Jaké krevní testy mohou pomoci diagnostikovat Sjögrenův syndrom?

Autoimunitní onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, může být obtížné diagnostikovat. Neexistuje jediný standardizovaný krevní test a pravděpodobně budete potřebovat několik testů od různých lékařů.

Sjögrenův syndrom je chronická autoimunitní porucha, která zaměřuje svůj útok na žlázy, které produkují vlhkost pro vaše oči, ústa a další oblasti těla.

Stejně jako mnoho autoimunitních poruch neexistuje jediný test, který by mohl zcela diagnostikovat nebo vyloučit Sjögrenův syndrom.

V tomto článku se dozvíte, jak je Sjögrenův syndrom diagnostikován, příznaky, které mohou tuto diagnózu informovat, a jak mohou zdravotníci při hodnocení použít určité diagnostické krevní testy.

Existuje krevní test k diagnostice Sjogrenova syndromu?

Neexistuje jediný krevní test, který by dokázal diagnostikovat Sjögrenův syndrom.

Sjögrenův syndrom je autoimunitní porucha, což znamená, že z nějakého důvodu je vaše tělo naprogramováno k útoku na vlastní tkáně.

Může být obtížné diagnostikovat a některé příznaky, které zaznamenáte, mohou vést k diagnóze.

Ale asi polovina všech lidí se Sjögrenovou chorobou má alespoň jeden další autoimunitní stav, který by se mohl objevit s příznaky podobnými Sjögrenově diagnóze, včetně celiakie a autoimunitního onemocnění štítné žlázy.

Testování na kterýkoli z těchto stavů nemusí nutně potvrdit nebo vyloučit různé autoimunitní stavy, ale některé krevní a sérové ​​testy, které mohou pomoci zaměřit se na Sjögrenovu diagnózu, zahrnují:

  • testování protilátek proti SS-A a SS-B
  • vyšetření revmatoidního faktoru
  • testování antinukleárních protilátek (ANA)
  • krevní koagulační testy

Diagnózu obvykle provádí skupina lékařů, včetně revmatologa, oftalmologa a dalších specializací. Budou se ptát na vaši osobní a rodinnou anamnézu, stejně jako na vaše příznaky a celkovou kvalitu života.

Jakými dalšími způsoby můžete najít Sjogrenovu?

Zatímco výše uvedené krevní testy mohou naznačovat možnou diagnózu Sjögrenova syndromu, mohou být tyto testy také pozitivní na onemocnění, jako je lupus nebo revmatoidní artritida. Mezi další testy, které mohou pomoci zúžit diagnózu na Sjögrenovu chorobu, patří:

  • biopsie slinných žláz
  • testy suchého oka (Schirmerův test)

Sjögrenova choroba může být diagnostikována v jakémkoli věku, ale American College of Rheumatology říká, že je nejčastější u žen ve věku 40 nebo 50 let.

Autoimunitní onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, může být obtížné diagnostikovat a léčit.

Pro diagnostiku tohoto syndromu neexistuje jediný standardizovaný krevní test. K získání přesné diagnózy bude pravděpodobně vyžadovat řadu testů v průběhu času od několika lékařů nebo specialistů.

Pokud máte jiné autoimunitní onemocnění a pociťujete příznaky, které se shodují se Sjögrenovým syndromem, promluvte si se svým týmem zdravotníků o vyloučení tohoto nebo jiných stavů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY