Jaký je nejlepší typ ortézy k léčbě bolesti OA?

Proč se rovnátka používají k léčbě osteoartrózy?

Osteoartritida (OA) způsobuje zánět ve vašich kloubech. Tento zánět může omezit, jak moc se pohybujete. Ačkoli je artritida kolenního kloubu nejběžnějším typem, mohou být postiženy i klouby, jako je kotník, krk, rameno a zápěstí.

Když je vám poprvé diagnostikována artritida, váš lékař pravděpodobně doporučí nechirurgickou léčbu, která zmírní nepohodlí a invaliditu. Jedním z takových doporučení může být nošení ortézy.

Některé z výhod nošení ortézy jako léčby OA zahrnují:

Vylepšená stabilita: Rovnátka jsou určena k tomu, aby přesunula váhu z poškozené oblasti vašeho kloubu, a tím pomohla snížit bolest a nepohodlí.

Snížený otok: Některá rovnátka poskytují kompresi, která může pomoci snížit otoky, ke kterým dochází po aktivitě u pacientů s artritidou.

Snížený tlak: Pokud pod kolenní čéškou nebo kotníkovou kostí slábnou klouby, může ortéza s výřezem pomoci snížit tlak a zmírnit nepohodlí a zároveň podepřít okolní oblasti.

Zvýšená sebedůvěra: Nošení ortézy a vědomí, že máte extra podporu, vám může dodat větší sebevědomí při plnění každodenních úkolů.

Jaké typy rovnátek fungují pro OA?

Výztuhy pro OA mohou být vyrobeny z kombinace materiálů, jako je plast, kov nebo jiné podobné součásti. Mohou být vycpané syntetickou pryží, pěnou nebo jinými měkkými materiály.

Lékárny, obchody se zdravotnickými potřebami a internetové obchody jsou dobrými místy k nalezení rovnátek pro OA.

Existuje několik různých typů rovnátek a ne všechny jsou vhodné pro osoby s OA. Níže jsou uvedeny čtyři hlavní typy:

Profylaktický rovnátka vás chrání před zraněním, obvykle při sportu.

Funkční nebo podpůrné rovnátka vás podpoří, pokud jste si již poranili kloub.

Rehabilitační výztuhy omezují pohyb kloubu a poskytují čas na hojení. Nejčastěji se používají po operaci nebo po zavedení kloubní sady.

Vykladač nebo vykladač rovnátka jsou nejběžnějším typem, který používají lidé s artritidou kolene, protože snižují tlak na klíčové oblasti.

Nejběžnější typy výztuh používané pro OA jsou funkční a vykládací.

Rovnátka se také liší podle toho, která část těla potřebuje podporu:

Kotníky

Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS) doporučuje šněrovací kotník k léčbě mírné až střední bolesti nohou a kotníku. Pokud však máte středně silné až silné bolesti, AAOS doporučuje koženou nebo plastovou ortézu kotníku na míru.

Zadní

Artritidu zad a páteřních plotének lze zmírnit použitím rovnátek nebo korzetů. Korzety jsou obvykle vyrobeny z pružné látky a nastavitelné. Šle bývají více tvarované a mají kovové výlisky. Pokud máte zlomeninu obratle v důsledku OA, může vám ortéza více prospět než korzet.

Kolena

Protože OA kolena je jedním z nejběžnějších typů artritidy, je pro tento stav k dispozici několik typů ortéz. Vlastní kolenní ortézy jsou také možností, i když stojí více peněz.

Výztuha vykladače: Výztuhy vykladače jsou vyrobeny z lisovaného plastu a pěnové výplně. Obvykle mají ocelové vzpěry, které zabraňují kývání kolena. Často se jedná o vlastní kolenní ortézy, které jsou nastavitelné, aby snížily tlak na vnitřní nebo vnější část vašeho kolena. Mohou být objemné.

Kloubová kolenní ortéza: Sklopná kolenní ortéza má často otvor pro čéšku a popruhy nad a pod kolenem pro stabilitu. Na každé straně čéšky mají „závěs“ pro podporu pohybu a chůze. Tyto ortézy se často prodávají ve volném prodeji a používají se pro nestabilitu kolena.

Drop-lock sklopná vzpěra: Drop-lock sklopná ortéza se často používá po úrazu nebo operaci, protože má nastavitelný pant. Tento závěs se může „zablokovat“ a zabránit tomu, aby se vaše koleno příliš natahovalo nebo se nadměrně ohýbalo.

Neoprenová ortéza na rukávech: Tento typ ortézy může mít vyříznutou oblast čéšky. Často je vytažen nahoru a přes koleno. Má nízký profil a dá se nosit pod kalhoty. Nemusí však poskytovat stejnou úroveň podpory jako dříve zmíněná rovnátka.

Ramena

Ramenní ortézy pro OA mohou poskytnout lehkou podporu, ale omezovat pohyb. Často se kříží přes rameno a stlačují horní část paže. K dispozici jsou některé ramenní výztuhy, které také poskytují podporu horní části zad a kříží se s horní částí těla.

Zápěstí

Mezi pomocná zařízení pro artritidu zápěstí patří dlahy, rovnátka a rukavice:

Dlahy znehybněte si zápěstí, což může snížit bolest při artritidě.

Kompresní rovnátka jsou podobné velmi těsným rukavicím a mohou pomoci snížit otoky.

Zábaly na zápěstí může mít otevřenou oblast pro palec a někdy i kovovou podpěru pro vaši ruku. Ty mohou poskytnout podporu těm, kteří často píšou na počítači, na zahradě nebo hrají tenis.

Rukavice na artritidu poskytují kompresi a také vytvářejí tělesné teplo, které může pomoci zmírnit zánět.

Jaké jsou výhody a nevýhody ortézy na míru?

Pokud budete ortézu nosit delší dobu (jak je tomu často u lidí s OA), možná budete chtít zvážit přizpůsobení ortézy. Váš lékař napíše předpis na ortézu a pošle vás k ortotovi. Tito lékaři provedou mnoho měření vašich kloubů, pohybových vzorců a dalších, aby vytvořili ortézu na míru.

Ortéza na míru je ideálně nejpohodlnější a nejefektivnější ortéza, kterou můžete nosit, protože je vyrobena přesně pro vás. Mohou však být velmi drahé, někdy stojí kolem 1 500 $. Některé pojistné smlouvy mohou hradit celé náklady nebo jejich část. Také vytvoření tohoto typu ortézy může chvíli trvat. Mnoho lidí nosí dočasnou ortézu, dokud není dokončena jejich vlastní ortéza.

Jaká jsou omezení používání ortézy k léčbě?

Ne všichni lidé s OA těží z ortézy. Účinnost ortézy často závisí na tom, kde OA způsobila oblasti nestability a poškození. Pokud máte například poškozenou střední část kolena, může vám ortéza pomoci, protože poskytuje vnějšímu kolenu větší podporu. Pokud máte trhlinu nebo poranění předního kolaterálního vazu, budete pravděpodobně potřebovat operaci ke stabilizaci kolena.

Podle a přehled výzkumu, rovnátka mají omezenou účinnost, protože by je lidé nenosili. Důvody, proč přestali nosit ortézu, zahrnovaly:

Nepohodlí: Je možné, že přidaná hmotnost se může zdát objemná a těžká.

Rozpad kůže: Přizpůsobení ortézy může mít za následek tření kůže. Nesprávně padnoucí ortéza může také způsobit zarudnutí a podráždění.

Otok: Zatímco rovnátka mohou snížit otok, u některých lidí se mohou objevit otoky jako vedlejší účinek nošení ortézy.

Kromě těchto úvah nemusí být kolenní ortézy tak účinné jako jiné metody úlevy od bolesti při artritidě. To může zahrnovat hubnutí ke snížení tlaku na klouby a cvičení ke snížení ztuhlosti.

Kdy byste měli zavolat svému lékaři?

I když je ortéza ušitá na míru, neměli byste ji nosit, pokud vás bolí. I když můžete očekávat určitou bolestivost kůže nebo škrábání při prvních několika nošeních ortézy, vždy zavolejte svého lékaře, pokud vás nošení ortézy bolí více, než když ortézu nenosíte.

Měli byste také kontaktovat svého lékaře, pokud se vaše příznaky OA zhorší do bodu, kdy se již nemůžete snadno pohybovat nebo je bolest nezvládnutelná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY