Léky na tinnitus

Přehled

Tinnitus je obvykle popisován jako zvonění v uších, ale může také znít jako cvakání, syčení, řev nebo bzučení. Tinnitus zahrnuje vnímání zvuku, když není přítomen žádný vnější hluk. Zvuk může být velmi jemný nebo velmi hlasitý, vysoký nebo nízký. Někteří lidé to slyší jedním uchem a jiní oběma. Lidé s těžkým tinnitem mohou mít problémy se sluchem, prací nebo spánkem.

Tinnitus není nemoc – je to symptom. Je to známka toho, že něco není v pořádku s vaším sluchovým systémem, který zahrnuje vaše ucho, sluchový nerv, který spojuje vnitřní ucho s mozkem, a části mozku, které zpracovávají zvuk. Existuje celá řada různých stavů, které mohou způsobit tinnitus. Jednou z nejčastějších je ztráta sluchu způsobená hlukem.

Na tinnitus neexistuje žádný lék. Může však být dočasná nebo trvalá, mírná nebo závažná, postupná nebo okamžitá. Cílem léčby je pomoci vám zvládnout vnímání zvuku ve vaší hlavě. Existuje mnoho dostupných léčebných postupů, které mohou pomoci snížit vnímanou intenzitu tinnitu a také jeho všudypřítomnost. Léky na tinnitus nemusí být schopny zastavit vnímaný zvuk, ale mohou zlepšit kvalitu vašeho života.

Léky na tinnitus

1. Sluchadla

U většiny lidí se tinnitus rozvine jako příznak ztráty sluchu. Když ztratíte sluch, váš mozek podstoupí změny ve způsobu, jakým zpracovává zvukové frekvence. Sluchadlo je malé elektronické zařízení, které využívá mikrofon, zesilovač a reproduktor ke zvýšení hlasitosti vnějších zvuků. To může zmírnit neuroplastické změny ve schopnosti mozku zpracovávat zvuk.

Pokud máte tinnitus, možná zjistíte, že čím lépe slyšíte, tím méně si svého tinnitu všimnete. Průzkum mezi poskytovateli zdravotní péče z roku 2007 zveřejněný v The Hearing Review zjistil, že zhruba 60 procent lidí s tinnitem pociťovalo alespoň nějakou úlevu díky sluchadlu. Zhruba 22 procent nalezlo výraznou úlevu.

2. Zařízení pro maskování zvuku

Zařízení pro maskování zvuku poskytují příjemný nebo neškodný vnější hluk, který částečně přehluší vnitřní zvuk tinnitu. Tradičním zařízením pro maskování zvuku je stolní zvukový stroj, ale existují i ​​malá elektronická zařízení, která se vejdou do ucha. Tato zařízení mohou přehrávat bílý šum, růžový šum, přírodní zvuky, hudbu nebo jiné okolní zvuky. Většina lidí preferuje úroveň vnějšího zvuku, která je jen o něco hlasitější než jejich tinnitus, ale jiní preferují maskovací zvuk, který zvonění zcela přehluší.

Někteří lidé používají komerční zvukové přístroje navržené tak, aby lidem pomohly relaxovat nebo usnout. Využít můžete i sluchátka, televizi, hudbu nebo třeba ventilátor.

Studie z roku 2017 v časopise Hranice ve stárnutí neurovědy zjistili, že maskování bylo nejúčinnější při použití širokopásmového šumu, jako je bílý šum nebo růžový šum. Zvuky přírody se ukázaly být mnohem méně účinné.

3. Upravené nebo přizpůsobené zvukové stroje

Standardní maskovací zařízení pomáhají maskovat zvuk tinnitu, když je používáte, ale nemají žádné dlouhodobé účinky. Moderní lékařské přístroje používají přizpůsobené zvuky šité na míru vašemu tinnitu. Na rozdíl od běžných zvukových strojů se tato zařízení nosí pouze občas. Výhody můžete pociťovat dlouho po vypnutí zařízení a časem můžete zaznamenat dlouhodobé zlepšení vnímané hlasitosti vašeho tinnitu.

Studie z roku 2017 zveřejněná v Letopisy ontologie, rinologie a laryngologiezjistili, že přizpůsobený zvuk snižuje hlasitost tinnitu a může být lepší než širokopásmový hluk.

4. Behaviorální terapie

Tinnitus je spojen s vysokou úrovní emočního stresu. Deprese, úzkost a nespavost nejsou u lidí s tinnitem neobvyklé. Kognitivně behaviorální terapie (CBT) je typ talk terapie, která pomáhá lidem s tinnitem naučit se žít s jejich stavem. Spíše než snížení samotného zvuku vás CBT naučí, jak jej přijmout. Cílem je zlepšit kvalitu vašeho života a zabránit tomu, aby vás tinnitus přiváděl k šílenství.

CBT zahrnuje práci s terapeutem nebo poradcem, obvykle jednou týdně, s cílem identifikovat a změnit negativní vzorce myšlení. CBT byl původně vyvinut jako léčba deprese a jiných psychických problémů, ale zdá se, že dobře funguje u lidí s tinnitem. Několik studií a metarecenzí, včetně jedné publikované v Korean Journal of Audiologyzjistili, že CBT výrazně zlepšuje podráždění a obtěžování, které často přichází s tinnitem.

5. Progresivní léčba tinnitu

Progresivní léčba tinnitu (PTM) je terapeutický léčebný program nabízený americkým ministerstvem pro záležitosti veteránů. Tinnitus je jedním z nejčastějších postižení, které lze pozorovat u veteránů ozbrojených složek. Hlasité zvuky války (a výcviku) často vedou ke ztrátě sluchu způsobené hlukem.

Pokud jste veterán, promluvte si s místní nemocnicí VA o jejich programech léčby tinnitu. Možná budete chtít konzultovat Národní centrum pro rehabilitační sluchový výzkum (NCRAR) ve VA. Mají k dispozici podrobný sešit o tinnitu a vzdělávací materiály, které mohou být užitečné.

6. Antidepresiva a léky proti úzkosti

Léčba tinnitu často zahrnuje kombinaci přístupů. Lékař vám může doporučit léky jako součást vaší léčby. Tyto léky mohou pomoci, aby vaše příznaky tinnitu byly méně obtěžující, a tím zlepšit kvalitu vašeho života. Léky proti úzkosti jsou také účinnou léčbou nespavosti.

Studie zveřejněná v Monitor lékařské vědy zjistili, že lék proti úzkosti zvaný alprazolam (Xanax) poskytuje určitou úlevu pro osoby trpící tinnitem.

Podle American Tinnitus Association antidepresiva běžně používaná k léčbě tinnitu zahrnují:

  • klomipramin (Anafranil)
  • desipramin (Norpramin)
  • imipramin (Tofranil)
  • nortriptylin (Pamelor)
  • protriptylin (Vivactil)

7. Léčba dysfunkcí a obstrukcí

Podle American Tinnitus Association je většina případů tinnitu způsobena ztrátou sluchu. Někdy je však tinnitus způsoben podrážděním sluchového systému. Tinnitus může být někdy příznakem problému s temporomandibulárním kloubem (TMJ). Pokud je váš tinnitus způsoben TMJ, může problém zmírnit stomatologický zákrok nebo úprava skusu.

Tinnitus může být také známkou nadměrného ušního mazu. Odstranění ucpání ušním mazem může stačit k tomu, aby mírné případy tinnitu zmizely. Cizí předměty usazené na ušním bubínku mohou také způsobit tinnitus. Specialista na ušní, nosní a krční (ENT) může provést vyšetření ke kontrole překážek ve zvukovodu.

8. Cvičení

Cvičení výrazně přispívá k vaší celkové pohodě. Tinnitus může být zhoršen stresem, depresí, úzkostí, nedostatkem spánku a nemocí. Pravidelné cvičení vám pomůže zvládat stres, lépe spát a zůstat zdravější.

9. Redukce stresu založená na všímavosti

Během osmitýdenního kurzu snižování stresu založeného na všímavosti (MBSR) účastníci rozvíjejí dovednosti ke kontrole pozornosti prostřednictvím tréninku všímavosti. Tradičně byl program navržen tak, aby odvedl pozornost lidí od jejich chronické bolesti, ale stejně účinný může být i pro tinnitus.

Podobnosti mezi chronickou bolestí a tinnitem vedly výzkumníky k vývoji programu na snížení stresu z tinnitu založeného na všímavosti (MBTSR). Výsledky pilotní studie, které byly publikovány v The Hearing Journal, zjistily, že účastníci osmitýdenního programu MBTSR zaznamenali výrazně změněné vnímání svého tinnitu. To zahrnovalo snížení deprese a úzkosti.

10. DIY meditace všímavosti

Abyste mohli začít s tréninkem všímavosti, nemusíte se zapsat do osmitýdenního programu. Všichni účastníci programu MBTSR obdrželi výtisk průkopnické knihy „Full Catastrophe Living“ od Jona Kabat-Zinna. Kabat-Zinnova kniha je prvotřídní příručkou pro procvičování všímavosti v každodenním životě. Dozvíte se a budete povzbuzováni k praktikování meditačních a dechových technik, které vám mohou pomoci odvést vaši pozornost od tinnitu.

11. Alternativní léčby

Existuje několik alternativních nebo doplňkových možností léčby tinnitu, včetně:

  • výživové doplňky
  • homeopatické léky
  • akupunktura
  • hypnóza

Žádná z těchto možností léčby není podporována vědou. Mnoho lidí je přesvědčeno, že bylina gingko biloba je užitečná, ale rozsáhlé studie to nedokázaly. Existuje mnoho doplňků výživy, které tvrdí, že jsou léky na tinnitus. Obvykle se jedná o kombinaci bylin a vitamínů, často včetně zinku, ginkga a vitamínu B-12.

Tyto doplňky stravy nebyly hodnoceny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a nejsou podporovány vědeckým výzkumem. Neoficiální zprávy však naznačují, že některým lidem mohou pomoci.

Kdy navštívit svého lékaře

Tinnitus je zřídka známkou vážného zdravotního stavu. Pokud nemůžete normálně spát, pracovat nebo slyšet, poraďte se se svým lékařem primární péče. Váš lékař pravděpodobně vyšetří vaše uši a poté vám poskytne doporučení k audiologovi a otolaryngologovi.

Pokud však zažíváte paralýzu obličeje, náhlou ztrátu sluchu, páchnoucí drenáž nebo pulzující zvuk synchronizovaný s tepem srdce, měli byste navštívit místní pohotovostní oddělení.

Tinnitus může být pro některé lidi velmi znepokojující. Pokud vy nebo někdo, koho milujete, uvažujete o sebevraždě, měli byste okamžitě jít na pohotovost.

Odnést

Tinnitus je frustrující stav. Neexistuje pro to jednoduché vysvětlení a neexistuje žádný jednoduchý lék. Existují však způsoby, jak zlepšit kvalitu svého života. Kognitivně behaviorální terapie a meditace všímavosti jsou slibnými možnostmi léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY