Jaké typy léků pomáhají léčit anémii?

Existuje mnoho typů anémie, z nichž každý má různé příčiny. Některé typy anémie nemusí vyžadovat léky. Jiní dobře reagují na léky, včetně doplňků, jako je železo, vitamín B12 nebo folát.

Anémie je stav, ke kterému dochází, když je hladina zdravých červených krvinek ve vašem těle příliš nízká. V důsledku toho má vaše tělo potíže s získáváním potřebného kyslíku z krve.

Existuje mnoho různých typů anémie, z nichž každý má svou vlastní příčinu. Některé typy jsou dočasné a lze je snadno vyřešit, zatímco jiné jsou chronické a vyžadují dlouhodobou léčbu.

Bez ohledu na příčinu většina typů anémie způsobuje podobné příznaky, včetně únavy, slabosti, závratí a dušnosti.

Tento článek se blíže podívá na různé typy léků používaných k léčbě anémie.

Léky na anémii

Některé typy anémie nemusí vyžadovat léky. Jiné typy dobře reagují na léky, včetně specifických doplňků.

Plán léčby anémie bude záviset na typu anémie, kterou máte, a na tom, co ji způsobuje. Někdy mohou být léky pouze jednou součástí celkového léčebného plánu.

Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších typů léků používaných k léčbě anémie.

Doplňky železa

Pokud trpíte anémií z nedostatku železa, vaše tělo nemá dostatek železa na tvorbu hemoglobinu. Jedná se o protein, který umožňuje červeným krvinkám přenášet kyslík po celém těle.

Doplňky železa, také nazývané síran železnatý, mohou pomoci vybudovat a doplnit hladinu železa ve vašem těle. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké dávkování je pro vás vhodné.

Chcete-li zlepšit schopnost vašeho těla absorbovat železo z doplňků, může vám lékař také navrhnout, abyste současně užívali doplňky vitamínu C. To může pomoci zvýšit množství železa, které vaše tělo přijímá.

Látky stimulující erytropoézu

Erytropoetin (EPO) je hormon produkovaný ledvinami. Pomáhá stimulovat tvorbu červených krvinek.

Některé zdravotní stavy, jako je chronické onemocnění ledvin, však mohou ovlivnit, kolik EPO vaše ledviny vyrobí. Pokud jsou hladiny EPO příliš nízké, může to mít za následek nízké hladiny červených krvinek, což způsobuje anémii.

Léčba anémie způsobená nízkými hladinami EPO obvykle zahrnuje injekční látky stimulující erytropoetin (ESA). Jedná se o syntetickou (lidskou) verzi EPO, kterou vaše tělo vyrábí. Tento lék může pomoci stimulovat produkci zdravých hladin červených krvinek. Můžete si také sami aplikovat injekční ESA doma.

Vitamínové doplňky nebo injekce

Megaloblastická anémie je nejčastěji způsobena nedostatkem vitamínu B12 a folátu. Když jsou hladiny těchto vitamínů příliš nízké, vaše kostní dřeň může vytvářet červené krvinky, které jsou větší než typické červené krvinky.

Léčba megaloblastické anémie může zahrnovat užívání vitaminu B12 a doplňků folátu, které mohou pomoci stimulovat produkci zdravých červených krvinek.

Někteří lidé mají autoimunitní stav známý jako perniciózní anémie, který brání vstřebávání vitamínu B12. U tohoto typu anémie jsou obvykle nutné injekce vitaminu B12.

Injekce se obvykle podávají denně nebo týdně, dokud hladiny B12 nejsou ve zdravém rozmezí. Tyto injekce si možná budete moci aplikovat sami.

Léky k léčbě základního stavu

Často může léčba základního stavu, který ovlivňuje produkci červených krvinek, pomoci vyřešit příznaky anémie. To může zahrnovat léky k léčbě zánětlivých stavů, virových infekcí nebo některých typů rakoviny.

Jak jinak se anémie léčí?

V závislosti na typu anémie, kterou máte, může léčba zahrnovat:

  • Dietní změny: Dietní změny mohou pomoci vyřešit některé typy nutričních nedostatků. To může zahrnovat přidání více potravin bohatých na železo do vaší stravy nebo potravin, které jsou dobrým zdrojem vitamínu B, kyseliny listové nebo vitamínu C.
  • Krevní transfúze: Krevní transfuze může být nezbytná po velké ztrátě krve v důsledku zranění, operace nebo porodu. Krevní transfuze mohou být také nutné, pokud máte srpkovitou anémii nebo závažnou formu sideroblastické anémie, talasémie nebo aplastické anémie.
  • Transplantace kostní dřeně: Transplantace kostní dřeně zahrnuje transplantaci buněk, které se nacházejí v kostní dřeni (kmenové buňky), aby se podpořil růst zdravých nových krvinek. To může být alternativou pro závažnější formy aplastické anémie, anémie spojené s onemocněním kostní dřeně, talasémie a srpkovité anémie.

Dá se anémie léčit volně prodejnými léky?

Některé volně prodejné (OTC) doplňky mohou pomoci léčit anémii způsobenou nízkou hladinou železa nebo nedostatkem vitamínů. Je však důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli OTC doplňky.

Doplňky mohou mít vedlejší účinky a mohou interferovat s jinými léky, které užíváte. Také může být nebezpečné vzít vyšší dávku, než potřebujete. Ujistěte se, že od svého lékaře dostanete jasné pokyny o správném dávkování a o tom, jak často musíte nějaké doplňky užívat.

OTC doplňky, které mohou pomoci při léčbě některých typů anémie, zahrnují:

  • žehlička
  • vitamín B12
  • vitamín B9 (folát)

Sečteno a podtrženo

Některé typy anémie vyžadují léky, zatímco jiné ne. Často mohou být léky součástí celkového léčebného plánu.

Existuje mnoho typů léčebných plánů pro anémii. Lék nebo léčba, která je pro vás vhodná, bude záviset na základní příčině.

Mezi běžné možnosti léčby patří doplňky, jako je železo, vitamín B12 a folát. Ty jsou k dispozici na předpis nebo OTC.

Injekce ESA mohou být také možností pro některé typy anémie. Jiné léky mohou být použity k léčbě základního stavu, který ovlivňuje produkci červených krvinek a způsobuje anémii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY