Pseudotumor cerebri

Co je pseudotumor cerebri?

Pseudotumor cerebri je stav, při kterém se zvyšuje tlak kolem vašeho mozku, což způsobuje bolesti hlavy a problémy se zrakem. Název znamená „falešný nádor na mozku“, protože jeho příznaky jsou podobné příznakům způsobeným nádory na mozku. Je také známá jako idiopatická intrakraniální hypertenze. Tento stav je léčitelný, ale v některých případech se může vrátit.

Co způsobuje pseudotumor cerebri?

Přesná příčina tohoto stavu není známa, ale může být spojena s příliš velkým množstvím mozkomíšního moku v lebce. Tato tekutina, která chrání váš mozek a míchu, se normálně vstřebává do vašeho krevního oběhu. Pokud není tato tekutina plně absorbována, může dojít k pseudotumor cerebri, což způsobí její hromadění. To vede ke zvýšenému tlaku ve vaší lebce. Tento stav může postihnout děti, muže a starší dospělé, ale vyskytuje se nejčastěji u obézních žen v plodném věku.

Jaké jsou rizikové faktory pro pseudotumor cerebri?

Obezita

Obezita je jedním z hlavních faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku pseudotumor cerebri. Podle kliniky Mayo je riziko téměř 20krát vyšší u obézních žen mladších 44 let než u běžné populace. Ohroženy jsou i děti. Ve skutečnosti to uvádí americké Centrum pro kontrolu nemocí 79% dětí se sekundárním pseudotumorovým cerebri syndromem mají nadváhu nebo jsou obézní. Centrální obezita neboli tuk kolem středu břicha je spojen s vyšším rizikem.

Léky

Některé léky mohou zvýšit náchylnost k tomuto stavu. Tyto zahrnují:

 • antikoncepční pilulky
 • nadměrné množství vitaminu A
 • tetracyklin, antibiotikum
 • steroidy (když je přestanete používat)

Jiné zdravotní podmínky

Zdravotní stavy spojené s pseudotumorem cerebri zahrnují:

 • nemoc ledvin
 • spánková apnoe, což je abnormální dýchání během spánku poznamenané fázemi pozastaveného dýchání

 • Addisonova choroba, což je porucha, při které vaše nadledviny nevytvářejí dostatek hormonů

 • Lymská borelióza, což je chronické onemocnění podobné chřipce způsobené bakterií přenášenou klíšťaty

Vrozená vada

Některé stavy mohou vést ke zúžení krevních cév v mozku. To může zvýšit pravděpodobnost vzniku pseudotumor cerebri. Zúžené žíly znesnadňují pohyb tekutiny vaším mozkem.

Jaké jsou příznaky pseudotumor cerebri?

Bolesti hlavy

Častým příznakem tohoto stavu je tupá bolest hlavy, která začíná za vašima očima. Tyto bolesti hlavy se mohou zhoršit v noci, při pohybu očí nebo při prvním probuzení.

Problémy s viděním

Můžete mít také problémy se zrakem, například vidět záblesky světla nebo krátké epizody slepoty nebo rozmazaného vidění. Tyto problémy se mohou s rostoucím tlakem zhoršovat. Pokud se neléčí, může to vést k dvojitému vidění nebo trvalé ztrátě zraku.

Jiné příznaky

Mezi další příznaky patří:

 • zvonění v uších
 • bolest v krku, zádech nebo ramenou
 • nevolnost
 • zvracení
 • závrať

Jak je diagnostikován pseudotumor cerebri?

Oční vyšetření

Váš lékař zkontroluje, zda neobsahuje papilema, což je otok zrakového nervu v zadní části oka. Zvýšený tlak v lebce se přenese do zadní části oka. Vaše vidění bude také testováno, abyste zjistili, zda máte abnormální slepá místa.

Zobrazovací testy

Váš lékař může provést CT nebo MRI sken vašeho mozku, aby zjistil známky tlaku míšní tekutiny. Tyto skeny lze také použít ke kontrole dalších stavů, které by mohly způsobovat vaše příznaky, jako jsou nádory nebo krevní sraženiny.

CT sken kombinuje několik rentgenových paprsků a vytváří obraz vašeho mozku v příčném řezu. Skenování MRI využívá magnetické vlny k vytvoření vysoce detailního obrazu vašeho mozku.

Páteřní kohoutek

Váš lékař může také provést páteřní tap nebo lumbální punkci, aby změřil tlak míchy. To zahrnuje umístění jehly mezi dvě kosti nebo obratle do zad a odebrání vzorku tekutiny pro testování.

Jaké jsou způsoby léčby pseudotumor cerebri?

Léky

Léky mohou pomoci kontrolovat nebo snižovat příznaky pseudotumor cerebri. Váš lékař může předepsat následující:

 • Léky na migrénu mohou poskytnout úlevu od bolesti hlavy. Ty mohou zahrnovat triptany jako sumatriptan (Imitrex) a naratriptan (Amerge)
 • Léky na glaukom, jako je acetazolamid (Diamox), způsobují, že váš mozek produkuje méně mozkomíšního moku. Tyto léky mohou způsobit únavu, ledvinové kameny, nevolnost a pocit brnění v ústech, prstech na nohou nebo prstech.
 • Diuretika, jako je furosemid (Lasix), způsobují častější močení. To způsobí, že v těle udržíte méně tekutin, což pomáhá zmírnit tlak v lebce. Ty mohou být použity v kombinaci s léky na glaukom, aby byly účinnější.

Chirurgická operace

Váš lékař může doporučit operaci, pokud se vaše vidění zhorší nebo pokud potřebují odvést přebytečný mozkomíšní mok.

 • Fenestrace pochvy optického nervu: Fenestrace pochvy optického nervu zahrnuje řezání membrány kolem vašeho zrakového nervu, aby mohla uniknout přebytečná tekutina. Podle kliniky Mayo je úspěšné při zmírnění symptomů více než 85 procent času.
 • Umístění zkratu míšní tekutiny: Procedura zkratu spinální tekutiny zahrnuje umístění tenké trubičky do mozku nebo dolní části páteře k odvedení přebytečné tekutiny. Přebytečná tekutina se odstraní, obvykle do břišní dutiny. Tento postup se obvykle provádí pouze v závažných případech. Podle kliniky Mayo má úspěšnost více než 80 procent.

Jiné formy léčby

Mezi další léčebné metody patří hubnutí a provádění několika spinálních kohoutků ke snížení tlaku.

Výhled po ošetření

Budete muset pravidelně navštěvovat svého očního lékaře, aby vám zkontroloval zrak, jakmile pseudotumor cerebri zmizí. Váš oční lékař vás bude pečlivě sledovat, aby se ujistil, že nebudete pokračovat ve změnách vidění, které by mohly vést k trvalé ztrátě zraku.

Měli byste také informovat svého lékaře primární péče, pokud znovu začnete mít příznaky tohoto stavu.

Lze zabránit pseudotumor cerebri?

Přibývání na váze vás vystavuje vyššímu riziku pseudotumoru cerebri. Tomuto stavu můžete pomoci předejít tím, že ztratíte nadměrnou tělesnou hmotnost a udržíte si ji. Přechod na zdravou stravu a pravidelné cvičení vám může pomoci shodit přebytečná kila.

Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Měli byste si také vybrat libové maso a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Omezte nebo se vyhněte konzumaci potravin s vysokým obsahem:

 • přidané cukry
 • nasycený tuk
 • trans-tuků
 • sodík

Přijměte pravidelnou cvičební rutinu, která může být stejně jednoduchá jako chůze. Pokud váš lékař říká, že je to bezpečné, můžete sledovat dynamičtější tréninkovou rutinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY