Polióza

Co je polióza?

Polióza je stav, kdy se člověk narodí s bílými nebo šedými vlasy nebo se u nich objeví skvrna, zatímco si jinak zachovává svou přirozenou barvu vlasů. Může postihnout děti i dospělé. Pravděpodobně jste viděli lidi s obrnou ve filmech, na jevišti nebo v televizi. Postava Johnnyho Deppa to má ve filmu „Sweeney Todd“. Zpěvačka Bonnie Raitt to má přirozeně.

Slovo pro tento stav pochází z řeckého slova „pilios“, což znamená „šedý“. Melanin je látka, která dodává vlasům jejich barvu. Lidé s obrnou mají sníženou hladinu nebo úplný nedostatek melaninu v koříncích postižených vlasů, nazývaných také vlasové folikuly.

Polióza sama o sobě nemůže vážně poškodit vaše zdraví a může být zakryta barvami na vlasy, čepicemi nebo šátky, pokud je vám to nepříjemné. Ale obrna se někdy může vyskytnout současně s vážnými stavy.

Jaké jsou příznaky poliózy?

Mezi známky poliózy patří jedna nebo více skvrn bílého ochlupení na ochlupených částech těla. Polióza často postihuje vlasy na pokožce hlavy, ale může také postihnout obočí, řasy nebo jiné části těla, které jsou pokryty vlasy.

Co způsobuje poliózu?

Někteří lidé říkají, že psychické trauma, fyzický šok nebo jiné stresující zážitky způsobují poliózu, někdy přes noc. Odborníci však tvrdí, že tato tvrzení jsou nepravdivá.

Zatímco příčiny obrny nejsou zcela pochopeny, odborníci tvrdí, že skutečné příčiny poliózy pravděpodobně zahrnují:

  • genetika
  • autoimunitní onemocnění
  • poškození vlasových folikulů

Tyto zdravotní stavy se někdy vyskytují společně s poliózou:

  • vitiligo: ztráta pigmentu z kůže, což způsobuje skvrnité změny barvy kůže

  • alopecia areata: vypadávání vlasů většinou se vyskytující na pokožce hlavy

  • halo krtci: krtek s bílým prstencem kolem něj
  • piebaldismus: skvrna bílých vlasů nad čelem, která často také odbarvuje část kůže na čele
  • tuberózní skleróza: přerůstání buněk v různých orgánech a tělesných tkáních
  • Vogt-Koyanagi-Haradova choroba, Allezandriniho syndrom a Waardenburgův syndrom: vzácná onemocnění způsobující změny pigmentace kůže a vlasů, doprovázené neurologickými, zrakovými a sluchovými problémy

Jak je diagnostikována polióza?

K diagnostice stavu stačí přítomnost bílé nebo šedé skvrny vlasů.

Pokud se zdá, že polióza postihuje vaše dítě, je důležité navštívit lékaře. Zatímco obrna se může objevit v jakémkoli věku, šedé nebo bílé vlasy jsou u dětí neobvyklé. Může být příznakem poruch štítné žlázy, nedostatku vitaminu B-12 a dalších závažných stavů. Krevní test může pomoci zjistit stavy, které mohou způsobit poliózu vašeho dítěte.

Jak se polióza léčí?

Neexistuje způsob, jak trvale změnit barvu vlasů postižených poliózou. Přesto, pokud chcete, aby byla vaše obrna méně viditelná, je relativně jednoduché a levné obarvit vlasy, které byly poliózou zesvětleny. Můžete použít domácí sadu nebo si to nechat udělat v kadeřnictví. Budete si muset přebarvit vlasy, až vám začnou přicházet světlejší kořínky.

Pokud chcete zakrýt svou obrnu bez použití barvy na vlasy, zvažte nošení klobouků, šátek, čelenek nebo jiných typů pokrývek vlasů.

To znamená, že mnoho lidí je pohodlné nechat si vlasy být.

Jaký je výhled na poliózu?

Polióza se zřídka šíří, jakmile ji člověk má. I když je obrna trvalý stav, je snadné ji zmírnit, pokud se tak rozhodnete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY