Mám prediabetes nebo diabetes? Průvodce diagnostikou a správou

Prediabetes vs. diabetes

Pokud vám byl diagnostikován prediabetes, možná si říkáte, co to znamená. Je to stav, kdy jsou vaše hladiny glukózy v krvi nad normální hodnotou, ale nejsou dostatečně vysoké, aby vám byla diagnostikována cukrovka. Mnoho lékařů považuje prediabetes za první stupeň diabetu 2. typu.

V roce 2015 bylo 84,1 milionu dospělých Američanů diagnostikováno prediabetes. To je více než jeden ze tří dospělých ve Spojených státech.

Studie to ukazují 15 až 30 procent lidí s prediabetem vyvine diabetes za pouhých pět let bez zásahu, jako je hubnutí nebo zvýšená fyzická aktivita. Ve skutečnosti většina lidí, kteří dostanou diabetes typu 2, měla nejprve prediabetes.

Prediabetes je sám o sobě vážný. Lidé s prediabetem a diabetem mají větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob než ti bez něj.

Existují čtyři testy, které mohou lékaři provést, aby zjistili, zda máte vysokou hladinu cukru v krvi.

Test A1C

Test A1C je krevní test, který měří procento cukru, který je připojen k vašemu hemoglobinu, proteinu ve vašich červených krvinkách (RBC). Čím vyšší je A1C, tím vyšší byla vaše průměrná hladina cukru v krvi za poslední dva nebo tři měsíce.

Test A1C je také známý pod těmito názvy:

 • test hemoglobinu A1c
 • Test HbA1c
 • test glykosylovaného hemoglobinu

Normální A1C je pod 5,7 procenta, což odpovídá odhadované průměrné hladině cukru v krvi, která je nižší než 117 miligramů na deciliter (mg/dl).

A1C mezi 5,7 procenta a 6,4 procenta naznačuje prediabetes. Pokud je test potvrzen, A1C 6,5 nebo více indikuje diabetes 2. typu.

Podle American Diabetes Association až 25 procent lidí s A1C 5,5 až 6 procent vyvine diabetes za 5 let; u osob s A1C 6 až 6,4 procenta odhad vyskočí na 50 procent.

Pokud jsou vaše výsledky diskutabilní, váš lékař znovu ověří vaši A1C další den, aby potvrdil diagnózu.

Typ výsledků A1C Odhadovaná průměrná hladina glukózy v krvi (mg/dl)
normální výsledky A1C pod 5,7% pod 117
výsledky prediabetes A1C 5,7 až 6,4% 117 až 137
výsledky diabetu A1C nad 6,4% nad 137

Test plazmatické glukózy nalačno (FPG)

Test plazmatické glukózy nalačno (FPG) je krevní test, který se provádí poté, co jste přes noc hladověli. Měří cukr ve vaší krvi.

Normální výsledek testu glukózy nalačno je nižší než 100 mg/dl. Výsledek mezi 100 a 125 mg/dl je diagnostický pro prediabetes. Ten, který je 126 mg/dl nebo vyšší, svědčí o diabetu.

Pokud je váš výsledek 126 mg/dl nebo vyšší, budete znovu testováni další den, abyste potvrdili diagnózu.

Typ výsledků Hladina plazmatické glukózy (FPG) nalačno (mg/dl)
normální výsledky FPG pod 100
výsledky FPG prediabetes 100 až 125
výsledky FPG diabetu nad 125

Náhodný test plazmatické glukózy (RPG)

Náhodný test glykémie (RPG) je krevní test, který se provádí kdykoli během dne, kdy nejste nalačno. Měří hladinu cukru ve vaší krvi v daném časovém okamžiku.

Výsledek RPG, který je vyšší než 200 mg/dl, svědčí o cukrovce, zvláště pokud máte příznaky cukrovky, jako je nadměrná žízeň, hlad nebo močení.

Pokud je vaše hladina vyšší, lékař k potvrzení diagnózy použije jeden z dalších uvedených testů.

Orální test tolerance glukózy (OGTT)

Orální test tolerance glukózy (OGTT) trvá o něco déle než ostatní dva testy glukózy na diabetes. Při tomto testu vám bude odebrána krev po celonočním půstu a poté znovu dvě hodiny poté, co vypijete slazený nápoj.

Je normální, že po vypití stoupne hladina cukru v krvi. Normální hladina cukru v krvi však během dvou hodin klesne pod 140 mg/dl.

Pokud je váš krevní cukr mezi 140 a 199 mg/dl, váš lékař diagnostikuje prediabetes. Cokoli 200 mg/dl nebo více je diagnostické pro diabetes typu 2.

Typ výsledků Hladina glukózy v krvi (mg/dl)
normální výsledky OGTT pod 140
výsledky OGTT prediabetes 140 až 199
výsledky diabetu OGTT nad 199

Řízení prediabetes

Pokud vám byl diagnostikován prediabetes, existují kroky, které můžete udělat, abyste snížili riziko vzniku cukrovky a vrátili hladinu glukózy v krvi do normálního rozmezí.

Jezte zdravou výživu

Udržování zdravé a vyvážené stravy může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky. Změna jídelníčku může být náročná, začněte tedy malými změnami. Několik dní sledujte vše, co jíte, abyste pochopili, jaké skupiny potravin můžete přejídat nebo podjímat.

Měli byste jíst jídla každý den z každé z pěti skupin potravin:

 • zelenina
 • ovoce
 • zrna
 • protein
 • Mléčné výrobky

Také byste měli mít zdravé tuky každý den.

Pomocí informací z vašeho potravinového deníku můžete začít provádět malé změny. Cílem je vybrat méně zpracované, celé potraviny, místo vysoce zpracovaných potravin, které obsahují přidaný cukr, málo vlákniny a nezdravé tuky.

Pokud například nejíte doporučené porce zeleniny, zkuste do své stravy přidat jednu porci zeleniny denně.

Můžete to udělat tak, že si k obědu nebo večeři dáte salát nebo si dáte svačinku z mrkvových tyčinek. Jen si dejte pozor na doplňky jako salátový dresink nebo dipy. Mohou se vplížit do nezdravých tuků nebo kalorií navíc. Podívejte se na těchto 10 receptů na zdravé salátové dresinky.

Budete také chtít zapracovat na snížení počtu prázdných kalorií a nápojů, které konzumujete, a také na výměně jednoduchých sacharidových potravin za komplexní sacharidy. Příklady substitucí, které můžete zkusit zahrnout:

Buďte aktivní

Cvičení je také důležité pro řízení glykémie. Zaměřte se na 30 minut cvičení pět dní v týdnu.

Stejně jako u dietních změn byste také měli začít pomalu a postupovat nahoru.

Pokud nejste příliš aktivní, můžete začít tím, že zaparkujete dál od vchodu do budovy nebo vyjedete po schodech místo po eskalátoru nebo výtahu. Procházka po večeři s rodinou nebo sousedem po večeři je další skvělý způsob, jak přidat cvičení.

Jakmile se zvýšíte úroveň aktivity, můžete se začít věnovat dynamičtějším aktivitám, jako je běhání nebo cvičení.

Pamatujte, že před zahájením nové rutiny vždy musíte získat souhlas svého lékaře. Mohou vám sdělit, zda existují činnosti, kterým byste se měli vyhnout, nebo věci, které byste měli sledovat, například srdeční frekvence.

Udržujte si zdravou váhu

Jíst vyváženou stravu a cvičit vám může pomoci zhubnout nebo si udržet váhu. Zeptejte se svého lékaře, jaká je pro vás zdravá váha.

Ve spolupráci s nimi zjistíte, kolik kalorií byste měli sníst. Pokud potřebujete zhubnout, zeptejte se jich, kolik byste měli zhubnout týdně, abyste zůstali zdraví.

Nárazové diety a extrémní tréninkové plány mohou být zábavnou televizí, ale pro dlouhodobou údržbu nejsou realistické. Často jsou také nezdraví.

Výhled

Prediabetes často vede k cukrovce a většinou neexistují žádné znatelné příznaky. Proto je důležité nechat si otestovat hladinu glukózy v krvi, zvláště pokud jste starší než 45 let nebo máte v rodinné anamnéze cukrovku.

Pokud máte nadváhu, doporučuje se testování před dosažením věku 45 let, pokud je přítomen jeden z těchto dalších rizikových faktorů:

 • fyzická nečinnost
 • rodinná anamnéza diabetu
 • Afroameričané, domorodí Američané, asijsko-američtí nebo pacifičtí ostrovani
 • porodit dítě vážící přes 9 liber
 • krevní tlak přes 140/90 milimetrů rtuti (mm Hg)

 • lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) nebo „dobrý“ cholesterol pod 35 mg/dl

 • hladiny triglyceridů nad 250 mg/dl

 • úroveň A1C 5,7 procenta nebo vyšší
 • vysoký krevní cukr nalačno přes 100 mg/dl na předchozím testu
 • jiné stavy spojené s inzulínovou rezistencí, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS) nebo stav kůže acanthosis nigricans
 • historie kardiovaskulárních chorob

Pokud máte prediabetes, můžete snížit riziko diabetu 2. typu cvičením asi 30 minut každý den a ztrátou pouhých 5 až 10 procent své tělesné hmotnosti. Váš lékař vám může také nasadit léky, které vám pomohou kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Prediabetes nemusí postupovat k diabetu 2. typu. Změny životního stylu vám mohou pomoci dostat a udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY