Může pití alkoholu vést k narkolepsii? Rozbalení odkazu

Užívání alkoholu nezpůsobuje přímo narkolepsii, ale může zhoršit denní ospalost. Pokud žijete s touto poruchou spánku, omezení užívání alkoholu, zásahy mysli a těla a další mohou pomoci s vašimi příznaky.

Narkolepsie je porucha spánku, která zahrnuje nadměrnou denní ospalost. Pokud máte tento stav, můžete se po celý den cítit unavenější než obvykle a krátce bez úmyslu usnout. Můžete také zaznamenat ztrátu svalového tonusu nazývanou kataplexie a halucinace, když usnete nebo se probudíte.

Experti ještě úplně nerozumím základní příčiny narkolepsie, ale svou roli mohou hrát genetika, autoimunitní poruchy a traumatické poranění mozku.

Alkohol není potvrzenou příčinou narkolepsie, ale mezi nimi může být nepřímá souvislost. Čtěte dále a prozkoumejte tento potenciální odkaz a navíc získejte nějaké pokyny ke zvládání příznaků.

Může alkohol zhoršit příznaky narkolepsie?

Někteří lidé, kteří žijí s narkolepsií, zjišťují, že pití alkoholu může některé jejich příznaky zhoršit – možná kvůli sedativním účinkům alkoholu.

Narkolepsie i alkohol mohou způsobit nadměrnou denní ospalost. Pokud již pociťujete ospalost v důsledku narkolepsie, alkohol může dále snižovat funkci vašeho centrálního nervového systému a vytvářet další uklidňující účinek.

Spojení mezi narkolepsií a alkoholem může být ještě hlubší, protože stejná neurologická dráha ve vašem mozku – orexinová (hypokretinová) dráha – může ovlivnit oba stavy.

Jedna studie na hlodavcích z roku 2020 zkoumala, proč lidé žijící s poruchou užívání alkoholu (AUD) běžně trpí nadměrnou denní ospalostí. Vědci zjistili, že odvykání alkoholu snižuje expresi orexinu.

Orexin, také nazývaný hypocretin, je mozková chemická látka, která reguluje spánek s rychlými pohyby očí. Nízké hladiny tohoto hormonu mohou způsobit, že se během dne budete cítit extra ospalí.

Snížený orexin je ve skutečnosti jedním z definujících rysů narkolepsie s kataplexií.

Zatímco odborníci objevili souvislost mezi AUD a zvýšenými hladinami orexinu, nepravidelné hladiny tohoto hormonu mohou stále ovlivnit váš spánek.

Případově specifická alkoholem vyvolaná narkolepsie

V současné době žádný přesvědčivý důkaz neukazuje na alkohol jako příčinu narkolepsie.

Jednotlivé kazuistiky, včetně dvou příkladů publikovaných v 2012 a 2021, zkoumali vývoj narkolepsie po dlouhodobém nadměrném užívání alkoholu.

V těchto případech vědci spojili těžké užívání alkoholu s pozdějším rozvojem narkolepsie. To znamená, že nemohli určit, zda účastníci již měli nediagnostikovanou narkolepsii nebo zda se tento stav vyvinul v důsledku chronické deprese centrálního nervového systému.

A co ostatní látky?

Pokud máte narkolepsii, můžete se cítit ospalejší i z jiných látek kromě alkoholu.

Například pití kofeinu příliš blízko před spaním vám může zabránit v dobrém spánku, což může způsobit, že budete další den extrémně ospalí.

Nikotin, další stimulant, může také narušit kvalitu vašeho odpočinku a zhoršit ospalost následující den.

Může alkohol interagovat s léky na narkolepsii?

Alkohol může změnit fungování léků na narkolepsii ve vašem těle.

Obecně je dobré vyhnout se užívání alkoholu s jakýmkoliv lékem, protože alkohol může snížit účinnost vašich léků nebo v některých případech způsobit toxicitu. Kombinace některých léků s alkoholem může také způsobit potenciálně život ohrožující vedlejší účinky.

Je známo, že alkohol interaguje běžné léky na narkolepsiipočítaje v to:

 • stimulanty, včetně modafinilu (Provigil) a methylfenidátu (Ritalin)

 • antidepresiva, včetně fluoxetinu (Prozac) a escitalopram oxalátu (Lexapro)

 • oxybutyrát sodný (Xyrem)

FYI

Podle a Varování 2016 Food and Drug Administration (FDA).užívání alkoholu během užívání Xyremu – nebo jakýchkoli jiných léků, které tlumí váš centrální nervový systém – může vést k úmrtí.

Mezi další léky specifické pro narkolepsii patří pitolisant (Wakix) a solriamfetol (Sunosi). K dnešnímu dni důkazy neukazují na žádná vážná rizika pití alkoholu při užívání těchto léků. To znamená, že je důležité zeptat se svého předepisujícího lékaře, zda je bezpečné pít alkohol při užívání léků na předpis.

Co způsobuje narkolepsii?

Odborníci pokračují ve zkoumání možných příčin narkolepsie.

Zdá se, že hladiny orexinu hrají hlavní roli, ale ne každý s narkolepsií má nízký orexin.

Další možné příčiny zahrnout:

 • genetika
 • autoimunitní stavy
 • traumatické zranění mozku

Můžete také mít větší šanci rozvoje narkolepsie, pokud:

 • mít rodinnou anamnézu tohoto stavu
 • jsou ve věku od 7 do 25 let
 • prodělali určité infekce, poranění hlavy, mrtvici nebo sarkoidózu

Jak se léčit

Lékař, psychiatr nebo psycholog může pomoci určit, zda máte poruchu spánku.

Pokud se váš pečovatelský tým domnívá, že můžete mít narkolepsii, pravděpodobně vám doporučí spánkovou studii a zkontroluje vaše hladiny orexinu.

Léčba narkolepsie zahrnuje léky a změny životního stylu, jako jsou:

 • strategického denního spánku
 • postupy spánkové hygieny
 • relaxace před spaním
 • dietní změny
 • pravidelné cvičení

Intervence mysli a těla mohou také pomoci zlepšit vaše příznaky. Ve skutečnosti jedna malá studie z roku 2020 zjistila, že meditačně-relaxační terapie zřejmě pomáhá snižovat halucinace a spánkovou paralýzu spojenou s narkolepsií.

Mezi další možnosti patří:

 • jóga
 • biofeedback
 • dechová cvičení

Podpora užívání alkoholu

Pokud se vaše příznaky zhorší, když pijete alkohol, a chtěli byste vytvořit plán na omezení pití alkoholu, může vám pomoci terapeut nebo jiný vyškolený odborník.

Národní linka důvěry Správy zneužívání návykových látek a služeb duševního zdraví na čísle 1-800-662-4357 vám může pomoci najít odborníka na duševní zdraví ve vaší oblasti.

Můžete také získat další podporu od organizací, jako jsou:

 • Anonymní alkoholici: 1-212-870-3400

 • Ženy za střízlivost: 1-215-536-8026

 • SMART Recovery: 1-440-951-5357

Další tipy, jak skoncovat s alkoholem, najdete zde.

Sečteno a podtrženo

Pití alkoholu nezpůsobuje narkolepsii. To znamená, že protože má sedativní účinek, můžete se cítit ospalí.

Pokud se domníváte, že užívání alkoholu může mít vliv na váš spánek nebo příznaky narkolepsie, vyškolený zdravotnický pracovník, terapeut nebo specialista na spánek vám může nabídnout další rady a podporu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY