Může se žaludeční vřed vyléčit sám?

Zatímco některé žaludeční vředy se mohou vyléčit bez léčby, většina se sama o sobě nezlepší. Aby se zajistilo, že se vřed správně zahojí a nevrátí se, je důležité účinně léčit hlavní příčinu.

agrobacter/Getty Images

Žaludeční vředy, také známé jako peptické vředy, jsou vředy ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku (první část tenkého střeva, která se připojuje k žaludku).

Vředy jsou způsobeny kyselinami v žaludku, které se opotřebovávají na výstelce, obvykle v důsledku bakteriální infekce nebo dlouhodobého užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Podle výzkumAsi 10 % populace se někdy v životě potýká s peptickým vředem.

Zatímco některé vředy se mohou samy zahojit, mnohé ne. Bez léčby se mohou zhoršit a vést k závažnějším komplikacím, jako je vnitřní krvácení a perforace žaludeční stěny. I když se žaludeční vřed časem zlepší, je pravděpodobné, že se bude opakovat, pokud nebude léčena hlavní příčina žaludečního vředu.

V tomto článku se blíže podíváme na to, jaké typy léčby mohou pomoci vyléčit vřed, jak dlouho obvykle trvá hojení a jaké typy komplikací mohou nastat bez řádné léčby.

Co pomáhá na žaludeční vřed?

Nejlepším a nejrychlejším způsobem, jak zajistit, aby byl vřed správně léčen a dobře se hojil, je navštívit svého lékaře nebo zdravotníka. Budou se vás ptát na konkrétní otázky, provedou fyzické vyšetření a provedou testy k diagnostice vašeho žaludečního vředu, aby určili základní příčinu.

Ačkoli existují domácí prostředky, které můžete vyzkoušet, a volně prodejné léky, které můžete užívat, mnoho vředů se nezahojí správně, pokud neodstraníte základní příčinu.

Opatření pro sebeobsluhu

OTC antacida mohou pomoci zmírnit bolest vředu tím, že neutralizují kyseliny ve vašem žaludku, takže nedráždí bolák.

Vyhýbání se kořeněným a kyselým jídlům a dalším spouštěčům, jako je alkohol a káva, může také pomoci zmírnit nepohodlí a bolest.

Domácí léčba většinou pomáhá zmírnit bolest. Neléčí samotný vřed ani neřeší příčinu. Pokud vaše příznaky přetrvávají, určitě si domluvte schůzku se svým lékařem.

V závislosti na vaší diagnóze může lékař doporučit jednu nebo více z následujících léčebných postupů pro váš žaludeční vřed.

Antibiotika

Váš lékař může předepsat antibiotika k léčbě žaludečního vředu způsobeného bakterií H. pylori. Tyto typy antibiotik obvykle zahrnují:

 • amoxicilin
 • klarithromycin
 • metronidazol

Pokud máte předepsaná antibiotika, je důležité užívat léky přesně tak, jak vám lékař předepsal, a dokončit celou kúru, i když se začnete cítit lépe. Pokud přestanete užívat antibiotika před dokončením kurzu, některé bakterie H. pylori mohou přežít ve vašem žaludku. V důsledku toho se váš vřed nemusí správně zahojit a pravděpodobně se znovu vrátí.

Kolem 4 týdny po dokončení léčby antibiotiky budete muset být otestováni, abyste se ujistili, že ve vašem žaludku nezůstal žádný H. pylori. Pokud je tato bakterie stále přítomna, lékař vám předepíše jiný průběh antibiotik.

V mnoha případech vám lékař k léčbě žaludečního vředu předepíše jak antibiotika, tak inhibitory protonové pumpy.

Inhibitory protonové pumpy (PPI)

PPI mohou léčit vředy způsobené infekcí H. pylori, stejně jako vředy způsobené užíváním NSAID. Tento lék, který je volně prodejný a na předpis, funguje tak, že snižuje obsah kyseliny ve vašem žaludku, aby se vředy mohly hojit.

Mezi PPI, které si můžete koupit přes přepážku, patří:

 • lansoprazol (Prevacid 24 HR)

 • esomeprazol (Nexium)

 • omeprazol (Prilosec)

Lansoprazol a omeprazol jsou také dostupné v síle na předpis. Mezi další PPI na předpis patří:

 • pantoprazol (Protonix)

 • dexlansoprazol (Dexilant, Kapidex)

 • rabeprazol (Aciphex)

Váš lékař pravděpodobně předepíše PPI spolu s antibiotiky k léčbě vředu.

Antagonisté H2-receptorů

Stejně jako PPI mají blokátory H2-receptorů schopnost výrazně snížit žaludeční kyselinu, aby napomáhaly hojení vředů. Přestože PPI jsou silnější a rychleji snižují žaludeční kyseliny, blokátory H2 receptorů specificky působí na snížení množství žaludeční kyseliny, která se uvolňuje večer. Tento typ léků se nejčastěji používá u vředů v duodenu.

Blokátory H2 receptorů jsou volně prodejné a na předpis. Některé běžné typy blokátorů H2 receptorů zahrnují:

 • famotidin (Pepcid, Pepcid AC)

 • cimetidin (Tagamet, Tagamet HB)
 • nizatidin (Axid)

Lékaři obvykle nedoporučují užívat blokátor H2 receptorů a PPI současně. Blokátory H2 receptorů totiž mohou interferovat s účinností PPI.

Může se žaludeční vřed vyléčit bez léčby?

V některých případech je možné, že se žaludeční vředy zahojí samy. Nicméně je to víc běžný zažít příznaky vředu po týdny a měsíce, které se nezlepšují.

Žaludeční vředy, které nejsou správně diagnostikovány a léčeny, mají také vyšší pravděpodobnost návratu. To platí zejména pro žaludeční vředy způsobené bakteriální infekcí nebo tam, kde je léčba, jako je podávání antibiotik, ukončena před koncem léčebné kúry.

Jaké jsou příznaky žaludečního vředu?

 • bolest břicha mezi pupíkem a hrudní kostí je nejčastějším příznakem
 • pocit sytosti krátce po začátku jídla
 • pocit nepříjemnosti po jídle
 • nadýmání břicha
 • nevolnost
 • zvracení
 • časté říhání
 • kyselý reflux (GERD)
 • průjem

Někteří lidé nemají žádné příznaky vředu. Příznaky si mohou všimnout až poté, co vřed pokročí a způsobí závažnější problémy, jako jsou:

 • krvavá stolice
 • zvratky, které obsahují krev
 • náhlá nebo silná bolest břicha, která nezmizí
 • pocit závratě nebo točení hlavy
 • známky šoku

Pokud máte příznaky vředu, zvažte návštěvu svého lékaře, zvláště pokud si všimnete, že se vaše příznaky nezlepšují nebo se zhoršují. Bez správné léčby mohou žaludeční vředy vést k závažnějším komplikacím.

Jak dlouho trvá, než se žaludeční vřed zahojí?

I při lékařském ošetření může léčba žaludečních vředů trvat několik týdnů nebo měsíců. Většina vředů se zahojí za 4 až 8 týdnů.

Vezměte všechny léky podle pokynů. Například PPI nefungují efektivně, pokud nejíte 30 až 60 minut po jejich užití. Je také důležité vzít si celou kúru antibiotik a nepřestávat brzy, i když se cítíte lépe a nemáte žádné příznaky.

Váš lékař může doporučit testování (prostřednictvím endoskopie) po dokončení léčby, aby se ujistil, že vřed je pryč. Pokud je stále přítomen, možná budete potřebovat další léčbu.

Co se stane, když se žaludeční vřed neléčí?

Věnujte pozornost svým příznakům. Pokud se zhorší nebo se u vás objeví nové problémy, může to být známkou toho, že žaludeční vřed vedl ke komplikacím. Léčba komplikací obvykle zahrnuje chirurgický zákrok.

Mezi komplikace, které mohou vzniknout z neléčeného žaludečního vředu, patří:

 • gastrointestinální krvácení, které může vést k anémii nebo těžké ztrátě krve

 • perforace (díra) ve sliznici žaludku
 • obstrukce vývodu žaludku (blokáda), která neumožňuje průchod potravy do zbytku trávicího traktu

Co můžete udělat pro prevenci žaludečních vředů?

Žaludeční vředy nejsou způsobeny stresem nebo konzumací kořeněných jídel. Jak jim tedy můžete zabránit?

 • Chraňte se před infekcí H. pylori: Zatímco odborníci přesně nevědí, jak se tato bakterie šíří, riziko infekce můžete snížit dodržováním správné hygieny rukou a správným vařením potravin.
 • Prodiskutujte své užívání NSAID se svým lékařem: Snažte se vyhnout dlouhodobému užívání NSAID. Pokud je to možné, zkuste přejít na nižší dávku nebo zvažte použití jiného léku proti bolesti, který nezpůsobuje vředy.
 • Pokud musíte užívat NSAID, užívejte antacida, PPI nebo jiné blokátory kyselin: Tyto léky mohou pomoci chránit výstelku vašeho žaludku před poškozením kyselinou způsobenou některými NSAID. Zeptejte se svého lékaře, co vám doporučí.
 • Vyhněte se pití alkoholických nápojů, pokud užíváte NSAID: Alkohol může zvýšit riziko poškození žaludku, zvláště pokud užíváte určité léky proti bolesti.

Sečteno a podtrženo

Zatímco některé vředy se mohou zahojit bez léčby, většina se nezlepší nebo sama od sebe navždy odezní. Pokud si myslíte, že máte vřed, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou pomoci určit, co by mohlo být příčinou vašeho vředu, a doporučit vhodnou léčbu, která mu pomůže správně se hojit.

Domácí léčba může pomoci s léčbou bolesti. Pokud se však vaše bolest zhorší nebo nezmizí a pociťujete příznaky jako krvavá stolice, krvavé zvracení nebo závratě, může to být příznak závažnější komplikace. Je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY