Každý může dostat vši — nezáleží na tom, jak často si myjete vlasy

Mýtus, že vši preferují nemyté vlasy, vyvolal spoustu stigmatu. Ve skutečnosti neexistuje žádné spojení mezi těmito drobnými parazity a osobní hygienou. Každý je může dostat a správná léčba může pomoci.

Detailní obrázek ukazuje čelo osoby stojící pod sprchou a myjící si vlasy 1
Kilito Chan/Getty Images

To, že máte vši, neznamená, že jsou vaše vlasy – nebo jakákoli jiná část vašeho těla – „špinavé“.

I když některé druhy hmyzu přitahují nečistá místa, u vši to tak není. Tito parazité se živí krví a získat je může kdokoli. Podle odborníků v tom není rozdíl jestli jste si nedávno myli vlasy nebo ne.

Vši jsou neuvěřitelně běžné po celém světě. Odhady naznačují, že každý rok mezi 6 a 12 milionů zamoření postihují děti ve věku 3 až 11 let ve Spojených státech.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o šíření vši, jak léčit zamoření a co můžete udělat, abyste se vyhnuli vši.

Každý může dostat vši

Zatímco vši můžete dostat v jakémkoli věku, vši mají tendenci postihovat děti častěji než dospělí. To může být způsobeno tím, že děti mají tendenci si hrát blízko, s dotýkajícími se hlavami – a vši se pohybují z jedné pokožky hlavy na druhou prostřednictvím těsného kontaktu hlava-hlava.

Vši také bývají častější u dívek. Experti říkají, že se to může stát, protože dívky si častěji hrají s hlavami blízko u sebe. Délka vlasů nemá žádný vliv na riziko vzniku vší.

To znamená, že můžete mít těžší čas najít vši a jejich vajíčka (hnidy) v hustých, dlouhých, přírodních nebo kudrnatých vlasech. To podpořilo mýtus, že lidé se stočenými, kudrnatými vlasy je nemohou dostat. Ve skutečnosti mohou vši dostat lidé s jakýmkoliv typem nebo texturou vlasů.

To znamená, že typ vši nejběžnější ve Spojených státech může mít těžší uchopit kudrnaté vlasy.

Jak zabránit vši

Vši se nestarají o to, jak často se sprchujete nebo si myjete vlasy. Neexistuje žádný osvědčený způsob, jak zabránit vši, ale můžete podniknout kroky ke snížení rizika:

 • Vyhněte se těsnému přímému kontaktu: Vši se mohou častěji šířit kvůli úzkému kontaktu na večírcích při spánku, kontaktních sportech a dětských hrách. Jen mějte na paměti, že vši nedostanete tím, že budete stát poblíž někoho, kdo má vši.
 • Vyhněte se sdílení oblečení nebo doplňků, které se dotýkají vašich vlasů: Vši je možné přenášet sdílením klobouků, spon do vlasů, sponek, šátků a kabátů – čehokoli, co má delší kontakt s vaší hlavou a vlasy.
 • Vyhněte se sdílení kartáčů, hřebenů nebo jiných doplňků pro úpravu vlasů: Tyto předměty mohou také přenášet vši, ale to je méně časté. Pokud tyto položky sdílíte, můžete vši zabít tak, že je namočíte do horké vody (alespoň 130 °F nebo 54 °C). 5 až 10 minut.
 • Vyhněte se ležení na společných pohovkách, postelích, polštářích a vycpaných zvířatech: Vši mohou žít v lůžkovinách a nábytku až 2 dny.
 • Vždy vyperte a vysušte lůžkoviny, oblečení a další věci: Pokud má někdo ve vašem domě vši, můžete všechny vši v těchto předmětech zabít tak, že je umyjete v horké vodě a vysušíte na vysoké teplo. Pokud něco nemůžete umýt, můžete to vyčistit chemicky nebo to uzavřít do plastového sáčku 14 dní aby se ujistil, že všechny hnidy zemřou.
 • Vysajte nábytek a podlahu: Věnujte zvýšenou pozornost kobercovým plochám a koberečkům spolu s nábytkem, jako jsou pohovky a židle.

Jak léčit vši

Mytím vlasů šamponem vši nezabijete. Pokud máte ve vlasech živé vši nebo vajíčka, budete muset použít speciální léčbu vši.

Volně prodejné (OTC) možnosti schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zahrnout:

 • Permethrin 1% (Nix): Permethrin 1% je bezpečný pro děti všech věkových kategorií, včetně dětí starších 2 měsíců. Pokud má vaše dítě do 2 měsíců vši, zvažte konzultaci s pediatrem.
 • Pyrethriny a piperonylbutoxid (Pronto, Rid): Můžete použít pyrethinové ošetření pro děti od 2 let, ale vyhněte se této možnosti, pokud jste alergičtí na chryzantémy nebo ambrózii.

Obě tyto léčby zabíjejí živé vši, ale ne nevylíhlá vajíčka. Provedení druhého ošetření zhruba týden po prvním ošetření dokáže zabít nově vylíhlé vši.

Můžete se také zeptat lékaře na léčbu na předpis, jako například:

 • Benzoylalkohol 5% (Ulesfia): Tato léčba zabíjí vši, ale ne nevylíhlá vajíčka. Asi o týden později budete muset léčbu znovu.
 • Ivermectin 0,5 % (Sklice): Tato léčba zabíjí vši a zdá se, že brání nově vylíhlým vši žít.
 • Malathion 0,5 %: Tato léčba zabíjí živé vši a některá vajíčka vší. Možná budete potřebovat druhou léčbu, abyste zabili všechny vši, které ještě žijí 7 až 9 dní po léčbě. Je schválen pouze pro použití ve věku od 6 let.
 • Spinosad 0,9 %: Tato léčba zabíjí živé vši a nevylíhlá vajíčka. Opakované ošetření není obvykle nutné. Je schválen pouze pro použití ve věku od 6 let.

Pokud tyto metody nezbaví vši, může vám lékař doporučit vyzkoušet lindan 1%. Protože je tato léčba silná, odborníci ji doporučují pouze v případě, že jiné léčby jsou neúčinné. Pokud užijete příliš mnoho nebo nějaké spolknete omylem, může to poškodit váš mozek nebo nervový systém. Použijte tuto léčbu jednou.

Tato léčba není bezpečná pro:

 • miminka nebo děti
 • těhotné nebo kojící osoby
 • starší dospělí
 • lidé, kteří váží méně než 110 liber
 • kteří žijí s HIV nebo záchvaty
 • osoby, které mají v místě aplikace vředy nebo podráždění kůže

Ať už si vyberete kteroukoli možnost ošetření, zvažte každou kontrolu vlasů 3 až 14 dní po aplikaci léčby, abyste se ujistili, že je léčba účinná.

A co domácí léčba?

Alternativně k OTC nebo k léčbě na předpis můžete vši a hnidy ručně vyčesat hřebenem s jemnými zuby nebo speciálně navrženým hřebenem na vši. Aplikace olivového oleje na vlasy může pomoci zachytit vši a hnidy.

Budete to muset opakovat alespoň jednou 2 až 3 dny dokud nezmizí všechny vši a vajíčka – ale mějte na paměti, že odborníci říkají to nemusí fungovat jako samostatná léčba.

Přečtěte si více o domácích lécích na vši.

Sečteno a podtrženo

Vši se může nakazit kdokoli – bez ohledu na to, kde bydlíte, kolik je vám let nebo jak často si myjete vlasy. Vzhledem k tomu, že vši se živí krví ve vaší pokožce hlavy, nezáleží na tom, zda jsou vaše vlasy čerstvě umyté šamponem nebo ne.

Pokud máte vy nebo dítě vši, mytí vlasů šamponem nic nezmění. Účinná volně prodejná léčba nebo léčba na předpis vám může pomoci zbavit se vší, i když některé léčby mohou vyžadovat více než jednu aplikaci.

Lékař nebo pediatr může nabídnout více pokynů, pokud jde o léčbu tvrdohlavých napadení vší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY