Potápění: Vodní cvičení pro úlevu od artritidy

Proč cvičit s artritidou?

Národní vládní směrnice požadují, aby dospělí měli dvě hodiny a 30 minut aerobní aktivity – jako je rychlá chůze nebo jízda na kole – každý týden. The pokyny pro fyzickou aktivitu vydané Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí zdůrazňují, že cvičení pomáhá udržovat vaše tělo v kondici. Je to zvláště důležité, když máte artritidu.

Přenášení nadváhy může způsobit další zátěž na vaše klouby. Existuje mnoho různých typů artritidy, jako je revmatoidní artritida, osteoartritida a psoriatická artritida. Zatímco každý se vyvíjí jinak, zůstat aktivní má prokázané výhody pro lidi se všemi typy artritidy. Cvičení nejen snižuje bolest, ale také zlepšuje flexibilitu.

Jak cvičit, když vás bolí

Cvičení je pro artritidu výhrou – za předpokladu, že to děláte. A studie publikovaná v časopise Arthritis & Rheumatology zjistila, že jen velmi málo lidí s artritidou má každý týden doporučené množství cvičení.

To je pochopitelné. Když jsou vaše klouby bolavé a ztuhlé, může být těžké zvedat činky nebo běhat na běžeckém pásu. Pokud máte problémy s cvičením kvůli artritidě, vyzkoušejte cvičební program, který je ideální pro bolavé klouby: cvičení ve vodě.

Proč si vybrat cvičení ve vodě?

Existuje mnoho důvodů, proč je vodní cvičební program dobrou volbou, pokud máte artritidu. Zde jsou tři dobré důvody:

  • Voda se vznáší. Podporuje vaše tělo, takže má menší dopad na vaše klouby.
  • Pokud cvičíte ve vyhřívaném bazénu, získáte navíc výhodu tepla, které pomáhá zklidnit bolavé klouby.
  • Voda vytváří přirozený odpor, když přes ni pohybujete tělem, a dává tak vašim svalům dobrý trénink bez potřeby závaží.

Zaplavat si

Pokud jde o cvičení ve vodě, máte několik různých možností. Nejviditelnější formou vodního cvičení je plavání, což je skvělé cvičení. Pokud dokážete plavat kola celou hodinu, spálíte více než 470 kalorií.

Ale neponořujte se hned na první pokus s očekáváním, že si zaplavete maraton. Začněte pouze jedním nebo dvěma koly a postupně budujte svou vytrvalost. Mezi koly si odpočiňte, abyste obnovili energii.

Vyzkoušejte lekce vodního aerobiku

Další možností je absolvovat lekci vodního aerobiku ve vaší místní posilovně, YMCA nebo senior centru. Cvičení ve skupině je motivující a dá vám příležitost k socializaci.

Mnoho tělocvičen nyní nabízí kurzy vodního cvičení, včetně vodních verzí jógy, zumby, tai chi a pilates. Pokud teprve začínáte, vyberte si něco základního, jako je jóga nebo tai chi. Pokud jste zkušený cvičenec, můžete absolvovat lekci vodního aerobiku s vyšší intenzitou.

Vodní cvičení pro artritidu

Některé programy cvičení ve vodě byly vytvořeny právě pro lidi s artritidou. Nadace Arthritis Foundation a další organizace nabízejí speciální kurzy vodních sportů pod vedením certifikovaných instruktorů, které můžete absolvovat několikrát týdně. Výhodou těchto programů je, že jsou navrženy pro všechny fitness úrovně a zahrnují cvičení, která jsou dokonale vhodná pro lidi s bolavými klouby.

Procházka ve vodě

Chůze je skvělé cvičení, ale když ji děláte ve vodě, nemá téměř žádný dopad na vaše klouby. Protože voda klade 12krát větší odpor než vzduch, chůze ve vodě vám poskytne ještě lepší trénink než chůze po souši.

Chcete-li chodit ve vodě, použijte stejnou techniku ​​jako na ulici – od paty k patě. Chcete-li zvýšit intenzitu, držte lehké závaží. Pokud se chystáte chodit v hluboké vodě, nasaďte si pro jistotu plovací pás.

Jak teplo byste měli jít?

Mnoho lidí s artritidou považuje teplou vodu za uklidňující pro jejich klouby, ale nechcete, aby byla voda příliš horká. Teplota 83°F (28°C) až 88°F (31°C) je pro cvičení tak akorát: Je pohodlná, aniž byste se příliš potili.

Pokud cvičíte nebo sedíte ve vířivce, ujistěte se, že teplota není vyšší než 104 °F (40 °C). A po 10 až 15 minutách vylezte z vody.

Jak začít

Před zahájením jakéhokoli nového vodního cvičení se zeptejte svého lékaře, zda je pro vás bezpečný. Také se zeptejte, zda byste se měli vyhnout nějakým konkrétním cvičením nebo pohybům.

Na začátku tréninku začněte s několika snadnými strečinky po lehké 5 až 10 minutové procházce, abyste své tělo zahřáli. Každý pohyb provádějte úplně, ale jemně, abyste nezatěžovali klouby.

Pokud vás nějaké cvičení bolí, cítíte-li se závratě nebo lapáte po dechu, okamžitě přestaňte cvičit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY