Rakovina prostaty: příčiny a rizikové faktory

Co je rakovina prostaty?

Prostata je malá žláza umístěná pod močovým měchýřem u mužů a je součástí reprodukčního systému. Někteří muži onemocní rakovinou prostaty, obvykle později v životě. Pokud se rakovina vyvine na vaší prostatě, pravděpodobně poroste pomalu. Ve vzácných případech mohou být rakovinné buňky agresivnější, rychle růst a rozšířit se do dalších oblastí vašeho těla. Čím dříve váš lékař najde a ošetří nádor, tím vyšší je šance na nalezení kurativní léčby.

Podle Urology Care Foundation je rakovina prostaty druhou nejčastější příčinou všech úmrtí souvisejících s rakovinou u amerických mužů. Přibližně 1 ze 7 mužů bude během svého života diagnostikována nemoc. Zemře na ni přibližně 1 z 39 mužů. K většině těchto úmrtí dochází u starších mužů.

Výskyt rakoviny prostaty ve Spojených státech

Co způsobuje rakovinu prostaty?

Stejně jako u všech typů rakoviny není snadné určit přesnou příčinu rakoviny prostaty. V mnoha případech může být zahrnuto více faktorů, včetně genetiky a expozice environmentálním toxinům, jako jsou určité chemikálie nebo záření.

Nakonec mutace ve vaší DNA nebo genetickém materiálu vedou k růstu rakovinných buněk. Tyto mutace způsobují, že buňky ve vaší prostatě začnou nekontrolovatelně a abnormálně růst. Abnormální nebo rakovinné buňky pokračují v růstu a dělení, dokud se nevyvine nádor. Pokud máte agresivní typ rakoviny prostaty, buňky mohou metastázovat nebo opustit původní místo nádoru a rozšířit se do dalších částí vašeho těla.

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny prostaty?

Některé rizikové faktory mohou ovlivnit vaše šance na rozvoj rakoviny prostaty, včetně:

 • rodinná historie
 • stáří
 • závod
 • geografická poloha
 • strava

Přečtěte si více: 9 tipů, jak zabránit rakovině prostaty »

Rodinná historie

V některých případech jsou mutace, které vedou k rakovině prostaty, dědičné. Pokud máte v rodinné anamnéze rakovinu prostaty, máte zvýšené riziko, že onemocníte sami, protože jste možná zdědili poškozenou DNA.

Podle American Cancer Society, přibližně 5-10 procent případů rakoviny prostaty je způsobeno dědičnými mutacemi. Je spojován s zděděnými mutacemi v několika různých genech, včetně:

 • RNASEL, dříve známý jako HPCI
 • BRCA1 a BRCA2, které jsou také spojovány s rakovinou prsu a vaječníků u žen
 • MSH2, MLH1 a další geny pro opravu nesprávného párování DNA
 • HOXB13

Stáří

Jedním z největších rizikových faktorů rakoviny prostaty je věk. Toto onemocnění zřídka postihuje mladé muže. Nadace pro rakovinu prostaty uvádí, že ve Spojených státech se vyvine pouze 1 z 10 000 mužů ve věku do 40 let. Toto číslo vyskočí na 1 z 38 u mužů ve věku 40 až 59 let. Vyskočí na 1 ze 14 mužů ve věku 60 až 69 let. Většina případů je diagnostikována u mužů starších 65 let.

Stáří Výskyt rakoviny prostaty
1 z 10 000 mužů
40-59 1 z 38 mužů
60-69 1 ze 14 mužů

Rasa a etnikum

Ačkoli důvody nejsou plně pochopeny, rasa a etnický původ jsou rizikovými faktory pro rakovinu prostaty. Podle American Cancer Society, ve Spojených státech mají muži Asie-Američané a Latinoameričané nejnižší výskyt rakoviny prostaty. Naproti tomu afroameričtí muži mají větší pravděpodobnost, že onemocní nemocí než muži jiných ras a etnik. Je také pravděpodobnější, že budou diagnostikováni v pozdější fázi a budou mít špatný výsledek. Pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu prostaty, je dvakrát vyšší než u bílých mužů.

Strava

Strava bohatá na červené maso a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku může být také rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty, ačkoli výzkum je omezený. Jedna studie zveřejněná v roce 2010 se zabývala 101 případy rakoviny prostaty a našla korelaci mezi stravou s vysokým obsahem masa a vysokotučných mléčných výrobků a rakovinou prostaty, ale zdůraznila potřebu dalších studií.

Novější studie z roku 2017 se zabývala stravou 525 mužů nově diagnostikovaných s rakovinou prostaty a zjistila souvislost mezi konzumací vysoce tučného mléka a progresí rakoviny. Tato studie naznačuje, že konzumace mléka s vysokým obsahem tuku může také hrát roli ve vývoji rakoviny prostaty.

Zdá se, že muži, kteří jedí diety s vysokým obsahem masa a vysoce tučných mléčných výrobků, jedí také méně ovoce a zeleniny. Odborníci nevědí, zda vysoká hladina živočišného tuku nebo nízká hladina ovoce a zeleniny přispívají více k rizikovým faktorům stravy. Je potřeba další výzkum.

Geografická poloha

Místo, kde žijete, může také ovlivnit vaše riziko vzniku rakoviny prostaty. Zatímco u Asiatů žijících v Americe je výskyt této nemoci nižší než u jiných ras, u Asiatů žijících v Asii je ještě méně pravděpodobné, že se u nich vyvine. Podle American Cancer SocietyRakovina prostaty je častější v Severní Americe, Karibiku, severozápadní Evropě a Austrálii než v Asii, Africe, Střední Americe a Jižní Americe. Roli mohou hrát environmentální a kulturní faktory.

Nadace pro rakovinu prostaty uvádí, že ve Spojených státech jsou muži žijící na sever od 40 stupňů zeměpisné šířky vystaveni vyššímu riziku úmrtí na rakovinu prostaty než ti, kteří žijí dále na jih. To lze vysvětlit snížením úrovně slunečního záření, a tedy i vitamínu D, který muži v severním podnebí dostávají. Jsou tam nějaké důkaz že nedostatek vitaminu D může zvýšit riziko rakoviny prostaty.

Jaké jsou rizikové faktory pro agresivní rakovinu prostaty?

Agresivní karcinomy prostaty se mohou mírně lišit od pomaleji rostoucích typů onemocnění. Určité rizikové faktory byly spojeny s rozvojem agresivnějších typů onemocnění. Například vaše riziko rozvoje agresivní rakoviny prostaty může být vyšší, pokud:

 • kouř
 • jsou obézní
 • mít sedavý způsob života
 • konzumovat vysoké hladiny vápníku

Další informace: Pochopení pokročilé rakoviny prostaty »

Co není rizikový faktor?

Některé věci, které byly kdysi považovány za rizikové faktory pro rakovinu prostaty, se nyní věří, že nemají žádnou souvislost s touto nemocí.

 • Zdá se, že vaše sexuální aktivita nemá žádný vliv na vaše šance na rozvoj rakoviny prostaty.
 • Nezdá se, že by vazektomie zvyšovala vaše riziko.
 • Neexistuje žádná známá souvislost mezi konzumací alkoholu a rakovinou prostaty.

jaký je výhled?

Ačkoli některé případy rakoviny prostaty jsou agresivní, většina z nich není. Většina mužů s diagnózou tohoto onemocnění může očekávat dobrý výhled a mnoho let života před sebou. Čím dříve je rakovina diagnostikována, tím lepší je váš výhled. Včasná diagnostika a léčba rakoviny prostaty může zlepšit vaši šanci na nalezení léčebné léčby. Dokonce i muži, kteří jsou diagnostikováni v pozdějších stádiích, mohou mít z léčby velký prospěch. Tyto výhody zahrnují snížení nebo odstranění symptomů, zpomalení dalšího růstu rakoviny a prodloužení života o mnoho let.

Pokračujte ve čtení: Nejlepší blogy o rakovině prostaty roku »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY