Mých 6 skrytých bojů s depresí

Chápu, že následující pocity a činnosti nemusí dávat smysl každému, ale pro lidi s depresí jsou to skryté boje.

Všichni máme zvyky, které máme tendenci dělat každý den, a některé z těchto činností dávají větší smysl než jiné. Zde je šest zvyků, které dělám, když jsem v depresi.

1. Nechtít opustit dům

Někteří lidé s depresí mohou být v domácnosti několik týdnů nebo déle. Existuje pro to mnoho důvodů, podle toho, koho se ptáte. Pro někoho je to sebenenávist. Pro ostatní zdrcující únava. Deprese má moc zničit nejen vaši vůli, ale také vaši fyzickou schopnost opustit dům.

Energie potřebná k nákupu potravin je mimo dosah. Strach, že každý člověk, na kterého narazíte, vás bude nenávidět, je skutečný. Tato myšlenková smyčka nejistoty vytváří prostředí, kde je téměř nemožné dostat se předními dveřmi.

2. Neustále se cítit provinile

Vina je naprosto normální pocit. Pokud uděláte něco, čeho litujete, bude následovat pocit viny. S depresí však jde o to, že může způsobit pocity viny nic nebo přes všechno.

Pocit viny je ve skutečnosti příznakem deprese a je to důvod, proč když prožívám depresi, mám pocit, že na sebe beru neduhy světa. Lidé s depresí se mohou například cítit provinile, že nemohou pomoci lidem, kteří se stali obětí přírodní katastrofy, a to v nich zase vyvolává pocit, že jsou bezcenní.

Pocit viny za věci blíže k domovu, jako je pocit neskutečné viny za neshody, je samozřejmě ještě častější.

3. Neobtěžovat se udržovat dobrou hygienu

Dobrá hygiena by měla být samozřejmostí. Sprcha každý den nebo blízko. Čistěte si zuby, upravte si vlasy a pečujte o své tělo. Ale když přijde deprese, postižení se mohou přestat sprchovat – dokonce i týdny, pokud epizoda trvá tak dlouho. Zní to „hrubě“, ale to je to, co deprese dělá. Někomu může být příliš špatně na to, aby se sprchoval.

Někdy je bušení vody fyzicky bolestivé. Někdy být nahý bolí. Představa sprchy může vyvolat pocity bezcennosti. Možná ani nemáte pocit, že si zasloužíte být čistí. Totéž platí pro další úkoly, jako je čištění zubů nebo mytí obličeje.

Deprese může jednoduše změnit akty sebeobsluhy na vyčerpávající činnosti, na které prostě nemáme energii.

4. Být nucen každý den zdřímnout

Lidé potřebují asi osm hodin spánku za noc, že? No, to může být pravda pro většinu, ale pro lidi s těžkou depresí může být těžké nespát celý den.

Když se lidé s depresí probudí, často se vůbec necítí odpočatí. Nemají pocit, že spali. Nemají energii a jsou stále ospalí. To vede ke zdřímnutí za zdřímnutím za zdřímnutím, přičemž se zdá, že žádné množství spánku nevyvolává pocit odpočinku.

5. Být přesvědčen, že vás všichni nenávidí

V životě vás někteří lidé budou mít rádi a někteří ne. To je normální, ne? Ve zdravém smýšlení bude většina lidí přijímat pozitiva s negativy. Ale deprese je jako čert na vašem rameni, šeptá, dokud se lidé nenávidí a nejsou přesvědčeni, že je nenávidí i všichni ostatní.

Deprese poukazuje na každou nepatrnou, vnímanou, možnou maličkost a používá ji jako „důkaz“, že vás všichni nenávidí. Toto vnímání nenávisti vede k tomu, že lidé s depresí se cítí ještě více depresivní.

6. Neuklízet si doma měsíce v kuse

Podobně jako skličující úkol sprchovat se – vysávání, utírání prachu a čištění se může zdát zcela vyloučené. Apatie je běžný pocit s depresí. Někteří depresivní lidé se možná ani necítí hodni čistého životního prostředí.

Apatie dokáže otupit naše smysly a vymazat shnilé pachy, protože si myslíme, že patříme mezi odpadky. Nebo si myslíme, že to můžeme udělat později, protože si myslíme, že depresivní epizoda může projít. Deprese nám bere tolik energie – emocionální i fyzické –, že si musíme vybrat, jak ji využijeme, a někdy to nechává úklid na konci seznamu priorit.

V co doufají lidé s depresí, můžete pochopit

Není nejlepší mít tyto věci společné – protože to jsou věci, které lidé s depresí spojují a soucítí. Ale doufejme, že to pomůže ostatním, kteří nevědí, jaké to je, pochopit, proč můžeme spadnout z radaru nebo se někdy ukázat trochu neupravení. S těmito pocity bojujeme každý den.

Někdy může být něco tak jednoduchého, jako je placení účtů, považováno za výhru.


Natasha Tracy je známá řečnice a oceněná spisovatelka. Její blog Bipolar Burble se trvale umisťuje mezi 10 nejlepšími zdravotními blogy online. Natasha je také autorkou uznávaného filmu Lost Marbles: Insights into My Life with Depression & Bipolar na svém kontě. Je považována za hlavní influencerku v oblasti duševního zdraví. Psala pro mnoho webů včetně HealthyPlace, HealthLine, PsychCentral, The Mighty, Huffington Post a mnoha dalších.

Najděte Natashu Bipolární Burble, Facebook, Cvrlikání, Google+, Huffington Posta ji stránka Amazon.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY