Můžete získat zubní implantáty, pokud máte osteoporózu?

Zubní implantáty jsou bezpečnou a účinnou možností náhrady zubů, pokud máte osteoporózu.

Osteoporóza se může objevit, když hustota vašich kostí klesá. Vaše kosti mohou zeslábnout a být náchylnější ke zlomení. K tomu může někdy dojít během postmenopauzy v důsledku přirozeného poklesu hladiny estrogenu, hormonu, který pomáhá buňkám vytvářet nové kosti.

Zubní implantáty jsou možností náhrady zubů, která spočívá v tom, že ústní chirurg vloží umělý zubní kořen do čelisti. Implantát je obvykle vyroben z titanu nebo oxidu zirkoničitého, což jsou různé typy kovů.

Poté, co chirurg zavede implantát, připevní k němu protetický zub a vytvoří náhradu za chybějící zub. Po operaci bude vaše kost přirozeně růst kolem implantátu a vytvoří stabilní kloub.

Je bezpečné mít zubní implantát, pokud máte osteoporózu?

Výzkum z roku 2017 potvrdil bezpečnost zubních implantátů, pokud máte osteoporózu, i když u jakéhokoli postupu je třeba zvážit určitá rizika.

The Food and Drug Administration (FDA) upozorňuje na následující rizika zubních implantátů:

  • poranění okolních tkání nebo zubů
  • nedostatečná funkce kousání
  • pocit, jako byste měli uvolněný zub
  • infekce

Před zvažováním operace zubního implantátu je důležité promluvit si se svým zubařem nebo orálním chirurgem, abyste zjistili, zda je to pro vás ten správný postup. Mohou posoudit hustotu kostí a celkový zdravotní stav, aby zjistili, zda jste vhodným kandidátem na tento postup.

Jak osteoporóza ovlivňuje zubní implantáty?

Osteoporóza může podle studie z roku 2020 ovlivnit celkovou stabilitu zubních implantátů. Snížení hustoty kostí může vést k nestabilnějšímu zubnímu implantátu, což může vést k selhání implantátu.

I když vaše kost může úspěšně růst kolem implantátu a ukotvit jej na místě, nemusí být dostatečně bezpečná nebo dlouhodobě nevydrží žvýkání.

Může úbytek kostní hmoty vést k selhání zubního implantátu?

Schopnost vaší kosti integrovat se s implantátem je důležitá pro úspěch zubního implantátu, ale není jasné, zda ztráta kostní hmoty související s osteoporózou ovlivňuje životnost implantátu.

Přehled 15 studií z roku 2017 dospěl k závěru, že osteoporóza nevedla k většímu počtu selhání implantátů. Osteoporóza však vedla k většímu úbytku kosti kolem samotného implantátu. To naznačuje, že implantát byl méně stabilní, i když stále úspěšný.

Jak velký úbytek kostní hmoty je pro implantáty příliš velký?

V současné době neexistují žádné konkrétní pokyny, které by uváděly, že určité množství kostního úbytku je pro implantaci příliš velké. Pokud máte osteoporózu, je pravděpodobné, že budete schváleni k operaci implantátu bez ohledu na její závažnost, naznačuje výzkum z roku 2017.

Mohou bisfosfonáty ovlivnit zubní implantáty?

Bisfosfonáty jsou třídou léků používaných k léčbě osteoporózy. Účinkují tak, že zpomalují úbytek kostní hmoty a zvyšují hustotu kostí. Zatímco bisfosfonáty jsou považovány za bezpečné, není jasné, zda mohou ovlivnit úspěch zubních implantátů.

Jedním z rizik bisfosfonátů je stav zvaný osteonekróza čelisti, což je potenciálně závažný stav, který může vést ke zničení vaší čelistní kosti.

Pokud dostáváte intravenózní léčbu bisfosfonáty, můžete mít zvýšené riziko selhání implantátu. Výzkum z roku 2016 naznačili, že intravenózní bisfosfonáty byly spojeny s vyšším rizikem selhání implantátu, ale k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí více výzkumu.

Z tohoto důvodu je důležité sdělit svému zubnímu lékaři nebo orálnímu chirurgovi, pokud užíváte bisfosfonáty.

Je nutný kostní štěp před přijetím zubních implantátů?

Kostní štěpování je chirurgický zákrok, který zahrnuje přidání kosti nebo kostního materiálu do čelistní kosti, aby se zvýšila její hustota. Tento postup poskytuje stabilní základnu pro zubní implantáty, aby se pevně usadily ve vaší čelisti.

Zda je kostní štěpování nutné či nikoli, závisí na závažnosti úbytku kostní hmoty v čelistní kosti. Pokud není dostatečná kostní hustota pro podporu implantátu, může být nutné kostní štěp.

Zobrazování a skenování hustoty kostí určí, zda potřebujete kostní štěp. Podle výzkum od roku 2021až 50 % všech operací zubních implantátů vyžaduje kostní štěp.

Neúspěšné zubní implantáty

Pokud váš zubní implantát nebyl úspěšný, váš zubní lékař nebo ústní chirurg vyhodnotí důvod a určí nejlepší postup vpřed.

V některých případech může být nutné implantát odstranit a po období hojení může být vložen nový implantát. V jiných případech mohou být pro zlepšení úspěchu nového implantátu nutné další postupy, jako je kostní štěp.

Sečteno a podtrženo

Zubní implantáty jsou obecně považovány za bezpečnou a účinnou možnost náhrady zubů, pokud máte osteoporózu. K potvrzení dlouhodobé účinnosti implantátů, zejména při osteoporóze, je však zapotřebí dalšího výzkumu. (Modafinil)

Je zásadní spolupracovat s kvalifikovaným a zkušeným zubním lékařem nebo orálním chirurgem, který dokáže posoudit vaše potřeby a určit pro vás nejlepší možnost léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY