Jaký je vztah mezi AFib a úzkostí?

Příznaky fibrilace síní mohou být zaměněny za úzkost a naopak.

Fibrilace síní, také nazývaná AFib, je běžné srdeční onemocnění, které ovlivňuje průtok krve ve vašem srdci. Může existovat vztah mezi AFib a úzkostnými poruchami.

Protože AFib může způsobit bušení srdce, symptomy mohou být zaměněny za úzkost nebo záchvat paniky. Podobně úzkost nebo panika mohou být zaměněny za AFib.

Ačkoli se zdá, že úzkost nezpůsobuje AFib, lidé s AFib mohou mít větší pravděpodobnost vzniku úzkostných poruch.

Protože AFib přerušuje průtok krve ve vašem těle, může vás vystavit riziku mrtvice nebo vzniku krevních sraženin. Díky lékařskému ošetření je však možné žít zdravě.

Může úzkost způsobit AFib?

A přehled výzkumu podívali se na 11 studií zkoumajících souvislost mezi AFib a psychosociálními stavy (úzkost, hněv, deprese a pracovní stres). Vědci nenašli žádnou souvislost mezi AFib a úzkostí nebo stresem.

Nicméně, a recenze 2019 zjistili, že úzkost může být rizikovým faktorem nebo spouštěčem AFib.

AFib může být způsobeno vysokým krevním tlakem (hypertenzí), který může poškodit srdce. Podle 2015 výzkumúzkost nezpůsobuje chronickou hypertenzi, i když může dočasně vést ke zvýšení krevního tlaku.

Novější výzkumy však naznačují, že existuje vztah mezi úzkostí a vysokým krevním tlakem. Recenze z roku 2019 zjistila, že existuje stále více důkazů o komorbidní úzkosti a hypertenzi, což znamená, že se oba běžně vyskytují ve stejnou dobu.

To nutně neznamená, že úzkost způsobuje hypertenzi, ale mezi nimi může být spojení.

Podle posledních zpráv může chronický stres zvýšit riziko rozvoje hypertenze studie vydala American Heart Association.

Studie měřila úroveň stresu u 412 lidí během 13 let a dospěla k závěru, že chronicky vysoká úroveň stresu může vést ke kardiovaskulárnímu stavu nebo události (jako je infarkt).

Protože stres a úzkost mohou způsobit hypertenzi, je možné, že přispívají k rozvoji AFib.

Úzkost může být častější u lidí s AFib. A studie zkoumali stavy duševního zdraví u starších dospělých s AFib. Zjistilo se, že deprese a úzkost byly běžné u těch, kteří mají AFib. Účastníci, kteří měli jak AFib, tak stavy duševního zdraví, měli větší pravděpodobnost, že budou mít pocit, že jejich příznaky jsou horší.

Co je AFib?

AFib je druh srdeční arytmie (nepravidelný srdeční tep).

Síně – dvě horní komory vašeho srdce – bijí nepravidelně a nesynchronizované s dolními komorami srdce. To ovlivňuje průtok krve v srdci, což znamená, že průtok krve do zbytku těla je přerušen. Přerušený průtok krve vás vystavuje riziku krevních sraženin a mrtvice.

AFib je poměrně běžný. Podle American Heart Association asi 2,7 milionu dospělých v USA mají AFib. Odhaduje to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 12,1 milionu dospělých v USA vyvine AFib do roku 2030.

Fibrilace síní může být dočasná nebo trvalá. Může také přijít a odejít. Typ AFib nazývaný paroxysmální AFib se vyřeší sám bez lékařského zásahu, ale mohou vám být předepsány léky nebo změny životního stylu, aby se zabránilo budoucím epizodám a komplikacím.

Může se úzkost cítit jako AFib?

Ano. Mezi příznaky úzkosti a příznaky AFib existují určité podobnosti, takže si můžete AFib mýlit s úzkostí a naopak.

Nejpozoruhodnějším příznakem AFib je bušení srdce – může to mít pocit, že vaše srdce chvěje nebo bije příliš silně. Tento pocit může být také způsoben úzkostí nebo záchvatem paniky.

Mezi další běžné příznaky fibrilace síní patří:

 • bolest na hrudi
 • zmatek
 • závrať
 • mdloba
 • únava
 • nesnášenlivost cvičení
 • točení hlavy
 • dušnost
 • slabost

Některé z těchto příznaků – včetně závratí, závratí a dušnosti – mohou být také příznaky úzkosti nebo záchvatů paniky.

Stejně jako u záchvatů paniky mohou příznaky AFib trvat minuty nebo hodiny. V některých případech mohou příznaky AFib trvat dny.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, je nejlepší domluvit si schůzku s lékařem. Lékař vás může vyšetřit na AFib a další možné fyzické stavy. Pokud chcete, můžete je požádat, aby vás poslali k terapeutovi kvůli úzkosti.

Pokud si nejste jisti, zda zažíváte záchvat paniky, AFib nebo srdeční záchvat, je nejlepší okamžitě vyhledat pohotovostní péči.

Tipy pro zvládání stresu a úzkosti

Chronický stres a úzkost mohou ovlivnit vaše fyzické, sociální a emocionální zdraví. Je však možné nalézt účinné způsoby, jak stres a úzkost zvládat.

Techniky zvládání stresu mohou zahrnovat:

 • snížení nadměrného stresu omezením závazků, které pro vás nejsou příjemné
 • věnovat se pravidelné fyzické aktivitě snížit hladinu stresu
 • vyzkoušet jógu, která je spojena s snížení stresu
 • trávit čas v přírodě
 • pravidelně meditovat

 • vyzkoušet dechová cvičení
 • trávit čas s blízkými, kteří je podporují
 • zapojit se do zábavy, kreativních koníčků
 • vstup do podpůrných skupin

Můžete také využít rozhovor s odborníkem na duševní zdraví. Terapie je bezpečný prostor, kde se můžete naučit zpracovávat a zvládat své emoce zdravým a účinným způsobem. Abyste vyhledali terapii, nemusíte mít diagnostikovaný duševní stav – může z ní mít prospěch téměř každý.

Pojďme si to zrekapitulovat

Symptomy AFib mohou být zaměněny za symptomy úzkosti a naopak. Ačkoli chronický stres může ovlivnit vaše kardiovaskulární zdraví, neexistuje dostatek důkazů, které by naznačovaly, že úzkost způsobuje AFib.

Pokud si myslíte, že trpíte AFib nebo si nejste jisti, co způsobuje vaše příznaky, zvážení schůzky s lékařem může být užitečným dalším krokem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY