Má kolostomický sáček zápach?

Ve většině případů by kolostomický sáček, který dobře padne, neměl způsobovat rozpoznatelný zápach. Pokud zaznamenáte zápach, může existovat několik léčitelných příčin.

Stomie je otvor vytvořený skrz vaši břišní stěnu, který umožňuje průchod moči nebo stolice.

Kolostomie je stomie, která spojuje vaše tlustá střeva s vakem nazývaným kolostomický vak.

Mnoho lidí se obává, že jejich kolostomický vak uvolní znatelný zápach pro lidi kolem nich.

Většina sáčků obsahuje uhlíkový filtr, který redukuje zápach plynů uvolňovaných z vašeho gastrointestinálního traktu.

Pokud si všimnete zápachu, je to často známka toho, že váš vak prosakuje nebo že váš kolonoskopický vak správně nesedí.

Podívejme se na některé z důvodů, proč může kolostomický sáček způsobit zápach a jak mu můžete předejít.

Voní kolostomické sáčky?

Všechny moderní přístroje mají filtry naplněné dřevěným uhlím pro neutralizaci zápachu. Pokud někdo stojí vedle vás, neměl by cítit pach stolice uvnitř vaší tašky, stejně jako nemůže cítit stolici uvnitř těl jiných lidí.

Není neobvyklé, že zaznamenáte únik mezi kůží a taškou. Často je únik pod přírubou. Příruba je přilnavá základní deska, která připevňuje kolostomický sáček k vašemu tělu. Příruba je připevněna ke sáčku v jednodílném systému a je oddělena ve dvoudílném sáčku.

Mohou lidé cítit váš kolostomický sáček?

I když máte pocit, že cítíte svůj kolostomický sáček, je velká šance, že ostatní ne. Lidé bývají více naladěni na vůni svého vlastního těla než na těla lidí kolem nich.

Váš sáček může uvolňovat zápach, který je patrný ostatním, pokud dojde k úniku nebo pokud jíte potraviny, které způsobují hodně páchnoucích plynů, které nelze filtrovat.

Co může způsobit zápach kolostomického vaku?

Zde je několik důvodů, proč může váš kolostomický sáček vytvářet zápach.

Netěsnosti

Únik je jedním z nejčastějších důvodů, proč kolostomický sáček způsobuje zápach. Ve studii Ostomy Life Study 2019 výzkumníci shromáždili data z dotazníku, který sami uvedli, od více než 50 000 lidí se stomií v 17 zemích.

V průzkumu 76 % respondentů nahlásilo únik pod základní desku alespoň jednou za měsíc a 65 % zaznamenalo únik mimo základní desku nebo na oblečení alespoň jednou za poslední rok.

Vadné vybavení

Výrobky, které jsou poškozené nebo prošlé, nemusí poskytovat dostatečné těsnění, aby se zabránilo úniku. Je důležité, abyste se řídili pokyny pro péči o váš spotřební materiál a před jeho použitím zkontrolujte datum expirace.

Strava

Některá jídla jako např sirná zelenina může způsobit, že budete produkovat páchnoucí plyn, který není zcela filtrován. Tato zelenina zahrnuje:

 • cibule
 • česnek
 • pažitka
 • pórek
 • mělčiny
 • Růžičková kapusta

Mezi další potraviny s vysokým obsahem síry, které mohou způsobit, že váš plyn bude páchnoucí než obvykle, patří:

 • ryby a maso
 • sýr
 • vejce

Tělo každého je jiné a možná zjistíte, že některé potraviny, které nejsou na tomto seznamu, vám také způsobují plynatost.

Potraviny, které činí vaši stolici obzvlášť hustou, mohou způsobit palačinky. Palačinka je, když se vnitřek sáčku slepí a stolice neklesne na dno. To může potenciálně zablokovat váš filtr nebo vést k úniku, který způsobuje zápach.

Zjistěte více o nejlepších potravinách k jídlu s kolostomickým sáčkem.

Jak zabráním tomu, aby můj kolostomický sáček nezapáchal?

Zde je několik způsobů, jak můžete zabránit zápachu kolostomického vaku:

 • Sáček pravidelně měňte a vyvarujte se jeho přeplnění. Frekvence výměny závisí na typu sáčku.
 • Ujistěte se, že vaše kožní bariéra těsně přiléhá.
 • Při cvičení a fyzické aktivitě se snažte udržet vak v bezpečí. Pomoci může nošení příslušenství, které podporuje vaši brašnu.
 • Kontaktujte svůj lékařský tým, který vám pomůže identifikovat příčinu zápachu.
 • Zvažte nošení volného oblečení kolem sáčku, abyste se vyhnuli placky.
 • Zvažte vyhýbání se potravinám, které způsobují zahuštění stolice. Může vám také prospět vedení deníku jídla, který vám pomůže zjistit, které potraviny způsobují zahušťování vaší stolice nebo způsobují páchnoucí plyn.
 • Přidání levandulového oleje do kolonoskopického vaku může pomoci zvládnout zápach.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud zaznamenáte přetrvávající zápach vycházející z vašeho sáčku, je dobré kontaktovat lékaře. Mohou vám pomoci identifikovat příčinu a poradit vám s preventivními strategiemi. Mohou se také ujistit, že vaše vybavení správně sedí, a zkontrolovat potenciální komplikace, které mohou způsobit únik, jako je stomální nekróza (odumírání tkáně kolem stomie).

Další často kladené otázky týkající se kolostomických vaků a zápachu

Zde jsou některé další často kladené otázky, které lidé mají ohledně kolostomických vaků a pachů.

Po jakých potravinách kolostomické sáčky voní?

Potraviny, které obsahují velké množství síry, jako je cibule nebo česnek, mohou způsobit, že budete produkovat více páchnoucích plynů.

Jak často je potřeba měnit stomický sáček?

Stomické sáčky se dodávají v několika stylech, včetně výpustných sáčků, které zůstanou na vašem těle, když je vyprazdňujete, nebo uzavřených sáčků. Uzavřené sáčky se obvykle vyměňují po každém použití. Vypouštěcí sáčky může být nutné vyměnit každé 2 nebo 3 dny.

Odnést

Pokud váš koloskopický sáček správně sedí, neměl by způsobovat znatelný zápach. Pokud se objeví zápach, může to být známka toho, že vám taška prosakuje. Může to být také známkou toho, že vaše tělo produkuje vyšší množství páchnoucího plynu, než je obvyklé.

Váš sáček může vytéct, pokud je přeplněný, nepasuje správně nebo pokud je zařízení vadné. Lékař vám může pomoci najít základní příčinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY