Může vysoký krevní tlak způsobit dušnost?

Neschopnost popadnout dech je děsivá, ale dušnost se může objevit u celé řady zdravotních stavů, včetně vysokého krevního tlaku a plicní hypertenze.

starší člověk s dušností a hypertenzí
RealPeopleGroup/Getty Images

Tradiční hypertenze (vysoký krevní tlak) je diagnostikována, když vaše srdce musí bít silněji a větší silou, aby překonalo úzké nebo ucpané krevní cévy v těle. Tento problém může být důsledkem věcí, jako je vysoký cholesterol a kornatění tepen.

Plicní hypertenze – vysoký krevní tlak postihující srdce a plíce – zní podobně, ale v tomto případě nemusí být zvýšený tlak v krevních cévách plic rozšířený. Místo toho je skutečný problém s tlakem v tepnách, které pohybují krev mezi vaším srdcem a plícemi.

Přečtěte si další informace o tom, jak vysoký krevní tlak může ovlivnit vaše dýchání a další způsoby, jak může být váš krevní tlak spojen s dušností.

Přečtěte si více o dušnosti (dušnosti).

Jak může hypertenze způsobit dušnost?

Vysoký krevní tlak nemusí způsobovat znatelné příznaky, a proto se mu říká „tichý zabiják“.

Když máte vysoký krevní tlak, vaše srdce musí pracovat mnohem tvrději, aby pumpovalo krev do celého těla. Přetěžování srdce může časem vést k řadě dalších zdravotních problémů, jako je kardiovaskulární onemocnění, které může jako symptom způsobit dušnost.

Někteří lidé s hypertenzí mohou zaznamenat a hypertenzní pohotovost nebo krize, během níž se jejich krevní tlak extrémně zvýší. Tato lékařská pohotovost může způsobit dušnost kvůli souvisejícímu edému nebo otoku. Hypertenzní krize je lékařská pohotovost a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Plicní hypertenze je typ vysokého krevního tlaku postihující srdce a plíce. Vyvíjí se, když je tlak uvnitř cév, které pohybují krev mezi vaším srdcem a plícemi, vysoký.

Krev, která se vrátila z oběhu ve vašem těle a byla vyčerpána o kyslík, prochází srdcem a poté do plic, kde je obohacena čerstvým kyslíkem, než se vrátí do srdce pro cirkulaci celého systému.

Jaké jsou další příznaky plicní hypertenze?

Plicní hypertenze se na druhé straně může objevit nejen s dušností, ale s těmito dalšími příznakytaké:

 • únava
 • bolest na hrudi
 • vysoká srdeční frekvence (tachykardie)

 • bolest v horní části břicha
 • ztráta chuti k jídlu
 • kašel
 • sípání
 • točení hlavy
 • ztráta vědomí
 • otok nohou

Pokud se dušnost objeví spolu s obecným vysokým krevním tlakem, pravděpodobně existují další problémy, které přispívají k tomuto příznaku, jako například:

 • srdeční choroba
 • angina pectoris
 • infarkt
 • srdeční selhání
 • nemoc ledvin
 • mrtvice
 • úzkosti nebo záchvaty paniky

Můžete mít také dušnost kvůli stavům, které nesouvisejí s měřením krevního tlaku, jako je astma, zápal plic nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Kdy vyhledat lékařskou péči, pokud máte dušnost

Pokud se vám často zadýchává nebo je to natolik závažné, že nejste schopni vyslovit celou větu, aniž byste se museli pokoušet o dech, navštivte svého primárního lékaře, aby vám provedl fyzické vyšetření.

Dušnost, která vám způsobí točení hlavy, s modrým zabarvením rtů nebo nehtů nebo která způsobí ztrátu vědomí, vyžaduje okamžité vyhodnocení a zavolejte 911 nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou komplikace dušnosti z hypertenze?

Dušnost nebo namáhavé dýchání může vést ke všem druhům komplikací, ať už je příčinou hypertenze nebo něco jiného.

Neléčená dušnost může způsobit hypoxii, což je nízká hladina kyslíku ve vaší krvi a tkáních. Když k tomu dojde, některé tkáně – zejména kritické orgány, jako je mozek a srdce – se trvale zraní nebo zničí.

Kromě toho může neléčený vysoký krevní tlak zvýšit riziko vzniku široké škály kardiovaskulárních problémů, včetně srdečních chorob a dokonce mrtvice nebo srdečního infarktu.

Zejména u plicní hypertenze je hlavní komplikací, kterou je třeba sledovat, srdeční selhání. Dlouhodobé přetěžování srdce ve skutečnosti zvětšuje a oslabuje srdeční svaly a vaše srdce pumpuje méně efektivně. Když k tomu dojde, okysličená krev se nemůže dostat tam, kam potřebuje, což má za následek poškození tkáně a další vážné problémy.

Jaká je léčba dušnosti z hypertenze?

Obecnou hypertenzi lze léčit kombinací diety a změn životního stylu a léků. Pokud máte konkrétně plicní hypertenzi, mohou vám být předepsány různé inhalační, perorální nebo intravenózní léky nebo dokonce oxygenoterapie.

Stejně jako u obecné hypertenze byste také měli zvážit následující Změnypřípadně:

 • přestat kouřit.
 • pečlivě sledujte svou váhu pro rychlý nárůst
 • jíst vyváženou, zdravou stravu
 • mít pravidelný pohyb
 • vyhýbání se používání vířivek nebo saun
 • být obezřetní při cestování letadlem a při návštěvě vysokohorských míst
 • zvládání úrovně úzkosti a stresu pomocí léků nebo holistické léčby

Existuje pět hlavních typů plicní hypertenze a vaše léčba bude záviset na tom, na kterém skupina tvoje spadá do. Různé typy plicní hypertenze jsou seskupeny podle příčiny, základních stavů a ​​příznaků, které zažíváte.

Zatímco konkrétní diagnóza může způsobit, že možnosti léčby se zdají slibné, ve skutečnosti neexistuje žádný lék na plicní hypertenzi. Místo toho s vámi bude váš zdravotnický pracovník spolupracovat na zvládnutí vašich příznaků a prevenci dalších komplikací.

Jaký je výhled pro lidi s dušností z hypertenze?

Neexistuje jednotné číslo lék u plicní hypertenze a dokonce i zvládání příznaků a probíhající léčba mohou být komplikovány zvládáním jiných zdravotních problémů, které můžete mít.

Řízení stavů, jako je srdeční selhání a další kardiovaskulární onemocnění, vám může pomoci zabránit tomu, aby plicní hypertenze vedla k potenciálně život ohrožujícím komplikacím.

Se správnými změnami životního stylu a medikací však vy a váš zdravotník můžete vyvinout léčebnou strategii, která vám pomůže udržet a zůstat aktivní.

Můžete zabránit dušnosti z hypertenze?

Ne všechny případy obecného vysokého krevního tlaku nebo plicní hypertenze jsou předejítale existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili své šance na tyto stavy a další kardiovaskulární onemocnění.

Přestat kouřit, jíst výživnou stravu a pravidelně cvičit, to vše je užitečné, ale je také důležité užívat jakékoli léky, které vám lékař předepíše.

Neužívání léků, které jsou určeny ke kontrole věcí, jako je váš cholesterol a krevní tlak, může vést k mnoha dalším zdravotním problémům, komplikacím a příznakům, jako je dušnost.

Často kladené otázky

Je plicní hypertenze léčitelná?

Plicní hypertenze není ve skutečnosti léčitelná, ale je léčitelná. Váš lékař vám předepíše věci, jako jsou léky a věci, jako je kyslíková terapie, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky.

Vyskytuje se plicní hypertenze v rodinách?

Ne všechna plicní hypertenze je dědičná, ale v některých rodinách se tento stav vyskytuje. Informujte svého lékaře, pokud víte o blízkém pokrevním příbuzném s plicní hypertenzí.

Je dušnost z plicní hypertenze smrtelná?

Dušnost z jakéhokoli důvodu může být život ohrožující, pokud se stane dostatečně závažnou. Pokud zaznamenáte dušnost, která způsobuje příznaky jako mdloby, závratě, zmatenost nebo ztrátu vědomí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Odnést

Hypertenze, srdeční selhání a další kardiovaskulární onemocnění se mohou vyvinout ve vážné zdravotní problémy, které se mohou objevit s dušností.

Plicní hypertenze, typ vysokého krevního tlaku, který se vyvíjí v krevních cévách mezi srdcem a plícemi, je hlavním typem hypertenze, která má za následek dušnost.

Pokud máte častou nebo závažnou dušnost, prodiskutujte své příznaky se svým lékařem co nejdříve, abyste se vyhnuli potenciálně nebezpečným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY