Jaký je rozdíl mezi cystami a nádory?

Co jsou cysty a nádory?

Najít bulku pod kůží je alarmující, ale většinou jsou neškodné. Cysty a nádory jsou dva běžné typy hrudek. Může být těžké je odlišit, protože se často nacházejí na stejných místech. Například je možné mít jak ovariální cysty, tak ovariální nádory. Mezi těmito dvěma je však několik klíčových rozdílů.

Cysta je malý váček naplněný vzduchem, tekutinou nebo jiným materiálem. Nádorem se rozumí jakákoli neobvyklá oblast extra tkáně. Jak cysty, tak nádory se mohou objevit na kůži, tkáni, orgánech a kostech.

je to rakovina?

První myšlenkou většiny lidí je rakovina, když si všimnou nové bulky. Zatímco některé typy rakoviny mohou způsobit cysty, samotné cysty jsou téměř vždy benigní. Nádory však mohou být buď benigní, nebo maligní. Benigní nádory mají tendenci zůstávat na jednom místě. Maligní nádory rostou a mohou způsobit vznik nových nádorů v jiných částech vašeho těla.

Identifikace cyst a nádorů

Ve většině případů nepoznáte rozdíl mezi cystou a nádorem pouhým pohledem na ně. Existuje však několik věcí, které můžete sledovat, abyste zjistili, zda je pravděpodobnější, že jde o cystu nebo nádor. Mějte na paměti, že se nejedná o přísná pravidla, takže je nejlepší, aby se na to podíval váš lékař.

Charakteristický Cysta Nádor
rychle rostoucí
červené a oteklé
černá tečka uprostřed
bílý, žlutý nebo zelený výtok
firma
nabídka
schopný se pohybovat pod kůží

Nádory mohou někdy narůst natolik, že vyvíjejí tlak na okolní tkáně. V závislosti na tom, kde se vaše bulka nachází, můžete zaznamenat další příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, pohyb kloubů, jídlo nebo ovládání močového měchýře. Kontaktujte svého lékaře co nejdříve, pokud si všimnete bulky doprovázené neobvyklými příznaky, i když se zdá, že spolu nesouvisejí.

Co způsobuje cysty?

Existuje mnoho typů cyst s různými příčinami. Některé typy souvisejí se základním zdravotním stavem, jako je syndrom polycystických vaječníků. Jiné se tvoří přímo na povrchu vaší pokožky, když se odumřelé kožní buňky množí, místo aby odpadly, jako obvykle. Mezi další příčiny cyst patří:

  • podráždění nebo poranění vlasového folikulu
  • ucpaný kanálek ​​ve vlasovém folikulu
  • degenerace pojivové kloubní tkáně
  • ovulace

Co způsobuje nádory?

Nádory jsou výsledkem abnormálního buněčného růstu. Obvykle buňky ve vašem těle rostou a dělí se, aby vytvořily nové buňky, kdykoli je vaše tělo potřebuje. Když starší buňky zemřou, jsou nahrazeny novými. Nádory se tvoří, když se tento proces rozpadne. Staré, poškozené buňky přežívají, když by měly zemřít, a nové buňky se tvoří, když je vaše tělo nepotřebuje. Když se tyto další buňky dále dělí, může z nich vzniknout nádor.

Některé nádory jsou benigní, což znamená, že se tvoří pouze na jednom místě, aniž by se rozšířily do okolní tkáně. Maligní nádory jsou rakovinné a mohou se šířit do okolní tkáně. Jak rakovinné nádory rostou, rakovinné buňky se mohou odlomit a cestovat po těle a vytvářet nové nádory.

Jak se diagnostikují cysty a nádory?

Někdy lékaři rozpoznají cysty během fyzického vyšetření, ale často se spoléhají na diagnostické zobrazování. Diagnostické snímky pomohou lékaři zjistit, co je uvnitř bulky. Mezi tyto typy zobrazování patří ultrazvuk, CT vyšetření, MRI vyšetření a mamografie.

Cysty, které vypadají hladce, jak pouhým okem, tak na diagnostických snímcích, jsou téměř vždy benigní. Pokud má bulka pevné složky, způsobené spíše tkání než kapalinou nebo vzduchem, může být buď benigní, nebo maligní.

Jediným způsobem, jak potvrdit, zda je cysta nebo nádor rakovinný, je provést biopsii u vašeho lékaře. To zahrnuje chirurgické odstranění části nebo celé bulky. Podívají se na tkáň z cysty nebo nádoru pod mikroskopem, aby zkontrolovali rakovinné buňky.

Pokud je hrudka naplněna tekutinou, může váš lékař použít něco, co se nazývá aspirace jemnou jehlou. Do hroudy zapíchnou dlouhou tenkou jehlu, aby vytáhli vzorek tekutiny.

V závislosti na umístění bulky se většina biopsií a aspirací provádí ambulantně.

Jak se léčí cysty a nádory?

Léčba cyst a nádorů zcela závisí na tom, co je způsobuje, zda jsou rakovinné a kde se nacházejí. Většina cyst však léčbu nevyžaduje. Pokud je to bolestivé nebo se vám nelíbí, jak to vypadá, váš lékař jej může odstranit nebo vypustit tekutinu, která je v něm. Pokud se ji rozhodnete vypustit, existuje šance, že cysta znovu vyroste a bude vyžadovat úplné odstranění.

Benigní nádory také obvykle nepotřebují léčbu. Pokud nádor zasahuje do blízké oblasti nebo způsobuje jiné problémy, možná budete potřebovat operaci k jeho odstranění. Rakovinné nádory téměř vždy vyžadují léčbu chirurgickým odstraněním, radiační terapií nebo chemoterapií. V některých případech můžete potřebovat kombinaci těchto léčebných postupů.

Varovné značky

Zatímco většina cyst a nádorů může počkat až do vaší příští schůzky s lékařem, dejte jim okamžitě vědět, pokud si všimnete, že bulka:

  • krvácí nebo vytéká
  • mění barvu
  • rychle roste
  • svědění
  • praskne
  • vypadá červená nebo oteklá

Sečteno a podtrženo

Často je těžké rozeznat rozdíl mezi cystou a nádorem – dokonce i pro lékaře. I když existuje několik věcí, které můžete hledat, aby vám pomohly určit, zda je bulka spíše cysta nebo nádor, je nejlepší domluvit si schůzku se svým lékařem. Mohou odebrat malý vzorek bulky, aby určili, zda se jedná o cystu, nádor nebo něco jiného, ​​a doporučí nejlepší postup léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY