Nakládaná šťáva na křeče: Funguje to?

Co má šťáva z okurek společného s křečemi?

Nakládaná šťáva se v průběhu let stala oblíbeným lékem na křeče nohou – konkrétně na křeče, které dostávají běžci a sportovci po tréninku.

Někteří sportovci na to přísahají a potvrzují, že šťáva z okurek opravdu funguje. Věda za tím však není jasná.

Skeptici na jedné straně pochybovali, že šťáva z okurek na křeče v nohách vůbec funguje. Zatím neexistuje žádný solidní vědecký důvod, který by dokazoval, jak to funguje, takže to někteří odepisují jako placebo efekt.

Na druhou stranu, některé výzkumy naznačují, že okurková šťáva je mnohem účinnější než placebo. Stále však není jasné proč.

Jedna dlouhotrvající teorie o tom, jak funguje šťáva z okurek, je její obsah sodíku. Šťáva obsahuje sůl a ocet, které mohou pomoci doplnit elektrolyty. Ale je to skutečně pravda?

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Opravdu to funguje?

Vzhledem k tomu, že šťáva z okurek je tak široce používaným lékem na křeče nohou ve sportovním světě, existuje několik výzkumů a studií, které zkoumají její účinky – i když ne mnoho.

Velmi málo studií plně vysvětluje nebo dokazuje, jak to funguje. Ani nevysvětlují, jak to nefunguje, nebo jak je to jen placebo efekt. K dnešnímu dni je účinnost kyselé okurky stále nejistá.

Někteří teoretizovali, že elektrolyty z nakládané šťávy zabraňují křečím nohou po cvičení – ale jedna studie z roku 2014 to vyvrátila.

Po kontrole hladin krevní plazmy devíti zdravých mužů na známky zvýšených elektrolytů po konzumaci nakládané šťávy po cvičení výzkumníci zjistili, že hladiny elektrolytů zůstaly stejné.

Také zůstali na úrovni bez ohledu na to, co účastníci studie pili: vodu, sportovní nápoje nebo kyselou šťávu. Je to proto, že trvá mnohem déle, než se elektrolyty plně vstřebají do těla, a ještě dlouho poté, co přišla a odešla svalová křeč.

Stejná skupina výzkumníků také dříve v roce 2010 provedla test kyselé šťávy z okurek na křeče. Zjistili, že funguje na zkrácení trvání křečí. V průměru uvolnil křeče asi za 1,5 minuty a o 45 procent rychleji, než když se po cvičení nic nebralo.

Úleva od křečí také neměla nic společného s placebo efektem. To vedlo k intenzivnějšímu zkoumání účinků nakládané šťávy na hladiny elektrolytů později v roce 2014.

Jak používat šťávu z okurek na křeče

Ve studiích, kde byla nakládaná šťáva účinná na svalové křeče, použili vědci asi 1 mililitr na kilogram tělesné hmotnosti. Pro průměrného účastníka studie to bylo někde mezi 2 až 3 uncemi tekutiny.

Chcete-li použít šťávu z okurek na svalové křeče, odměřte šťávu z okurek a rychle ji vypijte. Přijatelné je i pořízení hrubého „záběru“.

Pokud chcete, můžete použít kyselou šťávu z okurek z obchodu nebo bezpečně fermentované domácí okurky. Ujistěte se, že jsou přítomny přírodní octové kyseliny a soli. Nezáleží také na tom, zda byla šťáva z okurek pasterizovaná nebo ne.

Protože se má za to, že úleva od křečí pochází konkrétně z octa, vyhněte se zalévání šťávy. Pijte ji syrovou a zažijte její chuť. To však může být obtížné pro některé lidi, kteří si chuť tolik neužijí.

Věda, proč to funguje

I když to ještě nebylo prokázáno, vědci předpokládají, že nakládaná šťáva může pomoci při křečích spuštěním svalových reflexů, když se tekutina dostane do zadní části krku.

Tento reflex zastaví vynechávání neuronů ve svalech po celém těle a „vypne“ pocit křeče. Má se za to, že to dělá konkrétně obsah octa v nakládané šťávě.

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by prokázal, zda přesně takto funguje šťáva z okurek, aby se zabránilo křečím. I když neexistují žádné studie, které by prokázaly, že šťáva z okurek nefunguje nebo že je to placebo, více výzkumů podporuje, že skutečně funguje tímto mechanismem.

Musí to být šťáva z okurek?

Šťáva z okurek byla postupem času jedinečná a oblíbená ve způsobu, jakým pomáhá při svalových křečích. Doposud neexistovalo mnoho jiných přírodních potravin nebo prostředků, které by mu mohly konkurovat.

Potraviny podobného ražení nebyly prozkoumány tolik jako šťáva z okurek proti křečím. Ale mohly by být stejně dobré.

Mohli byste jíst okurku a mít stejný účinek? Vědecky vzato možná.

Jak vědci předpokládali v roce 2010, úleva od křečí může mít více společného s obsahem octa. Pokud jíte nálev naložený v octě, mohlo by to také fungovat.

Jíst kyselou okurku však není tak dobře prozkoumané jako kyselá šťáva.

Co další podobné fermentované produkty? Tekutiny jako šťáva z kysaného zelí, kimchi džus, jablečný ocet a dokonce i kombucha jsou podobné šťávě z okurek. Některé mají obsah octa i soli, zatímco jiné obsahují pouze ocet.

Podle teorie octa mohou fungovat i tyto. Jen nebyly studovány ani testovány jako šťáva z okurek.

Není na škodu je vyzkoušet, pokud předem zvážíte některý z možných vedlejších účinků.

Co bych měl vědět před použitím kyselé okurky?

Někteří lékaři a zdravotníci varují, že šťáva z okurek by možná mohla zhoršit dehydrataci. Říká se, že když ho pijete, potlačuje žízeň, ale nerehydratuje jako voda.

Podle studií z roku 2010 a 2014 to není pravda. Nakládaná šťáva vás nevysuší a nezažene žízeň. Také vás to rehydratuje stejně jako voda, naznačuje další podobná studie z roku 2013.

Pokud jsou přijata malá množství – například 2 až 3 unce tekutiny příležitostně – nemělo by to být žádné nebo žádné zdravotní nebo dehydratační obavy.

Nakládaná šťáva má tendenci mít hodně soli, a proto má vysoký obsah sodíku. Lidé s vysokým krevním tlakem a ti, kteří sledují dietní sodík, si mohou dávat pozor, aby si nevzali příliš mnoho šťávy z okurek a používali ji jen příležitostně.

Nakládané okurky, zejména domácí, mají vysoké hladiny probiotik pro zdraví střev a funkci imunitního systému.

Buďte opatrní při užívání, pokud máte zažívací potíže nebo poruchy. Některé kyselé okurky mají vysoký obsah kyseliny octové, což může zhoršit určité příznaky. Existují také některé další možné vedlejší účinky.

Sečteno a podtrženo

Dosavadní verdikt je, že šťáva z okurek může působit na křeče v nohách po cvičení. Ačkoli o tom není mnoho výzkumů, dosavadní studie jsou docela podpůrné.

Použití šťávy z okurek k občasnému odstranění křečí po cvičení by také mělo být obecně zcela bezpečné. Máte-li jakékoli obavy, promluvte si před použitím se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY