Jaký je rozdíl mezi Neuromyelitis Optica a MS?

Dva nervové stavy

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá myelin, vnější vrstvu nervových buněk.

Neuromyelitis optica (NMO) je také útok imunitního systému. V tomto stavu je však útok zaměřen pouze na centrální nervový systém (CNS). Někdy se tomu říká jen neuromyelitida nebo Devicova choroba.

Rozpoznání neuromyelitis optica (NMO)

NMO je vzácné onemocnění, které poškozuje zrakový nerv, mozkový kmen a míchu. Příčinou NMO je útok imunitního systému na protein v CNS zvaný aquaporin-4.

Vede k zánětu zrakového nervu, který způsobuje bolest v očích a ztrátu zraku. Další příznaky mohou zahrnovat svalovou slabost, necitlivost a problémy s kontrolou močového měchýře.

K diagnostice NMO lékaři používají vyšetření MRI nebo kontrolují míšní mok. NMO lze diagnostikovat krevním testem na protilátku aquaporin-4.

V minulosti si lékaři mysleli, že NMO neútočí na mozek. Ale jak se dozvídají více o NMO, nyní věří, že může dojít k mozkovým útokům.

Pochopení roztroušené sklerózy (RS)

RS napadá celý CNS. Může ovlivnit zrakový nerv, míchu a mozek.

Příznaky zahrnují necitlivost, paralýzu, ztrátu zraku a další problémy. Závažnost se velmi liší od člověka k člověku.

K diagnostice RS se používá celá řada testů.

I když v současné době neexistuje žádná léčba, léky a léčba mohou pomoci zvládnout některé příznaky. MS obvykle neovlivňuje očekávanou délku života.

Je neuromyelitida formou RS?

Protože NMO je tak podobný RS, vědci dříve věřili, že by to mohla být forma RS.

Vědecký konsenzus však nyní odlišuje NMO od RS a seskupuje je se souvisejícími syndromy pod jednotným termínem „porucha spektra neuromyelitis optica (NMOSD).

Clevelandská klinika uvádí, že útoky NMO způsobují určitým částem těla více škody než MS. Klinika také poukazuje na to, že NMO nereaguje na některé léky, které pomáhají zmírnit příznaky RS.

Účinky akutních záchvatů

MS a neuromyelitida se liší v dopadu, který epizody mají na tělo.

Příznaky ataky RS jsou méně závažné než ataky NMO, a to zejména v časných stádiích onemocnění. Kumulativní účinky těchto útoků mohou být velmi vážné. Mohou však mít také omezený dopad na schopnost člověka fungovat.

Na druhou stranu útoky NMO mohou být vážné a vést ke zdravotním problémům, které nelze zvrátit. Včasná a agresivní léčba je důležitá pro snížení škod způsobených NMO.

Povaha nemocí

Průběh obou onemocnění může být dosti podobný. Někteří lidé s RS zažívají remitující epizody, takové, u kterých symptomy přicházejí a odcházejí. Častější forma NMO se také vyskytuje u útoků, které se pravidelně vracejí.

Tyto dvě podmínky se však mohou také lišit.

NMO může udeřit jednou a trvat měsíc nebo dva.

Některé typy RS nemají období, kdy symptomy přecházejí do remise. V těchto případech se symptomy jednoduše postupně zhoršují v průběhu času.

NMO nemá progresivní kurz jako MS. Symptomy v NMO jsou způsobeny pouze útoky.

Prevalence

MS je mnohem častější než NMO. Téměř 1 milion lidí ve Spojených státech má RS, podle Národní společnosti pro roztroušenou sklerózu. Lidé s RS mají tendenci se koncentrovat v oblastech dále od rovníku.

NMO lze nalézt v jakémkoli klimatu. Podle Národní společnosti pro roztroušenou sklerózu je na světě asi 250 000 případů, z toho asi 4 000 ve Spojených státech.

RS i NMO jsou častější u žen než u mužů.

Léčba

MS i NMO jsou nevyléčitelné. Neexistuje ani způsob, jak předpovědět, u koho se některá z nemocí rozvine. Léky však mohou pomoci léčit příznaky.

Protože se NMO pravděpodobně vrátí po první epizodě, jsou lidem obvykle předepisovány léky na potlačení imunitního systému těla. Randomizované klinické studie začínají hodnotit účinnost a bezpečnost různých imunoterapií při léčbě NMO.

Nové léky na RS mají snížit vzplanutí symptomů a léčit základní příčiny onemocnění.

Útoky NMO a MS mohou být léčeny kortikosteroidy a výměnou plazmy.

Jídlo s sebou

Pokud máte podezření, že byste mohli mít některý z těchto nervových stavů, navštivte svého lékaře pro správnou diagnózu. Čím dříve budete diagnostikováni, tím dříve můžete zahájit léčbu, abyste se vypořádali s případnými příznaky a potenciálními komplikacemi.

Oba stavy jsou nevyléčitelné, ale ani jeden není smrtelný. Se správnou péčí můžete mít zdravý a aktivní život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY