Nejlepší místní léčba Hidradenitis suppurativa pro rok 2023

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.

Rychlý pohled na nejlepší témata pro HS

 • Nejlepší antiseptický čistič: Antiseptický čisticí prostředek bez barviv
 • Nejlepší bodové ošetření: SOS denní záchranný sprej na obličej
 • Nejlepší pro minimalizaci infekce: Solimo 99% isopropylalkohol
 • Nejlepší aktuální předpis: klindamycin
 • Nejlepší přírodní mast: První medová sterilní manuka medová mast
 • Nejlepší zklidňující mast: Bio-First Manuka Skin Saver
 • Nejlepší pro aplikaci léků: Antimikrobiální vatové tampony Q-Tips

Hidradenitis suppurativa nebo HS je kožní onemocnění, které způsobuje bolestivé hrudky na kůži, obvykle v částech těla, kde se kůže dotýká kůže. Tyto hrudky mohou vypadat jako pupínky nebo uzliny podobné akné, což je důvod, proč mnoho lidí zpočátku nehledá diagnózu. Bez léčby se však stav kůže může zhoršit do té míry, že to ovlivní kvalitu vašeho života.

Výzkum HS nám umožnil lépe porozumět tomuto chronickému onemocnění, včetně možností léčby navržených ke zvládání příznaků. Zatímco HS nelze vyléčit, lze ji léčit a kontrolovat pomocí léků a změn životního stylu.

Čtěte dále a podívejte se na HS plus 10 aktuálních produktů, které mohou pomoci zvládnout příznaky.

Co je hidradenitis suppurativa?

HS se někdy nazývá acne inversa, ale není to forma akné. Je to chronické kožní onemocnění, které způsobuje bolestivé kožní praskliny v kterékoli z těchto oblastí:

 • podpaží
 • slabina
 • vnitřní strany stehen
 • pod prsy
 • mezi hýžděmi
 • řiť

Axilla je nejvíc společné umístění pro HS léze. Dalšími společnými oblastmi jsou vnitřní stehna, hýždě, šourek, stydká oblast, vulva a trup. U malého počtu lidí s HS se na obličeji objevují hrbolky.

Během propuknutí se u lidí s HS mohou objevit červené hrbolky, které připomínají pupínky, hlubší cysty nebo vředy. Tyto zlomeniny jsou často bolestivé a léze mohou prosakovat nebo odtékat. Bez léčby se příznaky mohou zhoršit a mohou vést k abscesům, které se otevřou a vytečou krev a hnis. Když se tyto abscesy zahojí, často zanechávají jizvy.

Abscesy se mohou dále rozvíjet ve stejné oblasti. V průběhu času cyklus vývoje abscesů a jizev vytváří tunely pod kůží, známé jako sinusové trakty. Pokud se HS neléčí, může zhoršit vaši schopnost sedět, chodit, protahovat se nebo ohýbat.

Jak lokální léčba pomáhá HS?

Lokální léčba HS nevyléčí a sama o sobě nestačí ke zvládnutí vzplanutí HS. Různé topické produkty však mohou být užitečné pro konkrétní výsledky, jako je čištění postižených oblastí, podpora hojení lézí nebo zmírnění podráždění.

Lokální klindamycin, antibiotikum, je typicky první léčebnou terapií mírné HS. Studie ukazují, že jeho účinnost je pravděpodobně spojena s jeho protizánětlivými přínosy. Může pomoci léčit stávající léze a pomáhat předcházet vzniku nových.

Jiné topické produkty mohou také pomoci snížit zánět během vzplanutí HS.

Jak jsme si vybrali

Abychom sestavili náš seznam nejlepších témat pro HS, hledali jsme zpětnou vazbu od lidí, kteří tyto produkty používali k úspěšné léčbě svých příznaků. Upřednostnili jsme značky s pozitivní pověstí na trhu. Také jsme zajistili, že každý produkt, který jsme zahrnuli, splňuje naše interní standardy pro důvěryhodnost a dobré obchodní praktiky. Zjistěte více o našem procesu prověřování.

Healthline vybírá nejlepší topika pro hidradenitis suppurativa

Nejlepší antiseptický čistič

Antiseptický čistič pleti bez barviv

 • Cena: 11,49 $
 • Klíčové ingredience: chlorhexidin glukonát

Tento antiseptický čistič lze použít k čištění bakterií kolem aktivních HS světlic. Léze, které prasknou a pomalu se hojí, je třeba udržovat čisté, aby se zabránilo infekci, a tento čisticí prostředek je dobrou volbou pro redukci bakterií.

Vršek pumpy usnadňuje dávkování a recenzenti říkají, že dobře pění a příliš nevysušuje.

Pamatujte, že tento čisticí prostředek by se neměl používat v oblasti genitálií.

Nakupujte nyní ve Walgreens

Nejlepší bodové ošetření

SOS denní záchranný sprej na obličej

 • Cena: 28 dolarů
 • Klíčové ingredience: kyselina chlorná, kyselina hyaluronová, ceramidy

Tento sprej je formulován na obličej, ale lze jej bezpečně použít na celé tělo ke zklidnění aktivních HS vzplanutí, včetně otevřených ran. Podle Tower 28 má kyselina chlorná v tomto spreji antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci podpořit hojení a opravit poškozené kožní bariéry.

Nakupujte nyní na Tower 28

Nejlepší pro minimalizaci infekce

Solimo 99% isopropylalkohol

 • Cena: 5,84 $
 • Klíčové ingredience: isopropylalkohol

Vzplanutí HS často znamená zvládnutí otevřených ran. To znamená, že je důležité udržovat pokožku čistou. Dezinfekce tímto antiseptikem první pomoci, což je 99% isopropylalkohol, může pomoci předejít riziku infekce.

Nakupujte nyní na Amazonu

Nejlepší aktuální předpis

klindamycin

 • Cena: liší se (k dispozici na předpis)
 • Klíčové ingredience: topická suspenze klindamycinfosfátu

Klindamycin byl značně rozšířen studoval pro HS. Používá se k léčbě mírných až středně těžkých případů. Je k dispozici na předpis a lze jej použít k léčbě cyst, které se teprve rozhoří. Jeho použití při prvních známkách HS hrbolu může pomoci jej omezit.

Nejlepší přírodní mast

První medová sterilní manuka medová mast

 • Cena: 12,89 $
 • Klíčové ingredience: med Manuka lékařské kvality z Nového Zélandu

Tato sterilní medová mast Manuka pomáhá vytvořit vlhkou ochrannou bariéru, která přirozeně čistí léze HS, zabraňuje infekci a minimalizuje zjizvení. Zabraňuje také přilepení chirurgických vložek na otevřené rány, což může zpomalit proces hojení. Může také minimalizovat bolest při kontaktu.

Nakupujte nyní na Amazonu

Nejlepší zklidňující mast

Bio-First Manuka Skin Saver

 • Cena: 40 dolarů
 • Klíčové ingredience: lékařský med Manuka, aloe vera, ostropestřec mariánský

Tento gel bez steroidů používá med Manuka lékařské kvality s řadou dalších složek zklidňujících pokožku ke zklidnění mnoha kožních problémů, včetně ekzému, lupénky a kůže ohrožené radiační terapií. U HS lézí nabízí lehký ochranný film na kůži, který zklidňuje a podporuje hojení.

Nakupujte nyní na BioFirst

Nejlepší pro aplikaci léků

Antimikrobiální vatové tampony Q-Tips

 • Cena: 9,96 $
 • Klíčové ingredience: bavlna

Chcete-li udržet cysty HS co nejčistší a vyhnout se možnosti zavlečení bakterií, je důležité aplikovat topické přípravky něčím sterilním. Tyto vatové tyčinky usnadňují jemné nanášení produktů na citlivou pokožku a aktivní HS vzplanutí.

Nakupujte nyní na Amazonu

Možné vedlejší účinky lokální léčby

Lokální léčba používaná k léčbě HS může mít vedlejší účinky. Patří mezi ně pocit pálení při aplikaci, zarudnutí, celkové podráždění kůže nebo svědění.

Odborný pohled: Dr. Amanda Marsh

Chceme, aby se pacienti s HS myli šetrně bez tření. Nejběžnější doporučení pro použití světlic jsou benzoylperoxid, pyrithion zinečnatý a chlorhexidin jako antiseptické čisticí prostředky. Během vzplanutí mohou pacienti často dostávat injekce kenalogu (steroidu) do léze, aby se minimalizovaly příznaky a zmenšila velikost vzplanutí. Zředěný bílý ocet může také pomoci snížit zápach. Chceme zabránit infekci, pomoci minimalizovat zánět a snížit bolest. Některé topické látky (mytí nebo léky) mohou vyžadovat, aby pacienti provedli náplastový test, protože nechceme další podráždění těchto oblastí.

Další tipy pro zvládnutí vzplanutí HS

Zvládání vzplanutí HS často zahrnuje několik terapií a změny životního stylu.

 • Osobní hygiena: HS není způsobeno špatnou hygienou, ale správné přípravky k mytí pokožky mohou pomoci zvládnout bolest a zabránit vzplanutí. Hledejte jemné tělové mycí prostředky bez obsahu mýdla, které neobsahují žádné vůně ani mýdla, aby se zabránilo podráždění.
 • Oblečení: Těsné oblečení může potřít postižená místa a zhoršit vzplanutí. Volné oblečení vyrobené z přírodních vláken, jako je bavlna a konopí, může pomoci cirkulaci vzduchu. Podprsenky a spodní prádlo s měkkými košíčky bez gumičky na nohách mohou také snížit podráždění jakýchkoli existujících hrbolků. Pokud se obáváte, že se hrbolky rozlomí a ušpiní vaše oblečení, prodyšná základní vrstva je dobrou volbou.
 • Strava: Protizánětlivé potraviny, jako je čerstvé ovoce a zelenina, mastné ryby a zdravé tuky, mohou pomoci minimalizovat vzplanutí. Některé malé studie zjistily, že mléčné výrobky zřejmě zhoršují příznaky HS.
 • Zdravé návyky: Pokud v současné době kouříte, rozhodně se pokuste přestat. Existují také důkazy, které naznačují, že hubnutí může pomoci snížit příznaky HS u lidí s nadváhou.
 • Podpora komunity: Chronické stavy mohou být izolační. Online podpůrné skupiny pro lidi s HS vás zkontaktují s lidmi, kteří opravdu rozumí tomu, čím procházíte, což vám může pomoci cítit se podporováni.

Promluvte si se svým lékařem o konkrétních věcech, které můžete udělat, abyste pomohli zvládnout HS.

Často kladené otázky o hidradenitis suppurativa

Co rychle vyčistí hrbolky hidradenitis suppurativa?

HS hrbolky mohou trvat týden nebo 2. Je důležité spolupracovat s lékařem na vytvoření léčebného plánu, který léčí existující hrboly a pomáhá předcházet novým. Může se jednat o kombinaci lokálních a perorálních léků a úpravy životního stylu.

Co spouští hidradenitis suppurativa?

Vědci se domnívají, že kouření cigaret je hlavním spouštěčem HS. Podle American Academy of Dermatology Association kouří 70 % až 90 % lidí s HS. Je také častější u lidí s obezitou.

Stres, horké počasí a potraviny s vysokým obsahem cukru nebo obsahující mléčné výrobky mohou být potenciálními spouštěči.

U lidí s menstruačním cyklem mohou hormony také vyvolat vzplanutí HS.

Je hidradenitis suppurativa nakažlivá?

Ne. I když si lékaři nejsou jisti, co způsobuje HS, vědí, že to není nakažlivé. Není to také důsledek špatné hygieny nebo infekce.

Odejde někdy hidradenitis suppurativa?

HS nelze vyléčit, ale existují způsoby, jak zvládnout současné vzplanutí a pomoci předejít novým. Pokud máte podezření, že máte HS, je důležité spolupracovat s lékařem na diagnóze a přizpůsobeném léčebném plánu. Bez léčby může HS vytvořit jizvy, které v konečném důsledku ovlivní kvalitu vašeho života.

Správnou léčbu HS nelze provést pouze pomocí krémů, čisticích prostředků a mastí. Nejlepším přístupem je spolupracovat se svým lékařem na individuálním léčebném plánu, který bude řešit stávající vzplanutí a pomůže předejít novým.

Stránka podpory Hidradenitis Suppurativa společnosti Healthline

Vědění je síla, když žijete s HS. Prozkoumejte naše zdroje pro pohledy z první osoby, tipy na výživu, řízení fyzického a duševního zdraví a mnoho dalšího.


Jessica Timmons pracuje jako spisovatelka na volné noze od roku 2007 a pokrývá vše od těhotenství a rodičovství po konopí, chiropraxi, pádlování vestoje, fitness, bojová umění, domácí dekorace a mnoho dalšího. Její práce se objevily v mindbodygreen, Pregnancy & Newborn, Modern Parents Messy Kids a Coffee + Crumbs. Podívejte se, co teď dělá, na jessicatimmons.com.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY