Přehled postupu artroplastiky radiální hlavice expandovatelného dříku

Pokud je váš loketní kloub nestabilní, pokud artritida způsobila bolest nebo obtížnost pohybu loktem, nebo pokud vaši hlavici radia nelze opravit nebo rekonstruovat, možná budete potřebovat expanzní endoprotézu hlavy radia.

Radiusová kost ve vaší paži spojuje váš loket se zápěstím. Radiální hlava je část poloměru, kde se spojuje s vaším loktem. Artroplastika radiální hlavy (RHA) se provádí k opravě jakéhokoli poškození nebo poranění hlavy radia, abyste mohli volně pohybovat kloubem.

Rozšiřitelný kmen RHA může mít některé další výhody oproti jiným druhům RHA.

Čtěte dále a dozvíte se více o výhodách RHA s roztažitelným kmenem, jaká rizika byste měli zvážit a co od zákroku očekávat.

Jaké jsou výhody expanzní endoprotézy dříku radiální hlavice?

Typy protetiky používané v kloubu hlavy radia pro výkon RHA mají pomoci nahradit hlavu radia, kterou již nelze opravit nebo rekonstruovat.

RHA se obvykle doporučuje, pokud byla radiální hlavice zlomena v místě, kde se setkává s loketním kloubem, a jiné typy léčby – jako je fyzikální terapie nebo injekce kortikosteroidů – nefungovaly.

Rozšiřitelné dříkové zařízení používané u tohoto typu RHA má další výhodu — dřík protézy, který zasahuje do radiusové kosti, lze prodloužit pomocí externího klíčového zařízení.

To může pomoci chirurgovi upravit délku protézy, aby se zajistilo, že po operaci nedojde ke zkrácení kosti. Je to zvláště výhodné pro malé děti, které podstupují RHA a potřebují protézu prodloužit, aby paže rostla přirozenou rychlostí.

Rizika expanzní dříkové artroplastiky hlavice

Je možné, že protéza použitá u RHA nemusí správně sedět, protože chirurg nezvolil správnou velikost nebo protože protéza jednoduše nepasuje do radiusové kosti.

Toto riziko se může zvýšit, pokud chirurg nemá dostatek kosti, kterou by mohl použít jako vodítko pro postup. Starší studie z roku 2012 také naznačuje, že kost může znovu narůst na místech, kde by růst neměla.

Některá další rizika všech procedur RHA zahrnují:

 • ztráta schopnosti plně pohybovat loketním kloubem
 • bolest při pohybu loketním kloubem
 • ztuhlost a bolest po zákroku
 • protéza se v kloubu uvolní
 • infekce v kloubu nebo okolních tkáních
 • nestabilita v loketním kloubu
 • necitlivost kolem kloubu
 • zarudnutí a otok v místě operace
 • rozvoj artrózy v kloubu

Procedura artroplastiky radiální hlavice expandovatelného dříku

Zde je to, co se obvykle stane před, během a po rozšiřitelném stonku RHA.

Před zákrokem

Možná budete muset přestat užívat léky na ředění krve několik dní před operací. Můžete být také požádáni o půst po dobu 12 hodin před operací, ale měli byste být schopni pít vodu.

Možná budete chtít upravit svůj životní a pracovní prostor, abyste mohli pokračovat ve svých každodenních úkolech, zatímco se vaše paže hojí. Pokud je to možné, vezměte si na chvíli volno, abyste si mohli odpočinout a uzdravit se.

V den zákroku navštívíte nemocnici nebo zdravotnické zařízení a zákrok provedete za 1 den. Obvykle budete moci jít domů krátce po dokončení procedury. Měl by být k dispozici někdo, kdo vám pomůže dostat se k postupu a z něj.

Během procedury

Dostanete celkovou anestetikum, takže budete ve stavu bez pocitů jako ve spánku.

Chirurg bude:

 1. Prořízněte řez v kůži nad loketním kloubem poblíž radiální hlavy.
 2. Odstraňte části radiální hlavy nebo blízké kosti, které jsou poškozené nebo zraněné, aby protéza seděla.
 3. Pomocí nástroje vytvořte velký otvor do radiusové kosti, do kterého se protéza vejde.
 4. Změřte kusy, které zbyly z vaší radiální hlavy, abyste správně dimenzovali protézu pro daný kloub.
 5. Vložte protézu a zkontrolujte, zda správně zapadá do kosti.
 6. Ujistěte se, že roztažitelný dřík lze nastavit pomocí klíče, který lze použít v blízkosti místa, kde se protéza setkává s kloubem.
 7. Šijte vazy kolem kloubu rozpustnými stehy.
 8. K uzavření řezu použijte stehy.

Chirurg může nařídit rentgenové záření, aby zkontroloval, zda protéza správně zapadá do kloubu a kosti.

Po proceduře

Když se probudíte v zotavovací místnosti, tým péče zkontroluje, zda jsou vaše dýchání a srdeční frekvence stabilní. Pak vám dají paži do praku nebo dlahy, aby se nepohnula.

Zde je několik pokynů, které můžete v příštích týdnech obdržet, jak o sebe pečovat:

 • Snižte otok v okolí místa operace studeným obkladem.
 • Na bolest používejte volně prodejné (OTC) léky, jako je ibuprofen.
 • Zvedněte loket tak, aby krev odtékala z oblasti.
 • Nepoužívejte paži, aby se kloub mohl zahojit.
 • Vyhněte se koupání nebo plavání, dokud vám lékař neodstraní dlahu nebo závěs.
 • Postupujte podle pokynů chirurga o tom, jak pohybovat zápěstím, prsty, loktem a paží, abyste udrželi rozsah pohybu, aniž byste si poranili kloub.

Lékař vám odstraní závěs nebo dlahu asi 1 až 3 týdny po operaci. Poté můžete začít s fyzikální terapií, ale budete muset být opatrní při obnovování jakýchkoli namáhavých činností, pokud k tomu nedostanete souhlas.

Jak dlouho trvá zotavení z expanzní endoprotézy hlavice dříku?

Úplné zotavení z expandovatelného kmene RHA trvá asi 3 až 6 měsíců.

Během tohoto období budete pravděpodobně instruováni, abyste provedli fyzikální terapii. To vám pomůže naučit se pohybovat kloubem pomocí nové protézy a obnovit co největší rozsah pohybu.

Zotavení může být ovlivněno:

 • úroveň poškození radiální hlavice před operací
 • jak přesně jste schopni během rekonvalescence dodržovat pokyny lékaře
 • odmítnutí protézy

Jak úspěšná je výměna radiální hlavice dříku?

Stejně jako jiné typy RHA je RHA s roztažitelným kmenem obvykle úspěšná při obnově rozsahu pohybu a snížení bolesti nebo ztuhlosti v kloubu.

Je známo, že RHA protetika se časem uvolňuje v závislosti na tom, jak dobře zapadají do kloubu a kosti.

Studie z roku 2016 naznačuje, že roztažitelné dříkové protetiky mají mnohem nižší riziko uvolnění, protože roztažitelný dřík zapadá do radiusové kosti hluboko a těsně. Toto riziko je ještě nižší, pokud v kloubu po zákroku zbývá ještě hodně kosti.

RHA protetika se s větší pravděpodobností uvolní, pokud je klepe namáhavou činností nebo těžkým, opakovaným nárazem na loket nebo okolní kosti.

Jak dlouho vydrží rozšiřitelná náhrada dříku radiální hlavice?

Protetika používaná v roztažitelném dříku RHA často vydrží roky. Ačkoli neexistuje žádný výzkum zaměřený konkrétně na tento typ RHA protézy, vyhlídky pro lidi, kteří podstoupili RHA, jsou obvykle dobré.

A recenze 2016 podívali se na studie RHA procedur provedené v letech 1940 až 2015, včetně těch, které zahrnovaly roztažitelné kmenové protetiky. Recenzenti zjistili, že pouze asi 8 % lidí, kteří dostali RHA, potřebovalo následnou operaci nebo opravu protézy.

Jiný výzkum podpořil RHA jako obecně úspěšnou léčbu.

Malý studie 2018 sledovalo 32 lidí, kteří dostali RHA. Nikdo zapojený do studie nepotřeboval opravu nebo výměnu své protetiky až 15 let po zákroku.

Studie z roku 2019 sledovala 119 lidí, kteří podstoupili RHA. Asi 25 % potřebovalo opravit nebo odstranit protetiku během 7 až 12 měsíců po RHA.

Kdo je vhodným kandidátem na expanzní endoprotézu dříku radiální hlavice?

Lidé, kteří si zlomili nebo poškodili radius, mohou potřebovat RHA, pokud jiná léčba nestačí k obnovení rozsahu pohybu nebo snížení bolesti a ztuhlosti.

Lidé s osteoartritidou nebo revmatoidní artritidou mohou také potřebovat RHA, pokud se kloubní tkáně a kosti opotřebují natolik, že potřebují rozsáhlou opravu nebo rekonstrukci kloubu.

RHA lze také použít k léčbě kloubů, které se opotřebovaly v důsledku Ehlers-Danlosova syndromu (EDS). Při EDS vaše tělo neprodukuje dostatek kolagenu, aby udrželo vaši kloubní tkáň stabilní. RHA může pomoci zvýšit stabilitu v kloubu, ale může vyžadovat delší dobu zotavení a více fyzické terapie.

Náklady na expanzní endoprotézu dříku radiální hlavice

V průměru je náklady na RHA se může pohybovat od 11 000 do 13 000 USD. S pojištěním se tyto náklady pravděpodobně sníží na 1 100 až 2 000 USD.

RHA je obvykle hrazena vládními programy zdravotního pojištění, jako je např Medicare nebo Medicaid.

Částka, kterou zaplatíte po pojištění, může zahrnovat:

 • vaše pokrytí
 • zařízení, kde se postup provádí
 • materiály použité v zařízení s roztažitelným dříkem

Odnést

RHA je často úspěšná v tom, že umožňuje loketnímu kloubu znovu získat rozsah pohybu a pohyblivosti po zranění nebo poškození artritidou nebo jinými stavy.

Roztažitelný dřík RHA je zvláště užitečný pro dlouhodobou účinnost a zajišťuje, že kosti mohou správně růst ještě dlouho po zákroku. Dodržování pokynů pro následnou péči a fyzikální terapii vám může pomoci zajistit nejlepší možné výsledky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY