Příznaky a léčba kousnutí komárem

Drobní škůdci

Komáři jsou členy rodiny much. Jsou dostatečně velké, aby je většina lidí snadno viděla pouhým okem. Samci mají opeřená tykadla, která jim pomáhají vnímat přítomnost komárů. Samice mají méně huňatá tykadla. Samci obvykle žijí asi týden, zatímco samice mohou žít několik měsíců.

Komáři mohou být malí a mají krátkou životnost, ale mohou způsobit zkázu na lidských životech. Komáři jsou často otravní a někdy přímo smrtelní, od svědivých kousnutí až po nemoci, které mohou přenášet.

Jaká jsou běžná stanoviště a zvyky komárů?

Komáři žijí v trávě a křoví poblíž oblastí, kde žijí lidé. Jejich oblíbenou živnou půdou jsou stojaté vody. Shromažďují se v zanedbaných koupalištích pro ptáky, ucpaných dešťových okapových žlabech, dešťových svodech, tůních, rybnících a dalších vodních plochách, které netečou.

Samci komárů nekoušou člověka, ale samice ano. Zatímco oba se živí rostlinným nektarem a vodou, samice potřebují k rozmnožování krev ve své stravě. Když vás kousnou, obvykle za sebou zanechá svědivý šrám. Mohou také šířit nemoci mezi zvířaty a lidmi, stejně jako z jednoho člověka na druhého.

Jak koušou komáři?

Samičky komárů mají dlouhé, trubkovité ústní ústrojí, které jim umožňuje propíchnout vaši kůži a živit se vaší krví. Když vás kousnou, vstříknou vám do těla sliny a odsají vám krev. Jejich sliny obsahují bílkoviny, na které je většina lidí alergická. Váš imunitní systém se rozběhne a způsobí, že se vytvoří červená boule a doprovodné svědění po kousnutí komárem.

Komáři si vybírají své lidské oběti na základě vůně oxidu uhličitého a dalších chemikálií ve vašem potu.

Jak vypadá kousnutí komárem?

Téměř okamžitě poté, co vás kousne komár, si můžete všimnout, že se tvoří kulatá a nafouklá boule. V některých případech můžete v jeho středu vidět malou tečku. Boule brzy zčervená a ztvrdne, s malým množstvím otoku. Není neobvyklé získat více kousnutí ve stejnou dobu.

Pokud máte oslabený imunitní systém, můžete zaznamenat závažnější reakci, jako je kopřivka, velký otok a zarudnutí nebo zduření lymfatických uzlin. Děti často reagují silněji než dospělí.

Jaké jsou pocity při bodnutí komárem?

Můžete cítit bodavý pocit, když vám komár propíchne kůži. Poté je nejnepříjemnějším příznakem kousnutí komárem svědění.

Reakce na kousnutí komárem jsou většinou velmi mírné a odezní během několika dní. Více obtěžovat mohou děti a osoby s narušeným imunitním systémem. Ve vzácných případech můžete zaznamenat závažnější alergickou reakci, která způsobuje bolesti těla, bolesti hlavy a horečku.

Jak byste měli léčit kousnutí komárem?

Chcete-li ošetřit kousnutí komáry, umyjte je mýdlem a teplou vodou. Ke kontrole bolesti a svědění můžete také použít volně prodejné léky proti bolesti, antihistaminika nebo lokální léky proti svědění. Přiložení ledového obkladu na kůži může také poskytnout úlevu od svědění. Pokud máte dítě se svědivým kousnutím od komárů, ujistěte se, že má krátké nehty a připomeňte mu, aby se neškrábalo.

Je vzácné, aby někdo měl těžkou alergickou reakci na kousnutí komárem. Pokud se po kousnutí objeví bolesti těla, bolest hlavy nebo horečka, kontaktujte svého lékaře. Mohou to být příznaky závažné reakce nebo onemocnění přenášeného komáry.

Jaké nemoci mohou komáři přenášet?

Komáři mohou ve svých slinách přenášet viry, bakterie a parazity. Když vás kousnou, mohou přenést tyto patogeny do vašeho těla a způsobit vážné a dokonce život ohrožující onemocnění.

Například komáři jsou známými přenašeči malárie, západonilského viru, horečky dengue, žluté zimnice a několika virů, které způsobují encefalitidu. Malárie je ve Spojených státech vzácná, ale v některých částech světa zůstává běžná. Podle Světová zdravotnická organizaceV roce 2015 došlo k více než 200 milionům případů malárie a většinu z nich přenesli komáři. To dělá z komárů jedny z nejsmrtelnějších zvířat na Zemi.

Některé nemoci se nemohou šířit kousnutím komárem. Například vám nehrozí, že se nakazíte virem HIV nebo hepatitidou po kousnutí komárem.

Jak můžete zabránit kousnutí komárů?

Kousnutí komáry nelze zcela zabránit, ale můžete snížit své šance na kousnutí. Komáři se množí ve vodě, takže se snažte vyhnout stojaté vodě poblíž vašeho domova. Vyprázdněte vše, co zadržuje stojatou vodu. Jednou týdně vyměňte vodu v koupelích pro ptáky a vyprázdněte dětská brouzdaliště, když je nepoužívají.

Je také důležité udržovat trávu a vegetaci poblíž vašeho domova dobře zastřiženou. Nainstalujte si do oken clony, aby se tam komáři nedostali. A když jste venku v zalesněných nebo travnatých oblastech, noste dlouhé rukávy a kalhoty a používejte repelenty proti hmyzu.

Abyste předešli onemocněním přenášeným komáry, ujistěte se, že máte před cestou do cizích zemí aktuální očkování. Váš lékař může také předepsat perorální léky, které pomáhají předcházet malárii nebo jiným onemocněním.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY