Jsou horečka a zimnice příznaky vzplanutí dny?

Dna je běžná a bolestivá forma zánětlivé artritidy, způsobená hromaděním krystalů kyseliny močové ve vašich kloubech. To způsobuje zánět, otok a bolest. Může také způsobit další příznaky, včetně horečky a zimnice.

Když máte vzplanutí, váš kloub může být horký, oteklý a velmi bolestivý. Pokud se dna neléčí, může se stát chronickou, což znamená, že se často opakuje.

Vícenásobné vzplanutí může také vést k tofy. Jedná se o velké usazeniny krystalů pod vaší kůží, které mohou způsobit poškození a deformaci kloubů. Dna obvykle postihuje jeden kloub najednou – často kloub palce nohy – ale může postihnout více kloubů najednou.

U některých lidí je pravděpodobnější, že zažijí dnu, zejména starší muži, ženy po menopauze a černoši. Výzkum z roku 2016 zjistil, že dna je častější u Afroameričanů kvůli genetice, překážkám v kvalitní zdravotní péči a vyššímu výskytu dalších stavů, včetně obezity a cukrovky.

Před, během a po vzplanutí dny může být přítomno několik příznaků. Zde jsou některé, které je třeba si uvědomit.

Jsou horečka a zimnice příznakem dny?

V případová studie z roku 2015dna způsobila horečku a zimnici, ačkoli zpočátku nebylo jasné, že příčinou byla dna.

Je důležité navštívit lékaře brzy po vzniku horečky, protože máte také bolesti kloubů, takže můžete získat správnou diagnózu a začít léčit dnu dříve, než se zhorší. Horečka může být jedním z prvních příznaků, že máte tento stav.

Když se krystaly kyseliny močové nahromadí dostatečně, spustí vaše imunitní buňky k uvolňování cytokinů. Cytokiny jsou proteiny, které získávají další imunitní buňky k ochraně vašeho těla. To vede k samovolně se udržujícímu zánětlivému cyklu v kloubu, který vytváří akutní současnou bolest a horečku.

Když máte horečku, často následuje zimnice. Je to proto, že se vaše tělo snaží zvýšit svou teplotu, aby vám pomohlo bojovat s tím, co považuje za infekci. Můžete se nedobrovolně třást a třást, abyste vytvořili další teplo.

Nějaký výzkum z roku 2017 ukazuje, že reakce zánětu a horečky je intenzivnější u lidí starších 50 let, zejména u osob starších 65 let.

Další příznaky dny

Dna může mít:

 • žádné příznaky
 • občasné příznaky
 • neustálé příznaky

Mezi indikátory dny patří otok kloubu, zarudnutí a lokalizovaná bolest. Jedním z charakteristických znaků tohoto stavu je intenzivní bolest, často v palci u nohy a často v noci.

Ve skutečnosti je tento příznak dokumentován po staletí, podle a Přehled výzkumu z roku 2017. Dna byla kdysi považována za nemoc králů, protože strava s vysokým obsahem alkoholu, červeného masa, orgánové stravy a mořských plodů – což bylo dříve považováno za luxusní potraviny – může přispět k symptomům nebo je zhoršit.

Mezi další příznaky patří:

 • horečka
 • zimnice
 • bolest hlavy
 • malátnost nebo celkový pocit nevolnosti
 • ztuhlost kloubů
 • teplo
 • zarudnutí kolem kloubu
 • deformace v kloubu a kolem něj

Co způsobuje vzplanutí dny?

Některé faktory, které přispívají ke dně, jsou pohlaví a věk. Jiné jsou založeny na životním stylu.

Prevalence dny je 3% až 6% u mužů a 1% až 2% u žen, podle 2017 výzkum.

Až 90 % lidí s tímto onemocněním zvládá vzplanutí špatně nebo vůbec. Toto číslo může být vyšší v černošské komunitě, kde může být hůře dostupná kvalitní zdravotní péče.

Některé příčiny vzplanutí zahrnují:

 • vyšší věk
 • být muž při narození
 • obezita
 • strava s vysokým obsahem purinů, které se ve vašem těle rozkládají na kyselinu močovou
 • užívání alkoholu
 • slazené nápoje, limonády a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy
 • léky včetně diuretik, nízké dávky aspirinu, některá antibiotika předepisovaná na tuberkulózu a cyklosporin

Dna v černošské komunitě

Přezkum studií z roku 2016 zjistil, že dna byla častější u černošské populace, hlavně kvůli vyšší prevalenci jiných stavů, včetně cukrovky, chronického onemocnění ledvin, obezity a hypertenze.

Stejná studie ukázala, že mnoho lidí s dnou, zejména černoši, bylo méně pravděpodobné, že budou léčeni lékaři v souladu s uznávanými standardy.

Tento stav je bolestivý a chronický a pokud se neléčí, může poškodit vaše klouby. Proto je důležité ihned po vzplanutí vyhledat lékaře.

Kdy kontaktovat lékaře

Stejné pokyny pro léčbu platí pro každého, kdo má podezření, že může mít dnu.

Je důležité navštívit lékaře, jakmile máte vzplanutí nebo máte podezření, že máte dnu, abyste zabránili progresi onemocnění, bolesti a případnému poškození kloubů.

Nemoc lze zvládnout správnými léky a změnami životního stylu, včetně změn stravy.

Odnést

Dna existuje již po staletí. Je to bolestivý stav, při kterém jsou hladiny kyseliny močové ve vašem těle dostatečně vysoké, aby se ve vašich kloubech vytvořily krystaly.

Krystaly spouštějí imunitní reakci, která může vést k horečce, zimnici, zánětu a v pokročilých případech i poškození vašich kloubů. Může to být také velmi bolestivé.

Je častější u starších mužů, postmenopauzálních žen a černošské komunity. Může to být způsobeno nebo zhoršeno vaší stravou, životním stylem a dalšími zdravotními problémy, které můžete mít.

Pro správnou diagnózu a léčbu je důležité co nejdříve navštívit lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY