Orgastická dysfunkce

Co je orgastická dysfunkce?

Orgastická dysfunkce je stav, ke kterému dochází, když má někdo potíže s dosažením orgasmu. K těmto potížím dochází, i když jsou sexuálně vzrušení a existuje dostatečná sexuální stimulace. Když se tento stav objeví u žen, je známý jako ženská orgastická dysfunkce. Muži mohou také zažít orgasmickou dysfunkci, ale to je mnohem méně časté.

Orgasmy jsou intenzivní pocity uvolnění během sexuální stimulace. Mohou se lišit intenzitou, trváním a frekvencí. Orgasmus může nastat s malou sexuální stimulací, ale někdy je nutná mnohem větší stimulace.

Mnoho žen má potíže s dosažením orgasmu s partnerem, a to i po vydatné sexuální stimulaci. Studie naznačují, že orgastická dysfunkce ovlivňuje 11 až 41 procent žen.

Orgastická dysfunkce je také známá jako anorgasmie nebo porucha ženského orgasmu.

Co způsobuje orgasmickou dysfunkci?

Může být obtížné určit základní příčinu orgastické dysfunkce. Ženy mohou mít potíže s dosažením orgasmu kvůli fyzickým, emocionálním nebo psychologickým faktorům. Přispívající faktory mohou zahrnovat:

 • vyšší věk
 • zdravotní stavy, jako je cukrovka
 • anamnéza gynekologických operací, jako je hysterektomie
 • užívání některých léků, zejména selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) k léčbě deprese
 • kulturní nebo náboženské přesvědčení
 • plachost
 • pocit viny z užívání si sexuální aktivity
 • anamnéza sexuálního zneužívání
 • stavy duševního zdraví, jako je deprese nebo úzkost
 • stres
 • špatné sebevědomí
 • vztahové problémy, jako jsou nevyřešené konflikty nebo nedostatek důvěry

Někdy může kombinace těchto faktorů ztížit dosažení orgasmu. Neschopnost dosáhnout orgasmu může vést k úzkosti, což může v budoucnu ještě ztížit dosažení orgasmu.

Jaké jsou příznaky orgastické dysfunkce?

Hlavním příznakem orgastické dysfunkce je neschopnost dosáhnout sexuálního vyvrcholení. Mezi další příznaky patří neuspokojivé orgasmy a dosažení vyvrcholení trvá déle než normálně.

Ženy s orgasmickou dysfunkcí mohou mít potíže s dosažením orgasmu během pohlavního styku nebo masturbace.

Existují čtyři typy orgastické dysfunkce:

 • Primární anorgazmie: Stav, ve kterém jste nikdy neměli orgasmus.
 • Sekundární anorgazmie: Potíže s dosažením orgasmu, i když jste ho už měli.
 • Situační anorgazmie: Nejčastější typ orgastické dysfunkce. Objevuje se, když můžete dosáhnout orgasmu pouze během určitých situací, jako je orální sex nebo masturbace.
 • Obecná anorgazmie: Neschopnost dosáhnout orgasmu za žádných okolností, i když jste velmi vzrušení a sexuální stimulace je dostatečná.

Jak se diagnostikuje orgastická dysfunkce?

Pokud si myslíte, že máte orgasmickou dysfunkci, měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem. Váš lékař bude schopen diagnostikovat váš stav a poskytnout správný léčebný plán. Získání pomoci od svého lékaře je nejlepší způsob, jak zajistit, že si budete moci opět plně užívat sexuální aktivity.

Během vaší návštěvy se váš lékař zeptá na vaši sexuální anamnézu a provede fyzické vyšetření. Vaše odpovědi a výsledky vyšetření mohou odhalit jakékoli základní příčiny orgastické dysfunkce a mohou pomoci identifikovat další faktory, které mohou přispívat k vašemu stavu.

Váš lékař vás může poslat ke gynekologovi na kontrolní vyšetření. Gynekolog může doporučit další léčbu orgastické dysfunkce.

Jak se léčí orgastická dysfunkce?

Léčba orgastické dysfunkce závisí na příčině stavu. Možná budete muset:

 • léčit jakékoli základní zdravotní stavy
 • změnit antidepresiva
 • mají kognitivně behaviorální terapii (CBT) nebo sexuální terapii
 • zvýšit stimulaci klitorisu během masturbace a pohlavního styku

Párové poradenství je další oblíbenou možností léčby. Poradce vám a vašemu partnerovi pomůže vyřešit jakékoli neshody nebo konflikty, které můžete mít. To může vyřešit problémy, které se vyskytují jak ve vztahu, tak v ložnici.

V některých případech může být použita hormonální terapie estrogeny. Estrogen může pomoci zvýšit sexuální touhu nebo množství průtoku krve do genitálií pro zvýšenou citlivost. Estrogenová hormonální terapie může zahrnovat užívání pilulky, nošení náplasti nebo aplikaci gelu na genitálie. Další možností je terapie testosteronem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jej však neschválil pro léčbu orgastické dysfunkce u žen.

Ženám s orgasmickou dysfunkcí mohou pomoci i některé volně prodejné (OTC) produkty a doplňky výživy. Vzrušující oleje, jako je Zestra, zahřívají klitoris a zvyšují stimulaci. Tyto oleje mohou být užitečné při pohlavním styku a masturbaci.

Ujistěte se, že jste si promluvili se svým lékařem před použitím jakýchkoli volně prodejných produktů nebo léků. Mohou způsobit alergickou reakci nebo interferovat s jinými léky, které užíváte.

Jaký je výhled pro lidi s orgasmickou dysfunkcí?

Neschopnost dosáhnout orgasmu může být frustrující a může mít dopad na váš vztah. Správnou léčbou však můžete dosáhnout vrcholu. Je důležité vědět, že v tom nejste sami. Mnoho žen se někdy v životě potýká s orgasmickou dysfunkcí.

Pokud trpíte orgasmickou dysfunkcí, může být terapie zvláště užitečná. Část individuální nebo párové terapie se zaměřuje na to, jak se díváte na pohlavní styk. Setkání s terapeutem vám a vašemu partnerovi může pomoci dozvědět se více o sexuálních potřebách a touhách toho druhého. Bude také řešit jakékoli problémy ve vztahu nebo každodenní stresory, které mohou přispívat k vaší neschopnosti dosáhnout orgasmu. Vyřešení těchto základních příčin vám může v budoucnu pomoci dosáhnout orgasmu.

American Association of Sexuality Educators, Counselors and Therapists (AASECT) má adresář certifikovaných terapeutů a zdrojů pro ženy s orgasmickou dysfunkcí. Užitečné informace o sexuálním zdraví a orgasmech můžete také najít na Go Ask Alice, webové stránce sexuální výchovy spravované Kolumbijskou univerzitou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY