjistěte, jak můžete posílit hyperaktivní močový měchýř a omezit cesty do koupelny.

Bylinná léčba hyperaktivního močového měchýře

Před užitím jakýchkoli bylinných doplňků se vždy poraďte se svým lékařem. Mohou interagovat s léky, které užíváte, a způsobit nezamýšlené vedlejší účinky.

Čínské bylinné směsi

Gosha-jinki-gan (GJG) je směs 10 tradičních čínských bylin. O této bylinné směsi bylo provedeno několik studií a výzkumníci nalezeno že GJG inhibuje močový měchýř a významně zlepšuje denní frekvenci.

Také lidé, kteří užívali 7,5 miligramů GJG denně hlášeno lepší výsledky na jejich International Prostate Symptom Score (IPSS), které zaznamenává močové příznaky.

Dalším čínským bylinným lékem je Hachimi-jio-gan (HE). HE se skládá z osmi přírodních složek, z nichž některé jsou také v GJG. Předběžný studie ukazují, že HE může mít vliv na kontrakci svalů močového měchýře.

Nakupujte online doplňky stravy gosha-jinki-gan.

Ganoderma lucidum (GL)

Tento extrakt z východní Asie, známý také jako houba lingzhi, se používá k léčbě mnoha onemocnění včetně hepatitidy, hypertenze a rakoviny. V randomizované studii 50 mužů uvedlo lepší skóre pro IPSS.

Tento studie doporučuje 6 miligramů GL extraktu u mužů s příznaky dolních močových cest.

Nakupujte online doplňky stravy Ganoderma lucidum.

kukuřičné hedvábí (Zea mays)

Kukuřičné hedvábí je odpadní materiál z pěstování kukuřice. Země od Číny po Francii ji používají jako tradiční lék na mnoho onemocnění, včetně nočního pomočování a podráždění močového měchýře. Podle International Continence Society může pomoci s posílením a obnovou sliznic v močovém traktu, aby se zabránilo inkontinenci.

Nakupujte online doplňky z kukuřičného hedvábí.

kapsaicin

Kapsaicin se nachází v masité části chilských papriček, nikoli v semenech. Běžně se používá k léčbě syndromu pánevní bolesti, který je často příznakem OAB. Studie zjistili, že maximální kapacita močového měchýře se zvýšila ze 106 mililitrů na 302 mililitrů.

Nakupujte online doplňky s kapsaicinem.

Přečtěte si více o doplňcích, které pomáhají vašim příznakům OAB »

Vedlejší efekty

Vždy se poraďte se svým lékařem, než vyzkoušíte alternativní prostředky pro váš OAB. Mohou způsobit nezamýšlené vedlejší účinky. Ujistěte se, že kupujete bylinky ze spolehlivého zdroje. Byliny z nespolehlivých zdrojů mohou být kontaminovány a mnoho z nich nemá standardní dávku.

Mnoho bylin není dobře prozkoumáno a neprocházejí procesy kontroly kvality nebo lidskými testy, které by prokázaly jejich účinnost.

Co mohu jíst nebo pít na svůj hyperaktivní močový měchýř?

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou plná omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti. Jeden studie zjistili, že dýňový olej zlepšuje abnormální močové funkce a snižuje příznaky OAB.

Další japonská studie zjistila, že dýňová semínka a extrakt ze sójových semínek také významně snižují inkontinenci. Účastníci užívali pět tablet tohoto zpracovaného jídla dvakrát denně po dobu prvních dvou týdnů a poté tři tablety denně po dobu dalších pěti.

Nakupujte online dýňová semínka.

Čaj z Kohki

Čaj Kohki je extrakt ze subtropické rostliny v jižní Číně. Tento sladký čaj se v Japonsku prodává volně a má vysoký obsah antioxidantů. Je také prokázáno, že má ochranné účinky na močový měchýř.

Jedna studie zjistila, že čaj z kohki má významný ochranný účinek na funkci močového měchýře a kontrakční reakce u králíků s částečnou obstrukcí močového měchýře.

Mezi další nápoje šetrné k močovému měchýři patří:

 • čistá voda
 • sójové mléko, které může být méně dráždivé než mléko kravské nebo kozí
 • méně kyselé ovocné šťávy, jako je jablko nebo hruška
 • ječná voda
 • zředěná squash
 • čaje bez kofeinu, jako jsou ovocné čaje

Jíst ke snížení zácpy

Někdy může zácpa způsobit zvýšený tlak na váš močový měchýř. Pravidelným cvičením a zařazením většího množství vlákniny do jídelníčku můžete zácpě předejít. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří fazole, celozrnné pečivo, ovoce a zelenina.

Cleveland Clinic doporučuje jíst 2 polévkové lžíce směsi 1 šálku jablečného pyré, 1 šálku nezpracovaných pšeničných otrub a 3/4 šálku švestkové šťávy každé ráno, abyste podpořili pravidelnost střev.

Jakým potravinám a nápojům se vyhnout

I když možná budete chtít pít méně tekutin, abyste nemuseli tak často močit, přesto byste se měli ujistit, že zůstanete hydratovaní. Koncentrovanější moč, obvykle tmavší barvy, může dráždit váš močový měchýř a způsobit častější močení.

Jiné potraviny a nápoje mohou přispívat k příznakům OAB, včetně:

 • alkohol
 • umělá sladidla
 • čokoláda
 • citrusové plody
 • káva
 • soda
 • kořeněná jídla
 • čaj
 • potraviny na bázi rajčat

Můžete otestovat, které nápoje nebo potraviny dráždí váš močový měchýř, když je vyřadíte ze svého jídelníčku. Pak je znovu začleňte jeden po druhém každé dva až tři dny najednou. Trvale odstraňte konkrétní jídlo nebo pití, které zhoršuje vaše příznaky.

Jiné dráždivé látky

Počet případů, kdy vstáváte z postele, můžete snížit tím, že nebudete pít dvě až tři hodiny před spaním.

Doporučuje se také zdržet se kouření. Kouření může dráždit svalovinu močového měchýře a způsobit kašel, který často přispívá k inkontinenci.

Co může cvičení udělat pro OAB?

Hubnout

Nadváha může také zvýšit tlak na váš močový měchýř a způsobit stresovou inkontinenci. Stresová inkontinence je, když moč uniká poté, co uděláte něco, co zvyšuje tlak na močový měchýř, jako je smích, kýchání nebo zvedání.

Zatímco konzumace zdravých potravin vám může pomoci zhubnout, pravidelné cvičení, jako je silový trénink, vám může pomoci s dlouhodobým řízením.

Výzkum ukazuje, že ženy s nadváhou a inkontinencí měly méně epizod OAB. Jedna studie zjistila, že ženy s obezitou, které ztratí 10 procent své tělesné hmotnosti, zaznamenaly zlepšení kontroly močového měchýře o 50 procent.

Jednoduchá cvičení k překonání hyperaktivního močového měchýře »

Kegelovy cviky a trénink svalů

Kromě pravidelného cvičení můžete cvičit také speciální cvičení pánevního dna, neboli Kegelovy cviky. Kegelovy cviky posilují svaly, aby se minimalizovaly mimovolní kontrakce a zlepšilo se držení těla. Je to také jedna z nejbezpečnějších behaviorálních terapií bez vedlejších účinků a komplikací.

Kegelovy cviky:

 1. Zkuste zastavit moč uprostřed proudu, když jdete. Svaly, které používáte, jsou svaly pánevního dna. To je to, na co se zaměříte na kontrakci během Kegelových cvičení.
 2. Zaměřte se na napnutí těchto svalů, když máte prázdný močový měchýř. Vydržte v této poloze asi pět sekund najednou. Uvolněte svaly a poté opakujte pětkrát. Jak vaše svaly sílí, zvyšte dobu trvání na 10 sekund a 10 opakování. Cvičení provádějte 10x nebo vícekrát denně.
 3. Při provádění těchto cvičení dýchejte normálně.
 4. Vyvarujte se mačkání břicha, stehen nebo hýždí místo svalů pánevního dna.

Můžete také mluvit s fyzioterapeutem, abyste zjistili, zda mačkáte správné svaly.

Ano, Kegelovy cviky fungují i ​​na muže »

Rekvalifikace močového měchýře

Přesčasová OAB způsobí, že svaly močového měchýře reagují určitým způsobem. Rekvalifikace močového měchýře může pomoci znovu nastartovat svaly močového měchýře. Cílem je nechat projít nutkání močit, než půjdete na záchod, a postupně se propracovat k delší době zadržení. Rekvalifikace močového měchýře také funguje nejlépe vedle Kegelových cvičení.

Pro trénink močového měchýře proveďte následující kroky:

 • Veďte si deník, abyste zjistili, jak často chodíte na záchod.
 • Oddalujte močení s malými intervaly. Jakmile pocítíte potřebu čůrat, zjistěte, zda můžete vydržet pět minut a propracovat se nahoru.
 • Naplánujte si výlety do koupelny. Můžete si vést deník, abyste viděli, jak často musíte chodit a odkládat tento čas. Můžete začít s 10minutovým zpožděním a postupně až každé tři až čtyři hodiny. Většina žen by měla být schopna počkat tři až šest hodin mezi přestávkami v koupelně.
 • Pravidelně provádějte Kegelovy cviky.

Program rekvalifikace močového měchýře může trvat šest až osm týdnů, než se ukáže jako účinný.

Co se stane, když tyto prostředky nezaberou?

Poraďte se s lékařem, pokud vaše příznaky narušují vaše celkové zdraví. Dejte jim vědět, zda jste tyto prostředky vyzkoušeli. Váš lékař s vámi bude spolupracovat na nalezení vhodné léčby. To může zahrnovat OAB léky nebo operaci. Přečtěte si více o chirurgických možnostech pro OAB zde.

Může akupunktura pomoci vašim symptomům OAB? »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY