Průvodce pro sportovce bolestí kolen a osteoartrózou

Osteoartritida (OA) postihuje 30 milionů lidí ve Spojených státech a je nejčastější formou artritidy. Ačkoli to může postihnout kohokoli, lidé, kteří přetěžují své klouby a zažili předchozí zranění kloubů, jsou vystaveni zvýšenému riziku. Bolest a zánět mohou zasahovat do vašich každodenních aktivit a přimět i toho nejzkušenějšího sportovce k úplnému zastavení jejich činnosti.

Naše kolena jsou obvykle první klouby, které projevují svůj věk pravidelným opotřebením, ale přidejte k tomu roky náročného cvičení, jako je běh a lyžování, a jste na rychlé cestě k tomu, abyste museli obětovat aktivity, které milujete.

Co je to osteoartróza?

OA má za následek rozpad kloubní chrupavky. Chrupavka působí jako polštář na koncích kloubů a pomáhá jim snadněji se pohybovat. Když se chrupavka rozpadne, zůstane vám kost, která se při pohybu kloubu tře o kost, což může vést k poškození samotného kloubu. Výsledkem je bolest, ztuhlost a interference s pohybem kloubů, které jsou charakteristické pro OA.

Rizikové faktory

Přestože se chrupavka v kloubech v průběhu let sama o sobě rozpadá opotřebením, existují určité rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že člověk skončí s OA. Rizikové faktory pro OA kolena zahrnují:

 • být starší 40 let
 • mít nadváhu
 • předchozí zranění a
  kloub
 • být ženou
 • dědičné faktory
 • jiné podmínky, např
  jako dna a revmatoidní artritida

Běžné příznaky a symptomy

Osteoartróza běžně postihuje klouby nesoucí váhu, přičemž koleno je často prvním kloubem, který trápí sportovce a lidi, kteří se věnují cvičení s vysokým dopadem.

Mezi nejčastější známky a příznaky OA patří:

 • bolest kloubů po nadměrné zátěži
  nebo nečinnosti
 • ztuhlost kloubů, že
  zlepší se, když se po určité době nečinnosti začnete znovu hýbat
 • ranní ztuhlost kloubů
  trvající krátkou dobu

Bolest a ztuhlost kolene z OA může vést k nečinnosti, která způsobí zhoršení svalů na noze, což vede k začarovanému kruhu ještě větší bolesti a nečinnosti. Může také způsobit, že člověk upřednostňuje druhou nohu, aby kompenzoval své nepohodlí, což může vést k problémům s druhým kolenem a jinde v těle.

Léčba bolesti kolene při osteoartróze

Existuje několik způsobů, jak léčit a zvládat bolest kolena s OA, i když to, které bude fungovat nejlépe, závisí na závažnosti poškození kolenního kloubu. The Národní ústav artritidy a muskuloskeletálních a kožních nemocí (NIAMS) doporučuje ke správě OA kombinaci následujících:

Cvičení

Cvičení pomáhá zlepšit svalovou sílu, zlepšuje krevní oběh a snižuje bolest. Pomáhá také udržovat zbývající chrupavku, kterou máte, zdravou tím, že zlepšuje cirkulaci v chrupavce. Snížení nadváhy snižuje stres na klouby. Podle jednoho studie, každá ztracená libra má za následek ekvivalent 4 kil stresu z kolena.

Terapie teplem a chladem

Teplo může být aplikováno pomocí teplých ručníků nebo lahví s horkou vodou ke zlepšení krevního oběhu a ke zklidnění bolesti. Aplikace chladu pomocí ledových obkladů nebo mraženého sáčku zeleniny může pomoci snížit zánět.

Načasování odpočinku

Vyhýbání se dlouhé době odpočinku zabrání ztuhnutí kloubů. Plánovaný odpočinek je nezbytný, aby nedošlo k přetěžování poškozeného kloubu.

Terapie

Fyzikální terapii provádějí odborníci, kteří s vámi spolupracují na zlepšení funkce kloubů. Ergoterapie vás naučí způsoby, jak zmírnit bolest tím, že budete chránit klouby, a také jak provádět své aktivity způsobem, který minimalizuje nepohodlí.

Protizánětlivé léky

Protizánětlivé léky bez předpisu a na předpis mohou nabídnout dočasnou úlevu od bolesti a zánětu, které vám pomohou zůstat aktivní.

Použití kombinace těchto léčebných postupů vám může pomoci udržet bolest kolene OA pod kontrolou, abyste mohli pokračovat ve svých každodenních aktivitách, stejně jako ve cvičení a fyzických aktivitách, které vás baví. Promluvte si se svým lékařem nebo odborníkem na sportovní medicínu, abyste určili nejlepší způsob léčby pro vaše individuální potřeby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY