Pomáhá akupunktura od bolesti zad?

Akupunktura a bolesti zad

Bolesti zad (zejména bolesti dolní části zad) jsou běžným problémem chronické bolesti. Akupunktura je starověká čínská fyzikální terapie, která se stala oblíbenou a dobře prozkoumanou metodou zvládání této bolesti.

Jak akupunktura pomáhá při bolestech zad

Akupunktura je tradiční terapie založená na myšlence energetiky v těle.

Léčba spočívá v zavádění jehel do různých tlakových bodů na těle a skrz kůži. Jehly nejsou určeny k tomu, aby způsobovaly bolest, poškození nebo nepohodlí.

Profesionální akupunkturista se zaměří na energetické body (nebo „qi“ v čínské medicíně) pro léčbu. Říká se jim také meridiány, přičemž některé mají zvláštní přínos pro bolestivé nervy a svaly na zádech.

Existuje několik meridiánů čchi, na které se akupunkturista může zaměřit při bolestech zad.

Některé akupunkturní body pro bolesti dolní části zad jsou:

 • zadní části kolen body
 • nožní body
 • spodní body zad
 • body rukou
 • kyčelní body
 • žaludeční body

Body za bolest v horní části zad (také nazývaná bolest hrudních zad) jsou obvykle různé. Ty se nacházejí na hlavě, krku, ramenou a horní části zad.

Stimulací těchto bodů se stimulují i ​​části nervového systému k úlevě od bolesti. Akupunktura může také poskytnout úlevu od bolesti u jiných podobných neuromuskulárních problémů, pro které nemusí být příliš mnoho možností léčby bolesti.

Tyto zahrnují:

 • bolesti hlavy
 • fibromyalgie
 • muskuloskeletální bolesti
 • zotavení po operaci
 • ischias
 • TMJ (porucha temporomandibulárního kloubu)

Je akupunktura podporována vědou?

Není zcela pochopeno, jak akupunktura funguje. Existuje však několik způsobů, jak se předpokládá, že akupunktura působí na bolesti zad:

 • Stimuluje nervový systém. Spouštěcí body stimulované akupunkturou by mohly uvolnit chemikálie z míchy, svalů a mozku. Některé z nich mohou přirozeně ulevit od bolesti.
 • Uvolňuje chemikálie podobné opioidům produkované v těle. V souladu s výše uvedenou teorií může akupunktura uvolňovat chemikálie zmírňující bolest. Ty se přirozeně vyskytují v těle a mají podobné vlastnosti jako opioidní léky proti bolesti. (Příklady jsou hydrokodon nebo morfin.)
 • Uvolňuje neurotransmitery. Jsou to hormony, které vysílají zprávy regulující mechanismy zapnutí/vypnutí různých nervových zakončení. Akupunktura může stimulovat některé, které zastavují bolest.
 • Spouští elektromagnetické impulsy v těle. Tyto impulsy mohou pomoci urychlit způsob, jakým tělo zvládá bolest, včetně uvolňování endorfinů.

Bez ohledu na to, jak to funguje, testy akupunktury pro léčbu bolesti zad ukazují skvělé výsledky s velmi malým rizikem vedlejších účinků.

Nějaký 2012 výzkum zahrnovala vyšetření téměř 20 000 lidí s chronickou bolestí. Byla jim poskytnuta autentická akupunktura, falešná léčba nebo žádná akupunktura. Ti, kteří podstoupili skutečnou akupunkturu, zaznamenali 50procentní zlepšení svých problémů s chronickou bolestí.

Dvě podobné recenze z roku 2013 ukázaly silnou přízeň akupunktuře jako úspěšné terapii. Ty byly speciálně pro chronické bolesti dolní části zad.

Jedna z těchto studií vyjádřila příslib, že akupunktura by mohla být lepší než většina léků proti bolesti. Druhá studie odhalila, že úspěch závisí na určitých omezeních způsobu podávání terapie.

Co byste měli vědět o bolestech zad a akupunktuře

Akupunktura je bezpečný postup a terapie, když navštívíte profesionálního certifikovaného akupunkturistu.

Vyhněte se přijímání akupunktury od někoho, kdo není kvalifikovaný nebo certifikovaný. Pomáhá provádět výzkum pozadí na praktikovi. Nebo si promluvte s někým, komu důvěřujete a kdo navštívil akupunkturistu kvůli bolestem zad. Zeptejte se jich na praktiky, které by doporučili nebo doporučili.

Lidé, kteří podstoupili akupunkturu, někdy hlásí bolestivost, modřiny a menší krvácení v místech vpichu. Tyto problémy by se měly vyjasnit a zmizet během několika dní. Také nepředstavuje malé nebo žádné riziko pro celkové zdraví.

Pokud jste těhotná, určité typy akupunktury mohou stimulovat porod. Promluvte si předem se svým akupunkturistou o svém těhotenství.

Pokud užíváte léky na ředění krve nebo máte poruchu krvácivosti, akupunktura představuje určitá zdravotní rizika. Ujistěte se, že před terapií prodiskutujete své problémy a léky se svým akupunkturistou. Během terapie může dojít ke krvácení, i když je to vzácné.

Jehly musí být sterilní a jednorázové. Nezapomeňte však po každém sezení udržovat místa vpichu čistá, abyste předešli riziku infekce. Riziko infekce je malé, pokud navštívíte dobře vyškoleného odborníka.

Jak získat akupunkturu pro bolesti zad

Pokud chcete vyzkoušet akupunkturu pro úlevu od bolesti zad, možná budete chtít nejprve promluvit se svým pravidelným lékařem. Ujistěte se, že prodiskutujete, zda by pro vás byla nejlepší akupunktura.

Je tu také otázka nákladů. Jedno sezení se může pohybovat od přibližně 60 do 130 USD a mnoho plánů zdravotního pojištění je nepokrývá.

Před nastavením schůzky se také ujistěte, že kontaktujete profesionála s licencí ve vašem státě. Akupunkturista by měl mít řádné školení, licence a certifikaci, aby mohl provádět bezpečnou léčbu. Každý stát má výbor pro zdraví, který monitoruje a registruje akupunkturní praktiky.

Existují způsoby, jak pomocí internetu najít kvalifikovaného a certifikovaného akupunkturistu ve vaší oblasti. Jedním ze způsobů je zkontrolovat adresář Národní certifikační komise pro akupunkturu a orientální medicínu (NCCAOM).

Mějte však na paměti, že jedno akupunkturní ošetření bolesti zad nevyléčí. I když je úleva údajně úspěšná, je pravděpodobné, že budete potřebovat dlouhodobou léčbu. Akupunktura běžně vyžaduje četná ošetření v průběhu času pro dosažení nejlepšího výsledku.

I když bylo vaše první sezení úspěšné, počítejte s tím, že si naplánujete další schůzky. Počítejte také s tím, že bolest se může vrátit a obvykle se také vrací. Pokud ano, budete si muset naplánovat další sérii relací.

Většina lidí může investovat do týdenního sezení, dokud nedojde ke zlepšení. Poté začnou plánovat schůzky dále od sebe, například každý druhý týden a poté měsíčně.

Sečteno a podtrženo

Akupunktura může být úspěšnou léčbou chronických bolestí zad. Může se vztahovat na bolesti dolní nebo horní části zad.

Výzkum ukazuje, že by to mohlo být užitečné pro mnoho lidí. Mohl by být dokonce lepší na bolesti zad než některé léky.

Účinnost akupunktury je podpořena výzkumem a kvalifikovaný, dobře vyškolený odborník může poskytnout bezpečnou léčbu.

Přesto akupunktura nemusí být pro každého. Promluvte si se svým lékařem a akupunkturistou o tom, zda je akupunktura pro vás vhodná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY