Oligomenorea

Co je oligomenorea?

Oligomenorea je stav, při kterém máte občasné menstruace. Vyskytuje se u žen v plodném věku. Určité odchylky v menstruaci jsou normální, ale u ženy, která pravidelně nemenstruuje déle než 35 dní, může být diagnostikována oligomenorea.

Období se obvykle vyskytuje každých 21 až 35 dní. Diagnóza se po více než 90 dnech bez menstruace změní na oligomenoreu.

Ve studii z roku 2013 na vysokoškolských ženách 17 procent uvedlo, že se záměrně odchýlily od pokynů pro hormonální antikoncepci, aby záměrně zkrátily menstruaci. Polovina z nich uvedla, že se naučili, jak to udělat z nelékařských zdrojů. To zdůrazňuje potřebu, aby lékaři a pacienti lépe komunikovali, když pacientky začnou plánovat antikoncepci.

Jaké jsou příznaky oligomenorey?

Navštivte svého lékaře, pokud budete déle než 35 dní bez menstruace a neužívate antikoncepční léky. Pokud se váš cyklus náhle změní, kontaktujte svého gynekologa.

Některé ženy, které vynechají menstruaci, mohou příště zažít silnější menstruaci. To může být normální a nemusí to nutně znamenat potrat.

Co způsobuje oligomenoreu?

Oligomenorea má různé příčiny:

  • Nejčastěji je tento stav vedlejším účinkem hormonální antikoncepce. Některé ženy zažívají stále slabší menstruaci po dobu tří až šesti měsíců poté, co začnou užívat antikoncepci. Někdy se jejich menstruace úplně zastaví.
  • U mladých žen, které se účastní sportu nebo se zabývají těžkým cvičením, se může tento stav rozvinout.
  • Poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nervosa a bulimie, mohou také způsobit tento stav.
  • Oligomenorea je běžná u dospívajících dívek a žen v perimenopauze v důsledku kolísání hladin hormonů.
  • Oligomenorea se může objevit i u žen, které mají cukrovku nebo problémy se štítnou žlázou.
  • Je to také běžné u žen s vysokou hladinou proteinu zvaného prolaktin v krvi. Léky, jako jsou antipsychotika a antiepileptika, mohou snížit menstruaci.

Je důležité se ujistit, že příčinou opožděného menstruačního cyklu není těhotenství.

Jak se diagnostikuje oligomenorea?

Oligomenorea je obvykle diagnostikována po kontrole vaší menstruační anamnézy. Fyzikální vyšetření, krevní testy a ultrazvukové zobrazování mohou být také nezbytné.

Zmeškaný menstruační cyklus nebo světelný tok většinou nepředstavují problém, ale někdy mohou naznačovat přítomnost syndromu polycystických ovarií (PCOS). Přesná příčina PCOS není známa, ale kombinace faktorů může zahrnovat inzulínovou rezistenci, zvýšené hladiny určitých hormonů a nepravidelné menstruační cykly.

Jak se oligomenorea léčí?

Oligomenorea není sama o sobě vážná. Menstruační období lze upravit změnou užívání hormonální antikoncepce nebo progestinu.

Někdy může oligomenorea naznačovat další základní problém, jako je porucha příjmu potravy, kterou je třeba léčit. Jiné ženy možná budou muset cvičení omezit.

jaký je výhled?

Oligomenorea obvykle není vážný stav, ale někdy může být příznakem jiných problémů. Výzkum menstruačních poruch pokračuje. Vědci studují zejména roli genetiky v menstruaci a vztah mezi nízkou hladinou tělesného tuku a hormonální regulací.

Mít méně než čtyři menstruační cykly za rok po léta, které se vyskytují přirozeně a bez léků, jako jsou antikoncepční pilulky, může zvýšit riziko hyperplazie endometria a rakoviny endometria.

Pokud pravidelně chodíte bez menstruace déle než 35 dní, navštivte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY