Podívejte se na injekce testosteronu

Testosteron

Testosteron je mužský steroidní hormon, který pro muže dělá mnohem víc, než jen podporuje zdravou sexuální touhu. Hormon ovlivňuje několik dalších faktorů vašeho zdraví, včetně tělesného tuku, svalové hmoty, hustoty kostí, počtu červených krvinek a nálady.

Normální hladiny testosteronu jsou mezi 300 a 1 000 ng/dl. Pokud krevní test ukáže, že vaše hladiny jsou hluboko pod normou, může vám lékař navrhnout injekce testosteronu. Jedná se o formu léčby nazývanou testosteronová substituční terapie.

Testosteronové injekce nejčastěji podává lékař. Místo vpichu je typicky v hýžďových svalech na hýždích. Váš lékař vám však může povolit, abyste si injekce podávali sami. V takovém případě by místo vpichu bylo ve vašich stehenních svalech.

Příznaky nízkého T

Muži přirozeně začnou ztrácet část testosteronu, když dosáhnou svých 30 nebo 40 let. Rychlejší pokles hladiny testosteronu může ukazovat na problém zvaný nízký testosteron (nízký T). Mezi běžné příznaky nízkého T patří:

 • erektilní dysfunkce (ED)
 • změny sexuální touhy
 • snížený počet spermií
 • deprese nebo úzkost
 • přibývání na váze
 • návaly horka

Někteří muži mohou mít také změny ve velikosti jejich penisu a varlat. Jiní mohou mít otok prsou.

Diagnostika nízké T

Někteří muži si možná budou chtít diagnostikovat nízké T. Problémem autodiagnostiky je, že mnoho příznaků nízkého T je normální součástí stárnutí, takže jejich použití pro diagnostiku není spolehlivé. Lékařem nařízený test hladiny testosteronu je jediný způsob, jak zjistit, zda jsou vaše hladiny testosteronu příliš nízké.

Když navštívíte svého lékaře, provede důkladnou zdravotní anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Kromě krevního testu k měření hladiny testosteronu budete pravděpodobně mít také test, který změří počet červených krvinek. Testosteronové injekce mohou zvýšit počet červených krvinek, takže tento test se provádí, aby se ujistil, že vám nehrozí nebezpečné zvýšení těchto buněk.

Pokud vaše vyšetření a testy odhalí, že máte nízký T, může vám lékař navrhnout injekce testosteronu.

Potenciální výhody

Účelem injekcí testosteronu je pomoci regulovat hladiny mužských hormonů a pomoci tak řešit problémy související s nízkým T. Pro muže s nízkým T mohou výhody těchto injekcí zahrnovat:

 • zvýšená chuť na sex
 • zlepšení příznaků ED
 • více energie
 • zlepšená nálada
 • zvýšený počet spermií

Změny tuku a svalů

Muži mají obecně méně tělesného tuku než ženy. Částečně to souvisí s testosteronem, který reguluje rozložení tuku a udržení svalů ve vašem těle. S nízkým T si pravděpodobně všimnete nárůstu tělesného tuku, zejména kolem střední části.

Vaše hormony také pomáhají regulovat růst svalů. Takže s nízkým T můžete mít pocit, že ztrácíte velikost nebo sílu svalů. K tomu však dochází pouze v případě, že vaše nízké T je prodloužené a závažné.

Injekce testosteronu mohou pomoci regulovat rozložení tuku, ale neměli byste očekávat výrazné změny hmotnosti pouze od hormonální terapie. Pokud jde o udržení svalů, bylo zjištěno, že terapie testosteronem pomáhá zvýšit svalovou hmotu, ale ne sílu.

Počet spermií se mění

Nízký počet spermií je častým vedlejším účinkem nízkého T. Tento problém může ztížit, pokud se vy a váš partner snažíte otěhotnět. Pokud však za problémy s početím může nízké T, nepočítejte s tím, že vám pomohou testosteronové injekce. Léčba testosteronem může sama o sobě vést ke snížení počtu spermií, zejména při vysokých dávkách.

Náklady

Podle GoodRx.com je cena 1 ml (200 mg/ml) Depo-Testosteronu asi 30 USD. Stejné množství testosteron cypionátu, generické verze tohoto léku, stojí asi 12–26 dolarů. Označení Depo-Testosterone uvádí, že injekce by se měly podávat každé dva až čtyři týdny. Vzhledem k tomu, že dávkování se u jednotlivých pacientů liší, náklady se mohou pohybovat od méně než 24 USD za měsíc až po více než 120 USD za měsíc.

Tyto odhady pokrývají pouze samotný lék a ne všechny možné náklady na léčbu. Pokud například dostáváte injekce od svého lékaře, stojí za to návštěva ordinace. To je navíc k nákladům na návštěvy v ordinaci za účelem sledování, protože váš lékař bude pravděpodobně pečlivě sledovat váš stav, aby zkontroloval vedlejší účinky a ujistil se, že injekce fungují správně. Pokud si budete injekce podávat sami, možná budete muset zakoupit jehly a stříkačky.

Testosteronová terapie neléčí příčinu nízkého T, pouze zvyšuje hladinu testosteronu na normální rozmezí. Injekce by proto mohly být celoživotní léčbou, pokud je budete i nadále potřebovat.

Některé pojišťovny hradí část nákladů, ale své krytí si budete chtít ověřit předem. Máte-li dotazy ohledně nákladů, promluvte si se svým lékařem.

Zdravotní rizika

Injekce testosteronu mohou pomoci mnoha mužům s nízkým T. Přesto to neznamená, že tyto silné injekce jsou bezpečné pro všechny muže. Ujistěte se, že před zahájením léčby testosteronem informujte svého lékaře o všech zdravotních potížích, které máte.

Pravděpodobně budete potřebovat další sledování od svého lékaře, pokud máte srdeční onemocnění, spánkovou apnoe nebo vysoký počet červených krvinek. A vůbec byste neměli používat injekce testosteronu, pokud máte rakovinu prsu nebo rakovinu prostaty.

Injekce testosteronu mohou také zvýšit riziko určitých zdravotních problémů, jako jsou:

 • problémy s játry
 • srdeční problémy, včetně srdečního infarktu a mrtvice
 • krevní sraženiny
 • zhoršení již existujících nádorů prostaty nebo benigní hyperplazie prostaty (zvětšená prostata)

Sečteno a podtrženo

Testosteronové injekce mohou být užitečné, ale pouze v případě, že máte skutečně nízké T. Pokud vás zajímá, zda by tyto injekce mohly být pro vás to pravé, promluvte si se svým lékařem. Mohou vás otestovat na nízkou T. Pokud vás diagnostikují, můžete probrat, zda by pro vás byly tyto injekce dobrou volbou.

Pokud neskončíte s nízkým T, ale stále máte pocit, že vaše hormonální hladiny mohou být vypnuté, mějte na paměti, že dobrá výživa, pravidelné cvičení a vyhýbání se kouření vám mohou pomoci cítit se lépe. Pokud to nepomůže, určitě se poraďte se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY