Léčba spinální stenózy: Cvičení, operace a další

Co je spinální stenóza?

Spinální stenóza nastává, když se prostor kolem míchy zužuje a způsobuje tlak na vaše nervové kořeny. Hlavní příčinou je opotřebovaná artritida (osteoartritida). Jak se chrupavka opotřebovává, kost se tře o kost. To může mít za následek přerůstání kosti (kostní ostruhy), které pronikají do míšního prostoru.

Mezi další příčiny spinální stenózy patří herniace plotének, zesílené vazy a abnormální výrůstky. Pagetova choroba nebo velké trauma páteře mohou také vést ke stenóze páteře.

Pokud je tento stav způsoben problémy se zády přítomnými při narození, nazývá se to vrozená spinální stenóza. S přibývajícím věkem je však pravděpodobnější, že se u vás vyvine spinální stenóza. Podle Americké akademie ortopedických chirurgů se obvykle vyskytuje u lidí starších 60 let.

Mezi obecné příznaky patří bolesti zad a necitlivost nebo slabost nohou.

Diagnostika a léčba

Po fyzickém vyšetření bude váš lékař pravděpodobně chtít objednat nějaké testy, aby určil příčinu vašich příznaků. Zobrazovací testy, jako jsou rentgenové snímky, MRI skeny a CT skeny, mohou poskytnout podrobné snímky vaší páteře.

Neexistuje žádný lék na spinální stenózu, ale existují léčby, které pomáhají zmírnit příznaky. Volně prodejné protizánětlivé léky mohou zmírnit otoky a bolest. Pokud tento trik neudělají, může vám lékař předepsat léky ve vyšších dávkách.

Váš lékař může také doporučit injekce kortizonu. Toto protizánětlivé léčivo se injekčně aplikuje přímo do oblasti spinální stenózy. Kortizon může výrazně zmírnit zánět a bolest. Jeho účinky však mohou být dočasné a neměli byste dostat více než tři injekce během jednoho roku.

Cvičení pro spinální stenózu

Můžete mít pocit, že vás cvičení příliš bolí, ale pohyb je zásadní pro vaše celkové zdraví. Zkuste několikrát denně provádět protahovací cvičení.

Pokud jste nějakou dobu necvičili, začněte pomalu, i když je to jen pár minut denně. V ideálním případě byste měli cvičit 30 minut alespoň třikrát týdně.

Pokud je cvičení obzvláště obtížné, zkuste cvičit v bazénu. Vztlak vody usnadňuje pohyb a získání plného rozsahu pohybu.

Pravidelné cvičení může pomoci zlepšit flexibilitu a rovnováhu, což vám umožní lépe se pohybovat. Nejen, že je to dobré pro vaše fyzické zdraví, ale může to také zlepšit váš pocit pohody.

Váš lékař nebo fyzioterapeut vám může doporučit cvičení speciálně navržená pro posílení zádových a břišních svalů. Mohou vás také poučit, jak je provádět bezpečně. Pokud je váš stav vážný, možná budete potřebovat zádovou ortézu pro další podporu.

Pokud cvičení zhoršuje váš stav, navštivte svého lékaře.

Kromě pravidelného pohybu může masážní terapie pomoci uvolnit zádové svaly a poskytnout celkovou relaxaci. Chiropraktická manipulace je další možností, ale zeptejte se svého lékaře, zda je to dobrá volba pro váš konkrétní stav.

Chirurgické možnosti

Pokud nic jiného nepomáhá a je ohrožena kvalita vašeho života, existuje několik chirurgických možností.

Laminektomie (dekompresní laminektomie)

Při této technice váš chirurg provede řez, aby se dostal do vaší páteře. Poté se oříznou nebo odstraní kostní ostruhy, vazy nebo cokoli jiného, ​​co tlačí na nervy. Existuje další verze této operace, ve které se používá několik menších řezů. Ať tak či onak, postup dává vaší míše více prostoru.

Po tomto postupu můžete jít domů tentýž den nebo další den.

Discektomie

Tento postup se používá, když část disku stlačuje míšní nervy. Pomocí malého řezu chirurg odstraní část disku způsobující problém.

Spinální fúze

Cílem této operace je stabilizovat nebo uzamknout dvě nebo více kostí, aby se nemohly pohybovat. To se provádí pomocí kovového hardwaru nebo kostního štěpu z vaší pánevní kosti. Po tomto postupu může být těžší se ohnout, ale jeho účelem je snížit bolest. Možná budete muset zůstat v nemocnici několik dní po fúzi páteře.

Při minimálně invazivním zákroku lze mezi spinózní výběžky vložit spacery. To udržuje obratle od sebe a prostor otevřený.

Další úvahy

Tyto operace nemusí být vyléčením a příznaky se mohou vrátit. Stejně jako u každého chirurgického zákroku existují určitá rizika. Některé z nich jsou infekce, krevní sraženiny a poranění nervových kořenů.

Po jakémkoli typu operace zad může lékař na určitou dobu doporučit fyzikální terapii. Správná cvičení vám mohou pomoci získat sílu a flexibilitu.

Prozkoumejte své možnosti

Ačkoli spinální stenóze není vždy možné předejít, máte možnosti, jak se s příznaky vypořádat. Pokud jednoduchá léčba nezmírňuje vaše příznaky, poraďte se se svým lékařem o pokročilých možnostech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY