Kapsulitida nohy: Jak najít úlevu

Kapsulitida je bolestivý stav v břiše nohy, který se může časem vyvíjet. Pokud se však budete léčit včas pomocí několika jednoduchých zásahů, můžete se vyhnout chronické bolesti nebo operaci.

obrázek člověka odpočívá na gauči se psem
SolStock/Getty Images

Lidská noha je úžasná struktura. Skládá se z 26 kostí, 33 samostatných kloubů a litanie svalů, šlach a vazů. Tato komplikovaná síť spojení – stabilních i mobilních – nese plnou váhu našich těl a umožňuje pohyb.

Existují různá onemocnění související s klouby, která jsou u nohy relativně běžná, a přesné pochopení toho, která část nohy může být zdrojem bolesti, může být prvořadé, abychom věděli, jak bolest léčit.

Například čtyři menší prsty (kromě palce na noze nebo „velkého prstu“) mají každý tři klouby. V závislosti na tom, který kloub je postižen, menší prsty na nohou může být postižen drápovitým, kladívkovým nebo paličkovým prstem. Pokud je postižený kloub na břiše, příčinou bolesti může být kapsulitida nohy.

Co je to kapsulitida nohy?

Kapsulitida nohy, také známá jako kapsulitida metatarzálního falangeálního kloubu (MPJ) nebo metatarzofalangeální (MTP) synovitida, se vyskytuje téměř výhradně na druhém prstu vedle palce nohy. Hustá vazivová struktura v kloubu, známá jako pouzdro, se zanítí a tento stav se nazývá kapsulitida.

Nejčastěji kapsulitida postihuje druhý prst, i když příležitostně může postihnout i třetí prst, což způsobuje bolest v břiše nohy pod postiženým prstem.

Často se zaměňuje s Mortonovým neuromem, který může postihnout stejnou obecnou oblast, ale je způsoben stlačenými nervy. Kapsulitida je na druhé straně způsobena zánětem vazů.

Jaké jsou příznaky kapsulitidy?

Kapsulitida je charakterizována bolestí v břiše nohy, která je často přirovnávána k pocitu, že je v botě na břiše chodidla oblázek. Mezi další příznaky patří otok a zarudnutí v břiše nohy, bolest při chůzi, bolest naboso a nepohodlí v obuvi.

Pokud se nechá postupovat bez zásahu, kapsulitida může způsobit další problémy, jako je tvorba mozolů pod postiženým kloubem a kladívkové prsty.

Prodloužená kapsulitida může také způsobit, že se druhý prst pomalu plazí směrem k palci u nohy a nakonec ho překročí. Tomu se říká zkřížená špička a je to bolestivý, progresivní stav, který může nakonec způsobit dislokaci. Pokud je kapsulitida diagnostikována, je důležité zasáhnout co nejdříve, abyste předešli stavům, jako je zkřížený prst.

Co je příčinou kapsulitidy?

Kapsulitida může mít různé příčiny, např.

 • poranění nohy, zejména v blízkosti příslušného kloubu
 • špatná mechanika chodidel
 • chronický stres nebo přetěžování kloubu
 • dlouhodobé používání obuvi, jako jsou vysoké podpatky nebo žabky
 • stavy, jako je revmatoidní artritida nebo osteoartritida
 • zhoršení komplexu plantární ploténky — hamakového vazu podporujícího MTP kloub

Osoba může mít také a vyšší šance rozvoje kapsulitidy v důsledku anatomické struktury nohy, jako je Mortonův palec nebo vbočený palec (hallux vagus).

Jak se diagnostikuje kapsulitida?

Lékař může diagnostikovat kapsulitidu vyšetřením nohy a manévrováním palce v různých rovinách pohybu, aby určil, že bolest je spíše vazivová než nervová. Váš lékař může nařídit vertikální zátěžový test nebo rentgenové paprsky k potvrzení diagnózy.

Možnosti nechirurgické léčby kapsulitidy

Chirurgie není první a nejlepší možností pro kapsulitidu. Existuje mnoho neinvazivních metod, které mohou poskytnout úlevu.

Léčba kapsulitidy bez operace může zahrnovat:

 • Odpočinek. Pokud k tomuto stavu vedlo nadměrné sportovní úsilí, může stačit pouhé sesednutí z nohy, aby zánět ustoupil.
 • Zlepšení mechaniky chodidla. To by mohlo zahrnovat fyzikální terapii, stejně jako protahování napjatých svalů a posilování slabých svalů chodidla.
 • Ortopedické vložky. Získání vložky může pomoci opravit biomechaniku nohy a snížit tlak.
 • Dlahování. Vyztužení prstů může pomoci vyrovnat a zabránit zkřížení.
 • Vyhýbejte se vysokým podpatkům a žabkám. Úzké boty, boty, které vyvíjejí nadměrný tlak na bříško chodidla, a boty s chatrnou podrážkou pravděpodobně zhorší postiženou oblast.
 • Led a nadmořská výška. Zvládnutí zánětu často přinese úlevu.
 • Protizánětlivé léky. Patří mezi ně volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je ibuprofen nebo naproxen, nebo steroidní injekce.

Dlahování prstů u nohou

Existuje celá řada produktů pro dlahy na nohou. Většina z nich je velmi cenově dostupná, takže můžete vyzkoušet různé, abyste viděli, co vám vyhovuje.

Někteří lidé pociťují výraznou úlevu jednoduše tím, že při cvičení používají co-flex pásku ke spojení druhého a třetího prstu nohy. Jiní mají rádi měkčí vložku pro dlouhodobé nošení.

Často kladené otázky o kapsulitidě

Kdy se doporučuje operace pro kapsulitidu?

Pokud nechirurgická intervence neposkytuje zamýšlenou úlevu nebo neumožňuje pokračující mobilitu, může být doporučen chirurgický zákrok. Pokud kapsulitida vytvoří zkřížený prst, chirurgická operace může být zapotřebí k prevenci nebo fixaci vykloubeného kloubu. Chirurgie bude obecně zahrnovat zkrácení prodloužené metatarzální kosti, aby se správně vyrovnaly klouby.

Jak se cítí kapsulitida?

Kapsulitida pociťuje jako bolest v břiše chodidla, často popisovaná jako pocit, jako by se na spodní části chodidla objevila boule nebo modřina, jako byste měli v botě oblázek. Obecně je progresivní po celý den a zmírní se, když se ztratíte.

Jak se kapsulitida liší od neuromy?

Ve srovnání s Mortonovým neuromem bude kapsulitida pociťována na bázi prstu na noze, na rozdíl od prostoru mezi prsty. Neuromy jsou způsobeny nervy, zatímco kapsulitida je zánět vazů v kloubu.

Jak dlouho trvá hojení kapsulitidy?

Pokud se to vezme vážně, včetně odpočinku, protetiky a nápravných opatření, může se kapsulitida zhojit během 6 týdnů až 3 měsíců.

Zmizí kapsulitida?

Pokud nejsou provedeny žádné změny, kapsulitida se může vrátit nebo se zhoršit. Pokud je člověk strukturálně náchylný k kapsulitidě nebo pokud se jeho mechanika nohy nezmění, může se stát chronickým problémem. Včasná léčba tohoto stavu může zabránit chirurgickému zásahu později v životě.

Sečteno a podtrženo

Kapsulitida nohy se může objevit jako důsledek anatomické predispozice, nadměrného používání a určitých návyků při nošení obuvi. Zásah je snadný a levný, pokud je zachycen včas.

Pokud se však kapsulitida nekontroluje, může vést ke zkříženému prstu, což je stav, který je v nejlepším případě nepříjemný a v nejhorším může vést k dislokaci kloubu a vyžadovat chirurgický zákrok.

Dobrá péče o nohy tím, že je udržíte silné a mobilní, je dobrý začátek. Pomoci mohou dobré postupy při obuvi, jako je minimalizace používání vysokých podpatků a žabek. A konečně, jednoduché zásahy při prvních známkách bolesti v břiše chodidla vám mohou zajistit pohodlný pohyb po mnoho příštích let.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY