Popáleniny prvního stupně

Popáleniny prvního stupně

Popálenina prvního stupně se také nazývá povrchová popálenina nebo rána. Je to zranění, které postihuje první vrstvu pokožky. Popáleniny prvního stupně jsou jednou z nejlehčích forem poranění kůže a obvykle nevyžadují lékařské ošetření. Některé povrchové popáleniny však mohou být poměrně velké nebo bolestivé a mohou vyžadovat návštěvu lékaře.

Jaké jsou příznaky popáleniny prvního stupně?

Příznaky popálenin prvního stupně jsou často mírné a mají tendenci se uzdravovat po několika dnech. Nejčastějšími věcmi, kterých si zpočátku můžete všimnout, je zarudnutí kůže, bolest a otok. Bolest a otok mohou být mírné a vaše kůže se může začít odlupovat asi po jednom dni. Naopak popáleniny druhého stupně jsou puchýře a jsou bolestivější kvůli zvýšené hloubce popálené rány.

U popálenin prvního stupně, ke kterým dochází ve větších oblastech pokožky, můžete pociťovat zvýšenou bolest a otok. Možná budete chtít ohlásit velké zranění svému lékaři. Větší popáleniny se nemusí hojit tak rychle jako menší popáleniny.

Důležitá poznámka o elektrických popáleninách

Popáleniny prvního stupně způsobené elektřinou mohou postihnout více pokožky, než vidíte v horní vrstvě. Je dobré vyhledat lékařské ošetření bezprostředně po nehodě.

Co způsobuje popáleniny prvního stupně?

Mezi běžné příčiny povrchových popálenin patří následující:

Spáleniny od slunce

Úpal se vyvíjí, když pobýváte příliš dlouho na slunci a nepoužíváte dostatečné množství opalovacího krému. Slunce produkuje intenzivní ultrafialové (UV) paprsky, které mohou proniknout do vnější vrstvy pokožky a způsobit její zarudnutí, puchýře a odlupování.

Opaření

Opaření je běžnou příčinou popálenin prvního stupně u dětí mladších 4 let. Horká tekutina vylitá z hrnce na sporáku nebo pára vycházející z horké kapaliny může způsobit popáleniny rukou, obličeje a těla.

K opaření může také dojít, pokud se koupete nebo sprchujete v extrémně horké vodě. Bezpečná teplota vody by měla být 120 ° F nebo nižší. Vyšší teploty mohou vést k vážnějším poraněním kůže, zejména u malých dětí.

Elektřina

Elektrické zásuvky, elektrické kabely a spotřebiče mohou být pro malé dítě zajímavé, ale představují značné nebezpečí. Pokud vaše dítě strčí prst nebo jakýkoli předmět do otvorů zásuvky, kousne do elektrického kabelu nebo si hraje se spotřebičem, může se popálením nebo elektrickým proudem vystavit působení elektřiny.

Jak se léčí popáleniny prvního stupně?

Většinu popálenin prvního stupně můžete ošetřit doma. Pokud máte obavy z popáleniny, kterou vaše dítě dostalo, měli byste zavolat dětského lékaře. Jejich lékař popáleninu vyšetří, aby určil její závažnost.

Podívají se na popáleninu a uvidí:

 • jak hluboko proniká do vrstev pokožky
 • pokud je velký nebo v oblasti, která vyžaduje okamžité ošetření, jako jsou oči, nos nebo ústa
 • pokud vykazuje známky infekce, jako je vytékání, hnis nebo otok

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud se vaše popálenina nakazí, otekne nebo je extrémně bolestivá. Popáleniny v určitých oblastech mohou vyžadovat návštěvu lékaře. Tyto popáleniny se mohou hojit pomaleji než popáleniny na jiných částech těla a vyžadují návštěvu lékaře. Mezi tyto oblasti patří:

 • tvář
 • slabina
 • ruce
 • chodidla

Domácí péče

Pokud se rozhodnete ošetřit si ránu doma, položte na ni chladivý obklad, abyste zmírnili bolest a otoky. Můžete to provést po dobu pěti až 15 minut a poté komprimaci odebrat. Nepoužívejte led nebo extrémně studené obklady, protože mohou zhoršit popáleniny.

Vyvarujte se nanášení jakéhokoli druhu oleje, včetně másla, na popáleniny. Tyto oleje zabraňují hojení v místě. Výrobky obsahující aloe vera s lidokainem však mohou pomoci při úlevě od bolesti a jsou dostupné bez lékařského předpisu. Aloe vera, stejně jako med, pleťovou vodu nebo antibiotické masti, lze také aplikovat na popáleniny prvního stupně, aby se omezilo vysychání a urychlily opravy poškozené kůže.

Jak dlouho trvá, než se uzdraví popálenina prvního stupně?

Jak se kůže hojí, může se odlupovat. Kromě toho může trvat tři až 20 dní, než se popálenina prvního stupně řádně zahojí. Doba hojení může záviset na postižené oblasti. Pokud popálenina vykazuje známky infekce nebo se zhoršuje, vždy se poraďte se svým lékařem.

Jak lze zabránit popáleninám prvního stupně?

Většině popálenin prvního stupně lze předcházet, pokud přijmete správná opatření. Abyste předešli popáleninám prvního stupně, dodržujte tyto rady:

 • Noste širokospektrální opalovací krém nebo opalovací krém se sluncemochranný faktor (SPF) 30 nebo vyšší, aby se zabránilo spálení sluncem.
 • Horké hrnce udržujte na zadních hořácích s držadly otočenými do středu varné desky, aby nedošlo k nehodě. Nezapomeňte také sledovat malé děti v kuchyni.
 • Bezpečná teplota vody by měla být 120 ° F nebo nižší. Většina ohřívačů vody má maximální nastavení 140 ° F. Abyste se vyhnuli popáleninám, můžete nádrž na horkou vodu ručně resetovat tak, aby měla maximálně 120 ° F.
 • Zakryjte všechny vystavené elektrické zásuvky ve vašem domě dětskými pojistkami.
 • Odpojte spotřebiče, které nepoužíváte.
 • Umístěte elektrické kabely tam, kde je vaše dítě nedosáhne.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY