Může hnědý šum pomoci lidem s ADHD?

Omezený výzkum podporuje hnědý šum napomáhající koncentraci, ale některé studie naznačují, že bílý nebo růžový šum může být prospěšný.

Hnědý šum je nízkofrekvenční zvuk na pozadí, který se v poslední době stal populárním, zejména mezi lidmi s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD). Někteří věří, že jim to může pomoci soustředit se a cítit se klidněji.

Používání hnědého šumu k léčbě příznaků ADHD je stále relativně nové a omezené vědecké důkazy to podporují. Většina tvrzení jsou neoficiální.

Některé studie však ukázaly, že poslech bílého nebo růžového šumu může prospět lidem, kteří mají potíže se soustředěním.

Zde je to, co výzkum říká o hnědém šumu pro ADHD, jeho prokázaných výhodách, rozdílu mezi hnědým a bílým šumem a často kladené otázky.

Příklady hnědého šumu

Hnědý šum je kategorizován jako hluboké nízkofrekvenční zvuky bez vysokofrekvenčních zvuků, které můžete použít k maskování jiných rušivých zvuků.

Příklady hnědého šumu zahrnují:

  • zvuk vln narážejících o břeh
  • hrom
  • vítr vanoucí mezi stromy
  • běžící sprcha

Co ukazuje výzkum o hnědém šumu pro ADHD?

ADHD je typicky spojené s nízkou hladinou neurotransmiteru dopaminu a vzrušením v mozku. To znamená, že pokud máte ADHD, soustředit se na jeden úkol může být náročnější. Léky a stimulanty vám mohou pomoci více se soustředit a někteří lidé věří, že hnědý šum může být pozitivním stimulantem.

Výzkum je velmi omezený. Některé studie však naznačují potenciální přínosy.

Vylepšené zaměření

Studie z roku 2021 zjistila, že beta vlny, ty kolem 12,5–30 hertzů (Hz), zlepšují pozornost u lidí s ADHD. Studie se však konkrétně nezmínila o hnědém šumu a nezohlednila frekvence pod 8 Hz.

Zlepšený kognitivní výkon

Starší studie z roku 2007 poukazuje na to, že bílý a růžový šum může prospět kognitivním funkcím u lidí s ADHD a poruchami pozornosti. Autoři zejména uvedli, že lidé s ADHD potřebují k dosažení optimálního kognitivního výkonu více hluku než ti, kteří ADHD nemají. Studie však nezkoumala rozdíly mezi bílým a hnědým šumem.

Vzhledem k tomu, že bílý šum má vyváženost všech frekvencí, zatímco hnědý šum je spíše basový zvuk bez výšek nebo vysokofrekvenčních tónů, je možné, že hnědý šum může být stejně užitečný, pokud je šumu dostatek. To však není prokázáno.

Studie z roku 2021 uvádí, že frekvence beta-rozsahu mohou pozitivně ovlivnit mozkovou stimulaci a kognitivní funkce u lidí s ADHD. Frekvence beta-rozsahu jsou obecně 12,5–30 Hz, které spadají do spodní části nízkofrekvenčního rozsahu. Vzhledem k tomu, že hnědý šum je plný nízkofrekvenčních zvuků, mohlo by to znamenat, že je také užitečný pro zlepšení kognitivních funkcí.

Je pro ADHD lepší hnědý nebo bílý šum?

Na rozdíl od hnědého šumu má bílý šum rovnováhu napříč frekvencemi. Příklady zahrnují rádiovou statickou elektřinu, zvuk vysavače a neustálé srážky.

Zajímavé je, že starší, malá studie z roku 2016 zjistila, že děti dosahovaly lepších kognitivních úkolů, když poslouchaly bílý šum, než když užívaly stimulant.

V přehledu z roku 2019 vědci poznamenali, že bílý šum by mohl být terapeutický pro děti s ADHD. Zmínili vylepšení, jako je rozpoznávání řeči a rychlost psaní a čtení.

Novější studie z roku 2022 ukázala podobné výsledky. Vědci sledovali 104 předškolních dětí, z nichž polovina měla ADHD, a testovali jejich pozornost a chování při poslechu bílého šumu. Výsledky ukázaly, že bílý šum může zlepšit výkon pozornosti, jako je snížení chyb a zaměření na cíle. Vykazovalo také snížené hyperaktivní chování.

Může mít hnědý šum nějaké vedlejší účinky?

A studie 2018 uvádí potenciální spojení mezi lidmi s ADHD, depresí a úzkostí. Hnědý hluk může stimulovat mozek do stavu vzrušení, což může vést k pocitům úzkosti nebo rozrušení.

Kromě toho může dlouhodobý poslech jakéhokoli hluku při vysoké hlasitosti poškodit sluch.

Jak vyzkoušet poslech hnědého nebo bílého šumu pro ADHD

Zde je několik tipů, jak začít:

  1. Stáhněte si do mobilního telefonu nebo počítače aplikaci, která přehrává hnědý šum nebo bílý šum.
  2. Začněte posloucháním 10 minut v kuse a podle toho upravte hlasitost tak, aby byl poslech pohodlný, aniž by byl příliš hlasitý nebo tichý.
  3. Experimentujte s různými typy zvuků, abyste zjistili, který vám nejlépe vyhovuje.
  4. Zkuste si vést deník o tom, jak se cítíte, když posloucháte každý hluk.
  5. Zvažte, zda si dáte body za každý úkol, velký nebo malý, který se vám každý den podaří splnit. To vám může pomoci změřit se s typem hluku, který jste poslouchali, a určit, který hluk má potenciálně největší rozdíl v produktivitě.

Často kladené otázky o hnědém a bílém šumu pro ADHD

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o hnědém a bílém šumu pro ADHD.

Co je to binaurální hnědý šum pro ADHD?

Jedná se o nízkofrekvenční zvuk s neoficiálními zprávami, že může pomoci lidem s ADHD utopit myšlenky, aby se mohli lépe soustředit na své každodenní úkoly a cíle.

Existuje nejlepší zvuk pro koncentraci ADHD?

Výzkum kolem hnědého šumu téměř neexistuje. Výzkum však ukazuje, že bílý a růžový šum by mohl být užitečný.

Odnést

Mnoho lidí tvrdí, že hnědý šum může pomoci lidem s ADHD zaměřit se a podávat lepší výkony. Výzkum je však minimální a žádné významné studie neporovnávají hnědý šum s jinými typy hluku, jako je bílý a růžový, pro ADHD.

Na druhou stranu se nezdá, že by hrozilo nějaké vážné riziko, pokud neposloucháte při vysoké hlasitosti.

Přesto, pokud máte ADHD, nejlepší způsob, jak tento stav zvládnout, abyste se mohli více soustředit a stát se produktivnější, je promluvit si s lékařem, který rozumí tomu, co je pro vás nejlepší. Mohou vám pomoci provedením testů, poskytnutím léků, které vám mohou pomoci, a doporučením klinických studií, do kterých byste se mohli zapojit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY