Může horká koupel přinést stejné výsledky jako cvičení?

Návštěva sento je populární, prastará japonská praxe a tradice. A stejně jako lesní koupání má mnoho zdravotních výhod.

Není snad lepšího elixíru, než se po dlouhém dni namočit do teplé vody. Mnozí z nás mohou potvrdit relaxační výhody relaxace v horké koupeli, ale věděli jste, že může také pomoci zlepšit vaše zdraví?

Většina starověkých kultur odedávna věřila v léčivé účinky vody. Podobně jako všímavost se japonská praxe zapojování se do veřejných lázní známá jako „sento“ používá jako způsob očisty těla i mysli. I když ve Státech nemáme veřejné lázně, možná budeme moci získat výhody v soukromí našich domovů. Ve skutečnosti je to v moderním japonském domě známé jako „furo“.

Je to tak, vaše vlastní vana může být klíčem k tomu, abyste vaši bolest doslova smyli.

Teplá voda se léčí pasivním ohřevem

Terapeutický rituál kultury koupání v Japonskuzahrnuje víc než jen očistu od fyzické špíny. Od „onsensů“ neboli přírodních horkých pramenů až po sentos(veřejné koupele) a furos (soukromé koupele), namáčení v těchto léčivých vodách je způsob, jak se očistit od každodenní duchovní špíny.

“Vaše pokožka uvolňuje endorfiny v reakci na uklidňující teplou vodu stejným způsobem, jakým se uvolňují endorfiny, když cítíte slunce na kůži,” říká Dr. Bobby Buka, dermatolog se sídlem v New Yorku. Vysvětluje, že ponoření se do horké vody může být terapeutické i osvěžující, protože se zvyšuje průtok krve do pokožky.

Zlepšit může i teplá koupel dýchání. Teplota vody a tlak na hrudník zvyšuje kapacitu plic a příjem kyslíku. Rostoucí množství výzkumů prokázalo, že pasivní vytápění, stejně jako pobyt v sauně, může také snížit riziko onemocnění infarkt, zlepšit kontrola krevního cukrua dokonce vám pomohou snížit vaši krevní tlak.

V jedné studii otevření očí zveřejněné na začátku tohoto roku vědci shromáždili data od 14 účastníků a zjistili, že máčení v hodinové horké lázni spálí tolik kalorií (kolem 140) jako 30minutová procházka. Je to proto, že teplá voda zrychluje tep vašeho srdce, což mu dává zdravý výkon. Zjistili také pozitivní protizánětlivé reakce a reakce na hladinu cukru v krvi, které mohou chránit před nemocemi a infekcí.

Nezapomínejme na nejlepší benefit: snížení bolesti

Koupání v sento je v Japonsku jedinečným kulturním a společenským zážitkem. Tvrdí, že horká voda z jejich přírodních pramenů může zlepšit krevní oběh, uklidnit nervový systém a pomoci zmírnit intenzivní bolest. Zatímco voda z horkého pramene není ve Státech snadno dostupná, věda ukazuje, že podobné výhody můžeme získat ponořením se do vířivky nebo návštěvou sauny.

„Stres způsobuje stažení svalů těla,“ říká Dr. Mark Khorsandi, migrenózní chirurg v Houstonu v Texasu. “Horká koupel může zmírnit tyto příznaky a udržet svaly uvolněné.” Protahování a pohyb ve vodě také poskytuje cvičení s nízkým dopadem na nepohodlí ve svalech, kloubech a kostech.

To platí pro Alainu Leary, 24, která si pravidelně dává horké koupele, aby pomohla zvládnout chronickou bolest ze života s Ehlers-Danlos, poruchou, která postihuje pojivové tkáně. Když jí byla v roce 2002 poprvé diagnostikována ve věku 9 let, vzpomíná si, že se cítila extrémně zlomená. „Byl jsem pomalejší než ostatní děti. Měl jsem problémy s běháním [and] chůze po jedné noze.”

Po práci s různými fyzikálními a pracovními terapeuty začala používat teplé koupele při vzplanutí bolesti. Večer si vyhradila čas, aby si vlezla do vany a nechala své svaly relaxovat.

Mnoho lidí, kteří mají chronická onemocnění, hlásí pocity deprese a zoufalství. Khorsandi říká, že horké koupele mohou poskytnout fyzické pohodlí a spokojenost a mohou zmírnit blues, které jsou spojeny s chronickou bolestí.

Zlepšete pozornost pomocí koupele v Epsomské soli

Ponoření do sentomá regenerační a emocionálně léčivé vlastnosti, které pomáhají odstraňovat nečistoty z mysli, těla a ducha. Carie Sherman (41) pomohla pravidelná horká koupel zmírnit nepohodlí způsobené autoimunitní poruchou. „Po porodu prvního dítěte jsem onemocněla a asi rok poté, co jsem ji porodila, jsem pociťovala docela dost chronické bolesti a únavy,“ říká.

Pamatuje si, že cítila mravenčení v rukou, když se poprvé dozvěděla o své nemoci v roce 2012. „Po stanovení diagnózy jsem prošla obdobím deprese a nevěděla jsem, jestli se někdy budu cítit lépe.“

Pokusem a omylem zjistila, že cvičení jemné jógy a namáčení v týdenních koupelích zmírňují neustálé bolesti kloubů a svalů. Po naplnění vany epsomskou solí položila telefon poblíž a poslouchala řízené meditace. Namáčení v rozpuštěné epsomské soli může pomoci při bolestech svalů a stresu, což umožňuje ještě větší relaxaci.

Čas v teplé vodě nyní využívá k procvičování všímavosti. „Jednou z věcí, které jsem se naučil z autoimunitní poruchy, je, že neexistuje žádná léčba. A nejen, že neexistuje žádný lék, jste opravdu tak trochu sami, pokud jde o to, co zlepší vaše tělo,“ říká.

Věnování větší pozornosti pocitům v jejím těle pomohlo Shermanové cítit se více přítomná, navzdory své nemoci. Nyní, několik let poté, co byla diagnostikována, si všimla významných změn ve své fyzické i emocionální pohodě. Obnovující koupání jako onsen, sento a furozahrnuje transformaci mysli i duše k hlubším a smysluplnějším zážitkům.

“Meditace mě naučily, že používání vody je způsob, jak ze sebe smýt den a uvolnit energii.”


Cindy Lamothe je novinářka na volné noze se sídlem v Guatemale. Často píše o průsečících mezi zdravím, wellness a vědou o lidském chování. Psala pro The Atlantic, New York Magazine, Teen Vogue, Quartz, The Washington Post a mnoho dalších. Najděte ji na cindylamothe.com.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY