Můžete používat šampon proti vši 2 dny v řadě? 8 FAQ o léčbě vši

Druhá aplikace šamponu proti vši může zabít nově vylíhlé vši, ale možná budete chtít mezi ošetřeními týden počkat, abyste zabránili podráždění pokožky hlavy.

Pokud máte vy nebo někdo ve vaší domácnosti vši, pravděpodobně se jich chcete zbavit.

Možná jste již absolvovali jedno kolo léčby volně prodejným (OTC) šamponem na vši a stále si všimnete pár zatoulaných vší. Možná vás napadne, jestli můžete šamponovat podruhé, abyste se vší hned zbavili.

Použitím šamponu na vši dvakrát za sebou se však vší rychleji nezbavíte. A co je důležitější, může dokonce způsobit podráždění. Šampony proti vši obsahují pesticidy, jako jsou pyrethrin a permethrin – a přestože je použití těchto složek podle pokynů bezpečné, při nadměrném použití mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky.

Oslovili jsme doktora Richarda Antaya, ředitele dětské dermatologie v Yale Medicine, aby nám odpověděl na často kladené otázky o aplikaci šamponu proti vši. Přečtěte si další podrobnosti.

1. Můžete používat šampon na vši 2 dny po sobě?

Antaya říká, že byste neměli nanášet šampon na vši dvakrát za sebou, protože není určen k tomuto účelu.

Mějte na paměti, že to může trvat minimálně 8 až 12 hodin pro léčbu k hubení dospělých vší. Pokud zaznamenáte pohyb vší na vaší hlavě několik hodin po ošetření, neznamená to, že je léčba neúčinná.

To znamená, že OTC šampony na vši nezabíjejí vajíčka vší (hnidy), říká Antaya.

“Je nezbytné jej znovu použít o týden později, abyste zabili všechny nově vylíhlé vši,” říká Antaya a vysvětluje, že použití 2 dny v řadě nové vši nezabije.

Místo toho znovu naneste šampon na vši o 7 až 9 dní později.

2. Jak dlouho můžete nechat šampon na vši na hlavě?

Léčba vši, kterou si vyberete, bude dodávána s pokyny popisujícími, jak přípravek aplikovat a jak dlouho jej nechat na hlavě. Tento časový rámec se může lišit produkt od produktu, ale Antaya říká, že můžete některé šampony proti vši nechat působit 10 minut.

Můžete se cítit v pokušení nechat šampon působit déle, než je doporučeno, ale nepomůže to zabít další vši.

Vši umírají po vstřebání účinných látek v šamponu, ale to nějakou dobu trvá – často až jeden den.

Odborníci testovali 10minutový časový rámec a zjistili, že je dost času na to, aby šampon účinkoval – aniž by u většiny lidí způsoboval zbytečné podráždění pokožky, podle Antaya.

3. Můžete nechat šampon na vši působit přes noc?

Opět je vždy nejlepší používat šampon podle pokynů, aby nedošlo ke zbytečnému podráždění.

Většinu šamponů proti vši můžete smýt asi po 10 minutách, jak je uvedeno výše – není třeba je nechávat déle působit. Je důležité nenechávat na hlavě přes noc žádné volně prodejné přípravky na vši.

Pokud však používáte kokosový olej k udušení vší, můžete tento přírodní prostředek nechat působit přes noc.

Přečtěte si více o přírodních lécích na vši.

4. Mám si před použitím šamponu proti vši umýt vlasy?

Je dobré si vlasy před aplikací šamponovat jako obvykle, říká Antaya.

Jednoduše vynechejte kondicionér, protože vlasové produkty, které pokrývají vaše prameny, mohou způsobit, že léčba vši bude méně účinná.

“Doporučuji nepoužívat kondicionér několik dní poté, aby bylo zajištěno, že nebude narušovat léčbu,” říká Antaya.

Zjistěte více o tom, proč byste po ošetření vši neměli používat kondicionér.

5. Má šampon proti vši vedlejší účinky?

Šampon pro vši má schválení FDA a odborníci jej obecně považují za bezpečný, když jej lidé používají podle pokynů. Představuje však riziko potenciálních vedlejších účinků, včetně mírného podráždění pokožky.

I když závažné alergické reakce jsou vzácnýv některých případech k nim dochází.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky závažné reakce, včetně:

 • závažné změny barvy nebo vyrážka, která se nezlepšuje
 • svědění nebo otok obličeje, jazyka nebo hrdla
 • vážné nebo přetrvávající podráždění očí
 • infikovaná nebo hnisem naplněná oblast na pokožce hlavy
 • závrať
 • potíže s dýcháním

Použití příliš velkého množství šamponu proti vši může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Z tohoto důvodu Antaya nedoporučuje používat více, než je doporučeno.

6. Jak poznám, že jsem alergický na šampon proti vši?

Závažné alergické reakce na šampony proti vši jsou vzácné, jak je uvedeno výše.

Ale pokud máte alergii na ambrózii nebo chryzantému, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje, abyste nepoužívali žádnou léčbu vši obsahující pyrethriny. Lidé extrahují pyretriny z květů chryzantémy, takže tato léčba může způsobit dýchací potíže nebo astmatický záchvat.

Místo toho se rozhodněte pro léčbu, která obsahuje permethrin, as důkaz naznačuje, že permethrin obvykle nezpůsobuje alergickou reakci.

I když nemáte žádné alergie, nikdy neuškodí udělat si náplastový test – zvláště pokud máte citlivou pokožku. Chcete-li to udělat doma, naneste malou kapku šamponu za ucho. Pokud během jednoho dne nezaznamenáte žádné podráždění nebo jiné nežádoucí vedlejší účinky, můžete pokračovat a používat léčbu podle pokynů.

Můžete také požádat svého lékaře o provedení testu alergie v ordinaci.

7. Jak mohu zabránit vši?

Vši můžete zabránit v první řadě tím, že se vyhnete následujícímu:

 • Zapojení do přímého kontaktu s ostatními: Vši se primárně šíří, když se jedna hlava dotkne jiné hlavy. Vzhledem k tomu, že si děti často hrají blízko sebe, mají obecně vyšší šanci, že se nakazí vši. Když budete své děti povzbuzovat, aby si během hraní a sportovních aktivit udržovaly trochu fyzické vzdálenosti, můžete se vyhnout vši.
 • Sdílení oblečení a doplňků, které se dotýkají vaší hlavy: V některých případech můžete vši získat sdílením věcí, jako jsou čepice, šály, kartáče nebo jiné vlasové doplňky. Odborníci to zvažují méně častéale stále je to možné.
 • Položení hlavy na látku nebo nábytek: Vši nežijí dlouho poté, co spadnou ze svého lidského hostitele, ale mohou žít až 2 dny na nábytek, koberec, plyšové hračky, lůžkoviny a podobné předměty.

Pokud má někdo ve vašem domě vši, tyto kroky může pomoci zabránit dalšímu napadení:

 • Nábytek a podlahu důkladně vysajte.
 • Vyperte všechny textilní kusy, které mohou mít vši, včetně prostěradel, povlaků na polštáře, oblečení atd. Použijte horkou vodu o teplotě alespoň 130 °F (54,5 °C) a vysušte tyto kusy na vysokou teplotu.
 • Hřebeny, kartáče a další omyvatelné vlasové nástroje vařte 5 až 10 minut ve vodě o teplotě alespoň 130 °F (54,5 °C).
 • Suché čištění věcí, které nelze vyprat, nebo je uzavřete na 10 dní do plastového sáčku, aby se vši udusily.

8. Kdy bych měl mluvit s lékařem o vši?

Ptáte se, kdy kontaktovat lékaře ohledně napadení vší?

Antaya doporučuje nejprve vyzkoušet OTC léčbu. Používejte je podle pokynů a poté ošetření opakujte 1 týden.

Pokud ale pár dní po druhém ošetření objevíte na hlavě živé vši, spojte se s dermatologem nebo jiným lékařem pro odborné ošetření, říká.

Lékař může doporučit léky na předpis, které mohou pomoci zabít všechny vši odolné vůči OTC léčbě.

Sečteno a podtrženo

Pokud vy nebo někdo ve vaší domácnosti máte vši, Anataya sympatizuje: „Každý, kdo měl vši, chce, aby léčba fungovala a fungovala rychle,“ říká.

Ale pro dosažení nejlepších výsledků zkuste použít šampon na vši podle pokynů. Aplikací 2 dny po sobě nebo ponecháním přes noc ošetření nebude o nic účinnější – ale může podráždit pokožku hlavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY