Možné prezentace během dodávky

Přehled

Při porodu se prezentace týká směru, kterým dítě čelí, nebo která část jeho těla vede ven těsně před porodem. To, jak dítě čelí, může pomoci porodu proběhnout hladce nebo způsobit problémy matce i dítěti.

Hlavička vašeho dítěte může být v několika polohách, které ovlivňují porod. Aby lékař určil polohu dítěte, nahmatá jeho hlavičku ve vztahu k vaší pánvi. Klíčem k tomu, jak dostat hlavu přes pánev, je protáhnout nejmenší část hlavy přes nejmenší části pánve.

Typy prezentací

Většina dětí vychází hlavou napřed, čelem k matčiným zádům, se zastrčenou bradou. Tomu se říká cefalická prezentace. Jiné polohy mohou zabránit průchodu hlavy v závislosti na:

 • tvar pánve matky
 • tvar hlavičky dítěte
 • jak moc může hlavička miminka zplesnit nebo změnit tvar
 • jak moc se svaly pánevního dna matky mohou stáhnout a uvolnit

Některé další typy prezentací jsou:

Occiput posterior

V této prezentaci je dítě hlavou napřed, čelem k matčině břichu. Tato prezentace běžně způsobuje problémy během doručení. Riziko posteriorního postavení týlního hrbolu zvyšuje několik faktorů, včetně úzké pánve u matky.

Ve většině případů není k porodu dítěte v této poloze nutný žádný zásah. Pokud však porod přes dostatečné kontrakce a tlačení matky nepostupuje normálně, lze někdy hlavičku dítěte otočit do přední polohy nebo polohy lícem dolů, a to buď ručně, nebo pomocí kleští. Pokud to nelze provést a dítě stále nepostupuje porodními cestami, může být nutný porod císařským řezem.

Obočí nebo obličej

Při prezentaci obočí nebo obličeje dítě vstupuje do porodního kanálu čelem napřed a jeho hlava a krk jsou hyperextendované, zatímco při prezentaci hlavy je brada vtažená. Tato prezentace je mnohem méně častá než prezentace cefalie a týlního hrbolu a běžně se vyskytuje když:

 • plodové membrány předčasně prasknou
 • hlava dítěte je velká
 • matka již dříve porodila

Většina obočí se před druhou dobou porodní, fází tlačení, sama o sobě změní na cefalickou nebo zadní týlní partii. Pokud porod pokračuje během druhé fáze, lze se pokusit o vaginální porod. Pokud je však porod zastaven, nemělo by dojít k pokusu o manipulaci s hlavou ručně nebo pomocí kleští. Dítě se s největší pravděpodobností narodí císařským řezem.

Sloučenina

Složená prezentace nastane, když je ruka nebo noha vašeho dítěte vedle hlavní části prezentace, obvykle hlavy. Porod může obecně probíhat normálně bez jakékoli manipulace, která by mohla miminku ublížit nebo způsobit prokluzování pupeční šňůry děložním čípkem. Obvykle, jak porod postupuje, část představující sloučeninu se zatáhne a nakonec se objeví hlavička dítěte. Někdy váš porodník sevře prst dítěte, aby stimuloval reflexní kontrakci, která zmírní složenou prezentaci.

Příčný

Vážné problémy mohou nastat u matky i dítěte během porodu a porodu příčné prezentace. V této prezentaci je dítě bokem v děloze, kolmo k otvoru porodních cest. Většinu příčných dětí nelze porodit vaginálně, protože jsou příliš široké na to, aby prošly porodními cestami. To může protrhnout porodní cesty a způsobit život ohrožující situaci pro matku i dítě.

Před porodem nejsou příčné prezentace obvykle nebezpečné, protože dítě je často v procesu přechodu od pánevního nebo dolního dopředu do cefalické prezentace nebo naopak. Ale během porodu by měla být příčná prezentace převedena buď na cefalickou nebo pánevní, nebo by měl být proveden císařský řez. Proces manipulace plodu do cefalické prezentace se nazývá externí cefalická verze.

Závěr

V této prezentaci zespodu první jsou zadečky dítěte obráceny k porodním cestám. Porody koncem pánevním nejsou tak časté jako cefalické projevy a vyskytují se asi u 1 z každých 25 porodů, podle American Pregnancy Association. Existuje několik druhů prezentací závěru, včetně:

 • úplný závěr, kdy zadečky dítěte směřují dolů a obě nohy jsou složené nahoru, kolena pokrčená, chodidla směrem dolů
 • upřímná pánev, kde zadečky dítěte směřují dolů a jejich nohy jsou rovně nahoru, nohy blízko hlavy dítěte
 • nožní pánev, kdy jedna nebo obě nohy dítěte směřují dolů a porodí dříve než zbytek těla

Situace, které mohou zvýšit šance na porod koncem pánevním, jsou:

 • druhé nebo pozdější těhotenství
 • mít dvojčata nebo vícerčata
 • historie předčasných porodů
 • abnormální tvar dělohy
 • příliš mnoho nebo příliš málo plodové vody
 • placenta previa, kde placenta leží nízko v děloze a do určité míry pokrývá děložní hrdlo

Jedním z rizik porodu koncem pánevním je to, že se pupeční šňůra může omotat kolem krku dítěte, protože jde o poslední část, která vychází ven. Někdy může být dítě v prezentaci koncem pánevním zmanipulováno, aby se otočilo a otočilo se čelem dopředu, ale někdy ne. Neustálé sledování srdeční frekvence dítěte je zásadní. Dítě se může narodit koncem pánevním, ale pokud váš lékař předvídá nějaké problémy, možná budete muset porodit císařským řezem.

Výhled

Těsně před porodem je možné mnoho typů prezentací. Nejběžnější je cefalická prezentace, hlavou napřed, čelem dolů, se zasunutou bradou dítěte. Prezentaci ovlivňuje mnoho faktorů. V některých případech lze s dítětem manipulovat, aby se posunulo do jiné polohy. I když je vaše miminko v jiné než cefalické poloze, stále může projít porodními cestami bez újmy. Váš lékař a sestry budou neustále sledovat vitální funkce vás a vašeho dítěte. Pokud se vyskytnou potíže, možná budou muset udělat císařský řez, aby vás a vaše dítě ochránili.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY