Porovnání Cradle Cap a Ekzém

Jak kolébková čepice, tak ekzém (atopická dermatitida) jsou dva typy kožních onemocnění, které mohou způsobit kožní šupinky a vyrážky.

Termín „kolébková čepice“ se vztahuje na dětskou seboroickou dermatitidu, která primárně postihuje pokožku hlavy. U dospělých se také může vyvinout seboroická dermatitida.

Zatímco někteří považují dětskou seboroickou dermatitidu za typ ekzému, není to totéž jako atopická dermatitida. Pouze u dětí se vyvine čepička kolébky, zatímco u lidí všech věkových kategorií se může vyvinout ekzém.

Zde je návod, jak rozlišit čepici kolébky a ekzém u vašeho dítěte a jaké další kroky můžete zvážit.

Příznaky ekzému vs

Čepice kolébky může způsobit vyrážku na pokožce hlavy, která je:

 • mastný nebo mastný
 • šupinatý
 • vločkovitý
 • bílé, žluté nebo hnědé barvy

Příznaky se mohou vyvinout také za ušima a také na oblastech obličeje, jako jsou strany nosu a oční víčka. Může také občas způsobit vyrážky v oblasti plen.

Ekzém se na druhé straně může projevit jako vyrážka, která může být:

 • červená na světlejších tónech pleti a červenofialová, nahnědlá nebo šedá na tmavších tónech pleti
 • zanícené
 • svědivý
 • vločkovitý

Ekzém se také může objevit na pokožce hlavy, ale to není primární místo vývoje, jako je tomu u čepice kolébky. Ekzémové vyrážky se mohou vyvinout kdekoli na těle, ale zejména na obličeji a rukou a také v kožních záhybech.

Příčiny kolébkové čepice (seboroická dermatitida) vs. ekzém (atopická dermatitida)

Jak kolébková čepice, tak atopická dermatitida mohou být považovány za typy ekzému, ale mají různé příčiny.

Příčiny víčka kolébky

Předpokládá se, že kolébková čepice se vyvíjí v důsledku nadměrné činnosti mazových žláz, které obvykle vylučují olej zvaný kožní maz.

To může být přičítáno řadě faktorů, jako jsou hormony, genetika nebo prostředí. Mohou také přispět houby Malassezia. Přesná příčina je však nejasná.

Ekzém způsobuje

Předpokládá se, že ekzém je způsoben prosakující kožní bariérou, která je přisuzována kombinaci genetických a environmentálních faktorů.

Rizikové faktory a postižené populace

Čepice kolébky se u mladších dětí vyskytuje po dobu několika měsíců, ale má tendenci se zlepšovat ve věku 6 až 12 měsíců.

Atopická dermatitida má tendenci se vyskytovat v rodinách a může se objevit vedle senné rýmy, potravinových alergií a astmatu.

Jaká je pravděpodobnost opakování?

Zatímco čepice kolébky se může zlepšit do prvních narozenin dítěte, u některých dětí se může vyvinout seboroická dermatitida, když stárnou. Dospělí se seboroickou dermatitidou mohou mít celoživotní cykly remise a vzplanutí.

Ekzém na druhé straně bývá chronickým stavem, který se může opakovat bez léčby.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud se kryt kolébky sám o sobě nezlepší, můžete zvážit zavolání dětského lékaře vašeho dítěte, aby vám určil správnou diagnózu a možnou léčbu.

U seboroické dermatitidy u dospělých nebo u ekzému u lidí všech věkových kategorií můžete zvážit návštěvu lékaře, pokud nevidíte zlepšení při domácí léčbě a vaše příznaky jsou svědivé, nepříjemné a narušují kvalitu vašeho života.

Škrábání kůže může způsobit její prasknutí a zvýšit riziko infekcí. Obraťte se na lékaře, pokud si myslíte, že máte příznaky kožní infekce, jako je mokvání, otoky a bolest.

Jak se diagnostikuje čepice kolébky a ekzém?

Obvykle může lékař snadno diagnostikovat čepici kolébky a ekzém na základě fyzického vyšetření a historie příznaků. V některých případech může být zapotřebí kožní biopsie k potvrzení ekzému.

Jak léčíte ekzém a čepici kolébky?

Cílem léčby ekzému a kolébky je pomoci vyčistit pokožku a zároveň snížit jakékoli nepohodlí.

Ošetření čepice kolébky

Krytka kolébky obvykle nevyžaduje ošetření. Můžete však pomoci snížit počet šupinek na pokožce hlavy dítěte tím, že ji před šamponováním vmasírujete dětským olejem. Uvolněné šupiny můžete také jemně vyčesat nebo vykartáčovat.

Léčba ekzému

Plán léčby ekzému závisí na závažnosti stavu a může zahrnovat kombinaci:

 • zvlhčovače pokožky
 • kortikosteroidní krémy na předpis
 • crisaborolová mast (pro osoby od 3 měsíců)
 • Inhibitory JAK (pro osoby starší 12 let)
 • biologické nebo perorální léky, jako jsou imunosupresiva

Podle American Academy of Dermatology Association však crisaborolová mast může být použita pouze u lidí ve věku 3 měsíců a více a inhibitory JAK pouze u lidí ve věku 12 let a více.

Prevence kolébkové čepice a vzplanutí ekzému

Kolébkové čepici a ekzému nelze nutně předejít, ale můžete pomoci snížit vzplanutí příznaků.

Jak zabránit čepici kolébky

Není jasné, zda můžete zabránit čepici kolébky. Mastnost však můžete snížit šamponováním hlavičky svého dítěte častěji nebo každý druhý den.

Jak předcházet ekzému

I když možná nebudete schopni ekzému zabránit, můžete podniknout kroky, které vám pomohou snížit riziko vzplanutí. To zahrnuje udržování vlhkosti pokožky a vyhýbání se možným spouštěčům, jako jsou alergeny, vůně a dráždivé látky. Pomoci může i používání jemných produktů péče o pleť.

Obrázky kolébkové čepice (seboroická dermatitida) vs. ekzém (atopická dermatitida)

Kojenecká a dospělá seboroická dermatitida bývá mastná a šupinatá. Může se objevit červeně podél pokožky hlavy, stejně jako na uších, očních víčkách a nosu u lidí se světlejšími tóny pleti. U lidí s tmavším odstínem pleti se může jevit jako červenofialový, nahnědlý nebo šedý.

Ekzém může postihnout i pokožku hlavy. Ale jak ukazují tyto obrázky, má tendenci být suchá, šupinatá a šupinatá, ačkoli může dojít i ke změně barvy kůže.

Často kladené otázky týkající se čepice kolébky a ekzému

Zvažte následující běžné otázky týkající se čepice kolébky a ekzému:

Proč děti dostávají čepici do kolébky?

Není přesně jasné, proč děti dostávají čepici do kolébky. Předpokládá se však, že v tomto stavu hrají roli nadměrně aktivní mazové žlázy na pokožce hlavy.

Jak poznáte rozdíl mezi ekzémem a seboroickou dermatitidou (kolébková čepice)?

Seboroická dermatitida a ekzém mohou způsobit šupinatou kožní vyrážku. Ale na rozdíl od ekzému, který bývá suchý a svědí, bývá seboroická dermatitida a čepice kolébky u kojenců mastné, mastné a nesvědí.

Co lze zaměnit za čepici kolébky?

Psoriáza, impetigo a tinea capitis (lišajník) mohou způsobit šupiny a šupinatost, které mohou být mylně považovány za čepici kolébky. Tyto stavy jsou však u kojenců neobvyklé.

Mohou mít děti ekzém na pokožce hlavy?

Ekzém se může vyvinout na kterékoli části těla, včetně pokožky hlavy. Atopická dermatitida se také může objevit v jakémkoli věku, i když obvykle začíná v dětství.

Jak dlouho vydrží čepice kolébky?

Čepice kolébky má tendenci se uvnitř zlepšovat 4 až 6 měsíců. Pokud příznaky přetrvávají déle nebo se zhoršují, zvažte konzultaci s pediatrem vašeho dítěte.

Odnést

Čepice kolébky a ekzém jsou dva typy kožních onemocnění, které mohou ovlivnit pokožku hlavy dítěte. Zatímco oba mohou způsobit šupinky pokožky hlavy, příznaky jsou celkově odlišné. Také, zatímco čepice kolébky obvykle vymizí sama o sobě, ekzém může vyžadovat léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY