Opravdu funguje krém na odstranění tetování? Co můžeš udělat

Co je krém na odstranění tetování?

Krémy na odstranění tetování se aplikují na tetovanou pokožku v naději, že smažou inkoust. Mnohé jsou k dispozici v obchodních domech nebo online prodejcích, ale existuje jen málo důkazů, že krémy na odstranění tetování skutečně odstraňují tetování.

Většina z těchto produktů ani netvrdí, že by tetování úplně odstranila. Místo toho tvrdí, že pomáhají dělat vaše tetování méně nápadné.

Krémy na odstranění tetování mají také vážné vedlejší účinky, včetně pálení a jizev.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, proč krémy na odstranění tetování nefungují a jaké metody můžete použít k úplnému odstranění tetování bez poškození těla nebo poškození pokožky.

Opravdu fungují krémy na odstranění tetování?

Krátká odpověď? Ne.

Tyto krémy tvrdí, že odstraňují tetování bělením nebo odlupováním horní vrstvy pokožky (epidermis). Někteří dokonce tvrdí, že nahrazují bílé krvinky na kůži (makrofágy), které jsou naplněny tetovacím inkoustem.

Tetovací inkoust je vstřikován do další vrstvy vaší kůže (dermis), takže mnoho z těchto povrchových ošetření krémy na odstranění tetování je při odstraňování tetovacího inkoustu neúčinných. V nejlepším případě krém způsobí, že tetování zmizí a zanechá zkreslenou, odbarvenou verzi tetování, která se může stát trvalou jizvou.

Krémy na odstranění tetování také obsahují chemikálie, jako je například peeling kyselina trichloroctová, která se také používá při léčbě jiných kožních onemocnění. Ačkoli je kyselina trichloroctová pravidelně používána zdravotníky pro profesionální ošetření pleti, může být nebezpečné používat ji doma bez dozoru.

Jsou možné vedlejší účinky?

Chemikálie jako kyselina trichloroctová jsou regulovány Food and Drug Administration (FDA), ale jejich použití v těchto krémech není. Žádný krém na odstranění tetování, který je v současné době na trhu, nebyl schválen FDA.

Chemikálie v těchto produktech mohou způsobit bolestivé vedlejší účinky, včetně:

 • zarudnutí
 • vyrážky
 • hořící
 • odlupování
 • trvalé zjizvení
 • trvalé zbarvení kůže
 • zánět

Pokud máte alergie, použití pochybného krému může způsobit potenciálně život ohrožující příznaky.

Tyto zahrnují:

 • vyrážky
 • kopřivka
 • otok
 • potíže s dýcháním
 • nevolnost
 • zvracení
 • anafylaxe

Co můžete udělat pro bezpečné odstranění tetování?

Několik možností odstranění tetování je považováno za bezpečné, pokud je provádí lékař, dermatolog nebo jiný licencovaný lékař.

To zahrnuje:

 • laserová operace
 • chirurgická excize
 • dermabraze

Laserová operace

Laserová chirurgie odstraňuje tetování pomocí speciálního typu laseru nazývaného Q-switched lasers. Tyto lasery aplikují pulz koncentrovaného tepla, který rozbije inkoust v kůži.

Kvůli teplu může vaše kůže otékat, vytvářet puchýře nebo krvácet z léčby. Váš lékař vám dá antibakteriální mast, jako je Neosporin, aby se zabránilo infekci.

Náklady na odstranění laserové operace se liší v závislosti na velikosti, barvách a typu odstraňovaného tetování. V průměru může jedna relace stát 200 až 500 USD.

Laserová operace může trvat několik sezení k úplnému odstranění tetování, takže úplné ošetření může stát od 1 000 do více než 10 000 USD.

Chirurgická excize

K tomu vám lékař znecitliví kůži kolem tetování lokálním anestetikem. Potom pomocí skalpelu vyříznou tetovanou kůži a pomocí stehů ji sešijí zpět.

Chirurgická excize je rychlá a účinná, protože ji lze provést během jednoho sezení a zcela odstraní veškerou tetovanou kůži. Může ale zanechat viditelnou jizvu a na větší tetování nemusí dobře fungovat.

Náklady na chirurgickou excizi závisí na velikosti a umístění tetování a také na tom, zda váš lékař navrhuje použití kožních štěpů. V průměru stojí chirurgická excize asi 850 $.

Dermabraze

Dermabraze se provádí pomocí nástroje, který je podobný rotační brusce. Po znecitlivění kůže zmražením nebo použitím lokálního anestetika vám lékař seškrábne potetovanou kůži kruhovým brusným kartáčkem.

Dermabraze může způsobit, že se pokožka bude cítit jako surová déle než týden po zákroku. Není to tak účinné jako laserové nebo chirurgické techniky, takže to obvykle není první volbou vašeho lékaře pro odstranění tetování.

Náklady na dermabrazi závisí na velikosti tetování. Malé tetování může být odstraněno za méně než 100 $, ale větší tetování se může pohybovat od 1 000 do 5 000 $.

Jak poznám, která metoda je pro mě vhodná?

Ne všechny techniky odstranění tetování pro vás mohou fungovat dobře. Velikost, barva nebo typ použitého tetovacího inkoustu mohou ovlivnit úspěšnost každého ošetření.

Váš lékař nemusí doporučit laserové odstranění, pokud máte citlivou pokožku nebo pokud vaše pokožka nereaguje dobře na jiné ošetření. Laserové odstranění může být také dražší nebo časově náročnější, než byste preferovali, zejména proto, že větší tetování může vyžadovat mnoho ošetření pro úplné odstranění.

Chirurgická excize může zanechat znatelnou jizvu nebo být příliš bolestivá pro větší tetování. Tato technika je nejúčinnější u malých tetování.

Dermabraze může být dobrou alternativou, pokud laserové nebo excize techniky pro vás nefungují nebo jsou příliš drahé. Může to být také levnější a rychlejší pro menší tetování. Ale dermabraze je také mnohem méně účinná než laserová nebo chirurgická léčba.

Otázky, které byste měli položit svému zdravotníkovi

Před odstraněním tetování se zeptejte svého lékaře na následující otázky:

 • Jaké procedury jsou pro mou pokožku nejbezpečnější?
 • Jakou léčbu byste mi doporučili?
 • Kolik bude stát odstranění?
 • Jak dlouho bude trvat léčba? Budu muset podstoupit více ošetření?
 • Existují nějaká rizika, kterým čelím při odstraňování tetování?
 • Bude léčba bolet? Jaké druhy anestezie nebo znecitlivění je bezpečné používat?
 • Způsobí odstranění nepohodlí v mých každodenních činnostech?
 • Jak se ujistím, že jsem připraven na léčbu?
 • Jak účinná bude léčba?

Ujistěte se, že jste se zeptali svého lékaře na renomované kanceláře pro odstranění tetování. V některých případech vás může váš zdravotník odkázat k chirurgovi nebo dermatologovi.

Osoba provádějící odstranění by měla být buď licencovaným lékařem, chirurgem nebo dermatologem se zkušenostmi v odstraňování tetování. Měli by mít také přístup k vašim lékařským záznamům, aby se ujistili, že jste pro zákrok dostatečně zdraví.

Sečteno a podtrženo

Krémy na odstranění tetování nefungují a mohou způsobit vážné kožní reakce, které mají za následek trvalé poškození kůže nebo tkáně. Tyto krémy by neměly být používány jako alternativa k ošetřením schváleným FDA.

Existuje mnoho renomovaných služeb odstraňování tetování, které vám mohou poskytnout bezpečnou a účinnou léčbu. Některé organizace, jako je Homeboy Industries, poskytují bezplatné odstranění tetování dobrovolnými lékaři lidem, kteří si přejí odstranit tetování související s gangy. Jiné organizace mohou nabízet bezplatné odstranění tetování pro rasistický nebo jiný hanlivý inkoust.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY