Návaly horka u mužů

Přehled

Záblesk horka je pocit intenzivního tepla, který nespouští vaše bezprostřední okolí. Často se objeví náhle. Návaly horka jsou běžně spojovány s ženami v menopauze. Tento stav však mohou zažít i muži.

Možné příčiny návalů horka u mužů

Ženy zažívají návaly horka z náhlého výkyvu hormonů, jak stárnou. Na druhou stranu u mužů nedochází k přirozenému prudkému poklesu testosteronu. Ve skutečnosti muži po třicítce každý rok zaznamenají pokles testosteronu o méně než 2 procenta. To je zdravý a trvalý pokles.

Androgenní deprivační terapie

Návaly horka se u mužů s největší pravděpodobností objevují v důsledku léčby rakoviny prostaty zvané androgenní deprivační terapie. Tato léčba funguje tak, že omezuje produkci testosteronu, takže nemůže stimulovat růst rakovinných buněk. Odhaduje se, že až 80 procent mužů, kteří podstoupí tuto formu terapie, má návaly horka.

Příčiny životního stylu

Návaly horka u mužů se často shodují s dalšími příznaky, jako je erektilní dysfunkce, ztráta libida a změny nálad. Tyto příznaky mohou být důsledkem stresu, deprese nebo úzkosti.

Lékařské příčiny

Nízké hladiny testosteronu nebo „nízké T“ mohou být způsobeny různými příčinami, ale muži s tímto stavem mohou také zažít návaly horka.

Příznaky návalů horka u mužů

Příznaky zahrnují:

  • pocit tepla, který se náhle objeví
  • silné pocení
  • zarudnutí kůže

Zatímco spouštěče poklesu hormonů se u mužů a žen liší, příznaky návalů jsou u obou pohlaví stejné. Pocit tepla a zrudnutí je nejintenzivněji pociťován v oblasti hlavy a trupu. Tyto příznaky může doprovázet silné pocení a zarudnutí kůže.

Takové příznaky mohou rychle projít, v průměru asi čtyři minuty a skončit studeným potem. Někteří muži a ženy zaznamenají tyto příznaky zřídka, zatímco jiní je mohou zaznamenat až 10krát denně.

Většina mužů přestane mít záblesky během tří až čtyř měsíců po ukončení léčby androgenní deprivace. Muži, kteří zůstávají na terapii, mohou tyto příznaky nadále pociťovat.

Léčba a prevence návalů horka u mužů

Zlepšení stravy, spánku a celkové kondice může pomoci snížit nepohodlí během návalů horka.

Jeden studie zjistili, že užívání antidepresiv, progestinových hormonů včetně Megestrolu nebo antiandrogenních hormonů, jako je Cyproteron, může pomoci léčit návaly horka u mužů. Pomoci může také substituční terapie estradiolem a testosteronem. Je důležité si uvědomit, že testosteronová substituční terapie je kontraindikována u mužů s rakovinou prostaty v anamnéze, protože může stimulovat rakovinné buňky. Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakékoli léky mimo označení.

Předcházejte návalům horka tím, že se vyhnete běžným spouštěčům, jako jsou:

  • alkohol
  • kouření
  • káva
  • kořeněná jídla
  • teplé pokojové teploty
  • těsné nebo těžké oblečení

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY