Léky na Alzheimerovu chorobu: aktuální a ve vývoji

Úvod

Pokud vy nebo váš blízký máte Alzheimerovu chorobu (AD), pravděpodobně víte, že na tento stav dosud neexistuje lék. Nicméně léky schválené Food and Drug Administration (FDA) mohou pomoci předcházet nebo zpomalit rozvoj kognitivních (myšlenkových) symptomů AD. Tyto příznaky zahrnují ztrátu paměti a problémy s myšlením. Čtěte dále a dozvíte se o lécích, které jsou dnes k dispozici, a dalších, které se v současné době vyvíjejí.

Léky používané k léčbě Alzheimerovy choroby

Níže jsou uvedeny příklady léků nejčastěji předepisovaných k prevenci nebo zpomalení rozvoje symptomů AD. Účinnost těchto léků se může lišit od člověka k člověku. Všechny tyto léky se také časem stávají méně účinnými, jak se AD postupně zhoršuje.

donepezil (Aricept): Tento lék se používá k oddálení nebo zpomalení příznaků mírné, střední a těžké AD. Dodává se v tabletách nebo dezintegračních tabletách.

Galantamin (Razadyne): Tento lék se používá k prevenci nebo zpomalení příznaků mírné až středně těžké AD. Dodává se jako tableta, kapsle s prodlouženým uvolňováním nebo perorální roztok (tekutý).

Memantine (Namenda): Tento lék se někdy podává s Ariceptem, Exelonem nebo Razadynem. Používá se k oddálení nebo zpomalení příznaků středně těžké až těžké AD. Dodává se v tabletách, tobolkách s prodlouženým uvolňováním a perorálním roztoku.

Rivastigmin (Exelon): Tento lék se používá k prevenci nebo zpomalení příznaků mírné až středně těžké AD. Dodává se v kapsli nebo transdermální náplasti s prodlouženým uvolňováním.

Memantin s prodlouženým uvolňováním a donepezil (Namzaric): Tato léková kapsle se používá k léčbě středně těžké až těžké AD. Je předepsán pro určité lidi, kteří užívají donepezil a kteří neměli špatné reakce na složky. Žádný důkaz nenaznačuje, že by předcházela nebo zpomalovala proces základního onemocnění.

Léky na Alzheimerovu chorobu ve vývoji

AD je komplexní onemocnění a výzkumníci jí dosud plně nerozumí ani tomu, jak ji léčit. Nicméně usilovně pracují na vývoji nových léků a kombinací léků. Cílem těchto nových produktů je snížit příznaky AD nebo dokonce změnit proces onemocnění.

Některé z nejslibnějších léků proti AD, které jsou nyní ve vývoji, zahrnují:

aducanumab: Tento lék se zaměřuje na usazeniny proteinu zvaného beta-amyloid v mozku. Tento protein tvoří shluky neboli plaky kolem mozkových buněk u lidí s AD. Tyto plaky zabraňují odesílání zpráv mezi buňkami, což způsobuje příznaky AD. Aducanumab však vykazoval určité známky působení na rozpuštění těchto plaků.

solanezumab: Toto je další antiamyloidní lék. Probíhají studie, aby se zjistilo, zda solanezumab může zpomalit kognitivní pokles u některých lidí s AD. Lék by byl předepsán lidem, kteří mají amyloidní plaky, ale kteří ještě nevykazují příznaky ztráty paměti a problémů s myšlením.

Inzulín: Probíhá výzkum s názvem Studie nosního inzulínu v boji proti zapomnění (SNIFF). Zkoumá, zda určitý typ inzulinu v nosním spreji může zlepšit funkci paměti. Těžiště výzkumu je u lidí s mírnými problémy s pamětí nebo AD.

ostatní: Mezi další léky, které jsou v současné době vyvíjeny, patří verubecestat, AADvac1, CSP-1103 a intepirdin. Zdá se pravděpodobné, že AD a problémy s ní související nevyléčí jediný lék. Budoucí výzkum se může více přiklonit k prevenci a léčbě příčin AD.

Promluvte si se svým lékařem

Může být těžké čelit diagnóze Alzheimerovy choroby, ale naučit se vše, co můžete o lécích, které by mohly zmírnit příznaky, může pomoci. Dalším důležitým krokem je rozhovor s lékařem. Před návštěvou lékaře si možná budete chtít zapsat témata a otázky, jako jsou tyto, abyste se ujistili, že získáte odpovědi, které potřebujete:

  • Které léky a jejich kombinace budete nyní a v blízké budoucnosti předepisovat? Jaké změny symptomů můžeme očekávat po zahájení léčby a jaký je typický časový rámec pro tyto změny?
  • Jaké jsou možné vedlejší účinky léčby? Kdy bychom měli zavolat lékaře o pomoc?
  • Existují nějaké klinické studie léčby, ke kterým bychom se mohli připojit?
  • Jaké změny životního stylu kromě léků můžeme udělat, abychom zpomalili příznaky?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY