Kožní léze kokcidioidomykózy

Co jsou kožní léze kokcidioidomykózy?

Kokcidioidomykóza je infekce známá častěji jako „údolní horečka“. Je to způsobeno houbou zvanou Coccidioides immitis nebo Coccidioides posadasii. Infekci můžete získat vdechováním spor houby. Léze jsou jedním z mnoha možných příznaků infekce Coccidioides houby.

Infekce od Coccidioides immitis začíná v plicích, ale může cestovat do jiných částí vašeho těla. Když houba zasáhne vaši pokožku, způsobí vyrážky a léze. Kožní léze jsou známkou toho, že se plísňová infekce rozšířila (nebo rozšířila) ve vašem těle.

Někteří lidé se z infekce zotaví bez léčby, protože většina lidí infikovaných údolní horečkou má minimální příznaky. U menšiny lidí se vyvinou velmi závažné a život ohrožující infekce. Kokcidioidomykóza se nejčastěji nakazí v pouštních oblastech na jihozápadě Spojených států a ve Střední a Jižní Americe. Název údolní horečka pochází ze skutečnosti, že tato nemoc byla poprvé objevena v údolí San Joaquin v severní Kalifornii.

Fáze a příznaky kožních lézí souvisejících s údolní horečkou

Pokud onemocníte horečkou v údolí, mohou se u vás jako symptom objevit léze nebo vyrážky. Existují dvě stádia onemocnění. Můžete zažít pouze první fázi a zotavit se, než dosáhnete vážnější druhé fáze. U většiny lidí jsou však pozorovány minimální nebo žádné příznaky.

Primární infekce

Včasná infekce může způsobit mírné nebo závažné příznaky podobné těm, které má chřipka. Mohou zahrnovat:

 • horečka
 • bolest hlavy
 • bolest kloubů
 • bolest svalu
 • vyrážka
 • únava

Během počáteční infekce může houba infikovat vaše plíce a můžete zaznamenat kožní léze. Mohou zahrnovat erythema nodosum nebo erythema multiforme. Tyto léze často vypadají jako podivné modřiny. Tyto typy kožních vyrážek obvykle nejsou závažné a často zmizí, když se léčí horečka z údolí.

Vyrážky, které se objevují během primární infekce, jsou s největší pravděpodobností způsobeny reakcí vašeho imunitního systému na plísňovou infekci. Nejsou způsobeny samotnou houbou.

Šířená infekce

Pokud se infekce neléčí a nechá se šířit, nemoc se rozšířila, což je druhá fáze infekce. V této fázi údolní horečky se infekce rozšířila z plic do dalších částí těla, včetně kůže.

Šíření infekce je velmi závažné. Infekce se může rozšířit do vašich kostí, mozku a způsobit další plicní a kožní projevy. Léze, které můžete zaznamenat během této druhé fáze infekce, jsou mnohem závažnější. Můžete zaznamenat některý z následujících typů lézí:

 • papula:vyvýšené místo na kůži, které je pevné a má necelý centimetr v průměru
 • uzlík: stejné jako papule, ale větší než centimetr na šířku
 • puchýřek: léze naplněná hnisem, která je zanícená a malé velikosti
 • absces: větší hnisem vyplněná léze

Tyto léze budou obsahovat houbu. Jsou důkazem rozšířené infekce.

Rizikové faktory pro kožní léze související s horečkou údolí

Coccidioides immitis a Coccidioides posadasii se běžně vyskytují v určitých oblastech Kalifornie, Nového Mexika, Arizony, Nevady, Utahu a Texasu. Je také známo, že se nacházejí v severním Mexiku a určitých částech Střední a Jižní Ameriky. Údolní horečka se šíří vdechováním spór plísní, když je rozhozena například při zemědělství nebo stavbě.

Mnoho zdravých lidí, kteří se nakazí, nezaznamená žádné příznaky. Někteří mohou mít mírné příznaky, které vymizí dříve, než se infekce rozšíří.

Pokud se nakazíte, je mnohem pravděpodobnější, že nemoc přejde do fáze šíření, pokud je váš imunitní systém narušen, například s HIV nebo rakovinou. Pokud máte oslabený imunitní systém a myslíte si, že jste byli infikováni horečkou z údolí, měli byste si co nejdříve promluvit s lékařem. Podle USA Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Mezi lidi, u kterých existuje riziko rozvoje závažného případu údolní horečky, patří:

 • lidé s HIV/AIDS
 • těhotná žena
 • každý, kdo měl transplantovaný orgán
 • lidé s cukrovkou

Diagnostika Valley Fever

Vzhledem k tomu, že příznaky údolní horečky se mohou u jednotlivých osob tak lišit, váš lékař nemusí být schopen diagnostikovat je pouze na základě příznaků. Chcete-li určit infekci, musíte mít test, který identifikuje Coccidioides immitis nebo Coccidioides posadasii houba ve vašem těle.

Krevní test může detekovat protilátky specifické pro houbu. Váš lékař může také chtít odebrat vzorek vašeho sputa, což je hustá tekutina vylučovaná ve vašich dýchacích cestách, pokud se nakazíte. Ve vzorku je vidět houba.

Léčba kožních lézí spojených s údolní horečkou

Antifungální léky se používají k léčbě kožních lézí spojených s kokcidioidomykózou.

V primární fázi infekce mohou léze vymizet bez jakékoli léčby. Pokud je nutná léčba antifungálními léky, doporučuje se každých pár měsíců pečlivé sledování.

Ve fázi šíření je nutná léčba. Antifungální léky mohou být podávány lokálně (aplikovány na kůži), intravenózně (injekcemi) nebo ve formě pilulek. Pokud máte potlačený nebo oslabený imunitní systém, možná budete potřebovat dlouhodobou léčbu. Můžete také potřebovat antibiotika k léčbě jakýchkoli infekcí na porušené kůži lézí.

Výhled na kožní léze související s Valley Fever

Výhled na léze spojené s údolní horečkou závisí na stádiu infekce a stavu vašeho imunitního systému. Pokud máte primární infekci a jste zdraví, výhled je vynikající. Příznaky obvykle vymizí během dvou až šesti týdnů. Pokud máte oslabený imunitní systém nebo máte rozšířenou infekci, zotavení může trvat až rok a je méně jisté. Ve vzácných případech může být údolní horečka smrtelná.

Jak předcházet údolní horečce

Vzhledem k tomu, že se údolní horečkou nakazíte vdechováním spór houby, je obtížné tomuto onemocnění předcházet. Ti, kteří jsou vystaveni většímu riziku, že budou mít závažnější případ údolní horečky, by se měli vyvarovat pobytu v oblastech, kde je údolní horečka rozšířenější. The CDC doporučuje provést následující kroky, které pomohou předejít údolní horečce:

 • vyhněte se prašným oblastem, jako jsou staveniště
 • vyhněte se činnostem, které mohou nakopat velké množství nečistot nebo prachu, jako je zahradničení
 • zůstat uvnitř během prašných bouří
 • pokud je vaše oblast zvláště prašná, používejte respirátor
 • použijte HEPA čističku vzduchu ve vaší domácnosti
 • dobře očistěte všechny řezy nebo škrábance a udržujte je zavázané, aby špína nebo prach nezpůsobily infekci kůže

Pamatujte, že většina lidí infikovaných údolní horečkou má jen malé nebo žádné příznaky. Provedení těchto kroků je nejužitečnější pro ty, kteří mají oslabený imunitní systém nebo je vystaveno většímu riziku vzniku závažnějšího případu. Poraďte se se svým lékařem, pokud žijete nebo budete navštěvovat oblast, která má vyšší riziko údolní horečky, a máte nějaké obavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY