Jaké jsou možnosti léčby lupusu?

Ačkoli neexistuje žádný lék na lupus, existují způsoby, jak jej zvládnout a předejít komplikacím. Hydroxychlorochin, antimalarikum, je obvykle léčbou první volby, ale existuje i řada dalších možností léčby.

Lupus je autoimunitní onemocnění, které způsobuje nárůst zánětu, který může postihnout více částí těla. Nejběžnější forma lupusu se nazývá systémový lupus erythematodes.

Přesná prevalence lupusu není známa. Nicméně, výzkum provedené ve Spojených státech odhaduje, že postihuje 72,1 až 74,4 na 100 000 lidí. O 9 z 10 lidé s diagnózou lupus jsou ženy ve věku od 15 do 44 let.

V současné době neexistuje žádný lék na lupus. Existují však způsoby léčby, které ji mohou pomoci zvládnout a snížit riziko komplikací.

Tento článek se blíže podívá na různé léčby, které jsou k dispozici pro lupus, a potenciální budoucí léčby, které se připravují.

Jaké jsou cíle léčby lupusu?

Léčba lupusu má několik důležitých cílů. Konkrétně se léčba zaměřuje na:

 • zlepšit příznaky lupusu
 • zabránit vzplanutí lupusu
 • snížit poškození vašich orgánů a tkání
 • minimalizovat úroveň imunosuprese spojené s léčbou lupusu
 • zvýšit kvalitu svého života

Jaká je léčba první linie lupusu?

Antimalarika jsou léčbou první volby lupusu. Tyto léky se běžně používají k léčbě parazitárního onemocnění malárie. Mohou však také fungovat při léčbě lupusu.

Hlavní typ antimalarika používaného u lupusu se nazývá hydroxychlorochin (Plaquenil). Pokud z nějakého důvodu nemůžete užívat hydroxychlorochin, může být místo něj použito jiné antimalarikum nazývané chlorochin (Aralen).

Hydroxychlorochin působí snížením hladiny zánětu a autoprotilátek ve vašem těle. To může pomoci s příznaky lupusu, jako je bolest a otok a může také:

 • zlepšit příznaky lupusu na kůži
 • snížit vzplanutí lupusu
 • zabránit poškození orgánů a komplikacím, jako je osteoporóza, krevní sraženiny a onemocnění srdce nebo ledvin
 • zlepšit přežití

Komplikací hydroxychlorochinu je poškození sítnice, které může ovlivnit váš zrak. Toto riziko se zvyšuje s časem. Proto je důležité, aby lidé s lupusem pravidelně navštěvovali očního lékaře, aby zkontrolovali případné změny zraku.

Jak se lupus obvykle léčí?

Kromě antimalarických léků existuje také několik dalších způsobů léčby lupusu.

kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou léky, které lze použít ke snížení aktivity imunitního systému, snížení zánětu a bolesti. Mohou být podávány jako pilulky nebo injekce.

Prednison je příkladem kortikosteroidu, který se běžně používá pro lupus. Jiné mohou zahrnovat prednisolon nebo methylprednisolon.

Obecně řečeno, kortikosteroidy se používají pouze krátkodobě, aby pomohly zvládnout vzplanutí lupusu. Poté vás lékař z nich odstraní. Je to proto, že jsou spojeny s řadou vedlejších účinků, včetně:

 • přibývání na váze
 • problémové spaní
 • změny nálady
 • zvýšené riziko dalších zdravotních problémů, jako jsou infekce, osteoporóza a cukrovka

Když lupus zasáhne kůži, mohou být kortikosteroidy podávány jako topický krém nebo gel.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) inhibují enzymy v těle, které tvoří molekuly spojené s bolestí a otoky.

Z tohoto důvodu je lze použít ke zmírnění těchto příznaků. U lidí s lupusem mohou být užitečné pro zvládání bolesti a otoku kloubů i jiných bolestí.

Některá NSAID, jako je ibuprofen (Advil, Motrin) a naproxen (Aleve), lze zakoupit bez lékařského předpisu. Jiné, jako je celekoxib (Celebrex), vyžadují lékařský předpis.

Jedním z hlavních vedlejších účinků NSAID je zažívací potíže. Navíc časté používání NSAID může ovlivnit funkci ledvin, takže pokud máte lupus a onemocnění ledvin, je důležité, abyste si před použitím NSAID promluvili se svým lékařem.

Imunosupresivní léky

Imunosupresiva obecně snižují aktivitu imunitního systému. U lidí s autoimunitními onemocněními, jako je lupus, mohou pomoci zabránit imunitnímu systému v napadání zdravých tkání, což způsobuje příznaky a komplikace.

Některé příklady imunosupresivních léků, které mohou být použity pro lupus, zahrnují:

 • azathioprin (Imuran)

 • cyklofosfamid (cytoxan)

 • methotrexát (Rheumatrex)

 • mykofenolát (Cellcept)

Protože imunosupresiva oslabují váš imunitní systém, mohou vás vystavit zvýšenému riziku vzniku potenciálně závažných infekcí. Některé, jako je cyklofosfamid, mohou také zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Imunosupresivní léky se jako takové obvykle používají pouze u těžšího lupusu, když léčba první linie hydroxychlorochinem nebyla účinná při zvládání příznaků.

Biologické léky

Biologické léky jsou léky, které pocházejí z živého zdroje. Například mnoho biologických léků jsou protilátky, které mají v těle specifické cíle. Tímto způsobem je jejich činnost zaměřena více než tradiční imunosupresiva.

Biologické léky na lupus se zaměřují na specifické proteiny zapojené do procesu onemocnění. Mezi tyto biologické léky patří:

 • anifrolumab (Saphnelo), který se zaměřuje na interferonový receptor typu I, který je považován za důležitý pro lupus
 • belimumab (Benlysta), který se zaměřuje na protein zvaný stimulátor B-lymfocytů a může snížit aktivitu abnormálních imunitních buněk u lupusu

Je také možné, že rituximab (Rituxan), který se zaměřuje na protein na buňkách produkujících protilátky, může být předepsán mimo označení. Off-label znamená, že nebyl schválen Food and Drug Administration (FDA) pro léčbu lupusu.

Biologické léky se obvykle předepisují, když je lupus velmi závažný a nereagoval na jiné léčby, jako je hydroxychlorochin a imunosupresiva.

Jaké změny životního stylu mohou pomoci s lupusem?

Kromě užívání léků na lupus podle pokynů existují také určité změny životního stylu, které mohou pomoci. Tyto zahrnují:

 • jíst vyváženou stravu
 • mít pravidelný pohyb
 • hledání účinných způsobů, jak zvládat hladinu stresu
 • dostatek spánku
 • přestat kouřit
 • omezení času stráveného na slunci a ochrana pokožky, když jste venku
 • zapojení do podpůrné sítě důvěryhodných přátel a rodiny
 • podniknutí kroků k prevenci infekcí a získání jakýchkoli vakcín doporučených vaším lékařem
 • pravidelné zdravotní prohlídky u svého lékaře

Budoucí léčba lupusu

Vědci pokračují ve zkoumání novějších, účinnějších způsobů léčby lupusu. Potenciální léčba je hodnocena v klinických studiích.

Velká část zaměření novější léčby lupusu je zaměřena na specifické aspekty procesu onemocnění. To obvykle zahrnuje použití biologických látek a jiných typů léků cílené terapie.

Jedním z příkladů takového léku je obinutuzumab (Gazyva), který je schválen pro léčbu určitých typů leukémie a lymfomu. Stejně jako rituximab se tento lék zaměřuje na buňky produkující protilátky.

Výsledky nedávné klinické studie zjistily, že obinutuzumab byl lepší než placebo, když byl přidán ke kortikosteroidům a mykofenolátu k léčbě lupusové nefritidy, což je případ, kdy lupus napadá ledviny.

Dalším zkoumaným typem léků jsou inhibitory JAK, které inhibují zánětlivou signalizaci v těle. Příkladem je tofacitinib (Xeljanz), který je schválen k léčbě revmatoidní artritidy, psoriatické artritidy a ulcerózní kolitidy.

Malý nedávné klinické hodnocení tofacitinibu zjistili, že lék je bezpečný, snížil některé imunitní markery a zlepšil kardiovaskulární markery u lidí s lupusem.

Existují doplňkové a alternativní terapie lupusu?

Komplementární a alternativní medicína (CAM) je, když se nestandardní praxe používá spolu se standardní léčbou onemocnění. Příklady zahrnují terapie, jako je akupunktura, bylinná medicína a homeopatie.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)výzkum ještě neprokázal výhody, když se tyto typy léčby používají pro lupus.

Lupus Foundation of America poznamenává, že akupunktura může pomoci s bolestí, zatímco meditace může pomoci při zvládání stresu. Také však říkají, že některé postupy CAM, jako je bylinná medicína, mohou škodlivě interagovat s léky na lupus.

Proto, pokud máte zájem o CAM pro lupus, vždy si promluvte se svým lékařem, než to vyzkoušíte. Mohou vás informovat o jakýchkoli potenciálně nebezpečných vedlejších účincích.

Sečteno a podtrženo

I když na lupus neexistuje žádný lék, existují způsoby, jak ho zvládnout. Cíle léčby lupusu se zaměřují na snížení příznaků, prevenci vzplanutí a omezení poškození orgánů a tkání vašeho těla.

Léčbou první volby lupusu je hydroxychlorochin. Pokud je lupus závažnější nebo tento lék není účinný při zvládání příznaků, mohou být použity jiné léky, jako jsou imunosupresiva nebo biologické léky.

Je důležité držet se svého léčebného plánu, abyste udrželi svůj lupus pod kontrolou. Pokud máte nějaké otázky ohledně svého léčebného plánu nebo se obáváte, že nezvládá vaše příznaky, určitě si promluvte se svým lékařem o dalších léčebných postupech, které by pro vás mohly být vhodné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY